Hlavní obsah
Online

Bidenovy oslavy vyvrcholily velkolepým ohňostrojem

Foto: Profimedia.cz

Ohňostroj ve Washingtonu, kterým vyvrcholil televizní speciál Oslavujeme Ameriku. Ten nahradil tradiční inaugurační ples.

Reklama

20. 1. 12:00
aktualizováno • 21. 1. 4:58

Do čela Spojených států byl ve večerních hodinách našeho času oficiálně uveden nový prezident. Vývoj situace za oceánem sledujeme online.

Článek

Co je dobré vědět?

- Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států amerických. Odcházející Donald Trump se inaugurace svého nástupce nezúčastnil, jeho administrativu zastoupil viceprezident Mike Pence. Dostavili se také bývalí prezidenti USA Bill Clinton, George Bush a Barack Obama.

- Na bezpečnost inaugurace dohlíží asi dvaapůlkrát více příslušníků Národní gardy, tajné služby a policistů, než je běžné. Úřady se obávají dalších demonstrací radikálních příznivců odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, kteří začátkem měsíce zaútočili na sídlo Kongresu. To je obehnáno novým plotem a bez inauguračního povolení se k němu lidé nedostanou.

- Nástup nového amerického prezidenta je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými státy, které za poslední čtyři roky značně utrpěly. V den Bidenovy inaugurace to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož EU nabízí Washingtonu novou spolupráci na klíčových globálních tématech.

Podrobnosti o průběhu inaugurace naleznete zde:

 • Právě začala první tisková konference Bidenovy administrativy

  Právě začala tisková konference nové mluvčí Bílého domu Jen Psakiové.

  Ta na začátku svého projevu uvedla, že je „nutné znovu vybudovat pocit důvěry s americkou veřejností“.

 • Bidenovi dnešní noc již stráví v Bílém domě

  Bidenovi stráví první noc v Bílém domě, píše CNN. Pouhých několik hodin muselo zaměstnancům Bílého domu stačit na to, aby vystěhovali z prezidentského sídla končící hlavu státu Donalda Trumpa a nastěhovali Bidena.

  Jedná se o neuvěřitelně dobře připravenou rutinu, kterou po čtyřech či osmi letech provádí asi stovka zaměstnanců Bílého domu, mezi něž patří komorníci, dveřníci či hospodyně.

 • Biden promluvil k personálu Bílého domu. Virtuálně

  „Jsme jeden tým, Pamatujte – lidé pro nás nepracují. My pracujeme pro lidi,“ řekl nově zvolený prezident Biden ve virtuálním projevu k personálu Bílého domu.

  „Potřebuji vaši pomoc. Budu dělat chyby. A až je udělám, uznám to a řeknu vám to. Budu potřebovat vaši pomoc, abychom je napravili,“ uvedl k personálu Biden v rámci videohovoru, jehož se účastnila takřka tisícovka lidí.

 • „Chovejte se k sobě s respektem,“ vyzývá Biden zaměstnance Bílého domu

  Prezident Joe Biden varoval nové zaměstnance Bílého domu, že je z práce vyhodí, pokud zjistí, že se k sobě navzájem nechovají s respektem.

  „Pokud se mnou někdy budete pracovat a uslyším, že se ke kolegům nechováte s úctou, na místě vás vyhodím,“ uvedl Biden podle BBC. V posledních 4 letech v Bílém domě podle něj chyběla důstojnost.

 • Biden jmenoval do schválení svých nominantů úřadující ministry

  Nový americký prezident Joe Biden jmenoval úřadující ministry zahraničí, obrany, spravedlnosti či financí a šéfy několika vládních agentur. V čele úřadů budou stát do doby, než Senát schválí Bidenovy kandidáty na tyto posty.

  Podle webu The Guardian je Biden prvním prezidentem v posledních 30 letech, který se ujal úřadu, aniž by měl potvrzeného jediného člena vlády. Proces zpozdila stále panující pandemie koronaviru, ale i události okolo vpádu protrumpovských výtržníků do Kapitolu nebo nechuť dosavadního prezidenta Trumpa k přijetí výsledků voleb.

 • Bidenovy kroky v oblasti imigrační politiky

  Svému kabinetu Biden také nařídil, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jenž chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

  Již dříve nový prezident představil návrh přistěhovaleckého zákona, který bude počítat s rychlejším získáním amerického občanství a jehož by mohlo využít až 11 milionů lidí.

 • 20. 1. 2021

 • Co je obsahem Bidenem podepsaných příkazů?

  Biden exekutivními příkazy, které podepsal v rámci prvního veřejného vystoupení v Oválné pracovně, kromě návratu USA k Pařížské klimatické dohodě rovněž nařídil nošení roušek ve všech federálních budovách, na všech územích vlastněných federální vládou a také všem zaměstnancům federální vlády, píše CNN.

  Biden dále nařídil návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.

 • Biden podepsal první exekutivní příkazy

  Nově zvolený prezident USA Joe Biden právě podepsal první exekutivní příkazy. Jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k Pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou.

 • Trump v Bílém domě Bidenovi zanechal „velkorysý dopis“

  Nově zvolený prezident USA Joe Biden před novináři v Oválné pracovně uvedl, že mu dosavadní prezident Trump před opuštěním Bílého domu zanechal „velmi velkorysý dopis“.

  Obsah dopisu je ale prý soukromý, Biden o něm nebude mluvit, dokud si nepromluví s Trumpem. Uvedla to reportérka Bloombergu Jennifer Jacobsová.

 • Harrisová v Senátu jmenuje tři nové senátory

  Nová viceprezidentka Kamala Harrisová dorazila do Kapitolu, kde jmenuje tři nové demokratické senátory. Demokraté tímto krokem v Senátu získají většinu.

 • Biden brzy podepíše prvních 15 exekutivních příkazů

  Biden se chystá podle svých dřívějších vyjádření ihned pustit do práce, kolem 23:15 SEČ chce podepsat 15 exekutivních příkazů, jimiž například nařídí návrat USA k Pařížské klimatické dohodě z roku 2015 či do Světové zdravotnické organizace (WHO). Chce také mimo jiné zvrátit některá Trumpova rozhodnutí v oblasti imigrační politiky.

 • Prezidentský pár dorazil do Bílého domu

  Joe Biden a Jill Bidenová vešli poprvé jako prezidentský pár do Bílého domu.

 • Biden a Harrisová navštívili Arlingtonský hřbitov

  Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová navštívili Národní hřbitov v Arlingtonu. Položili věnec na hrob neznámého vojína.

  Joe Biden v kampani často zmiňoval, že jeho zesnulý nejstarší syn, Beau, byl válečným veteránem.

 • Na webových stránkách Bílého domu se dějí změny

  Joe Biden převzal spolu s Bílým domem i jeho webové stránky. Lidé si začali všímat novinek, které se na stránkách objevily.

  Joe Biden zprovoznil například verzi stránek ve španělštině, kterou odstranil Donald Trump. Dále se na stránkách objevily zmínky o klimatických změnách, což je pro Bidena dokonce prioritní téma. Zmínky o klimatu nechal rovněž Trump z federálních stránek odstrani

 • Biden splnil první prezidentský úkol

  Joe Biden vykonal první prezidentský krok: podepsal inaugurační prohlášení spolu s nominacemi do jeho kabinetu.

 • Britská královna poslala Bidenovi soukromou zprávu

  Královna Alžběta zaslala novému prezidentovi soukromý vzkaz s gratulací. Buckinghamský palác neprozradil jeho obsah.

 • Na spolupráci se těší i Andrej Babiš

  Americkému prezidentovi na Twitteru poblahopřál i český premiér Babiš. Těší se na spolupráci i na rozvoj česko-amerických vztahů.

Sdílejte článek

Další články