Hlavní obsah
Online

Konzervativci slaví. Získali většinu o 80 poslaneckých křesel

Foto: Profimedia.cz

Konzervativci volby suverénně ovládli.

12. 12. 2019 8:00
aktualizováno • 13. 12. 2019 19:58

Volby v Británii vyhráli konzervativci. Po šesté ranní hodině středoevropského času získali 326 poslaneckých křesel a tím pádem i nadpoloviční většinu v Dolní sněmovně.

Článek

Předseda strany Boris Johnson řekl, že vláda teď bude mít silný mandát, aby dotáhla brexit do konce. Johnson s novým rozložením sil nebude mít problém protlačit brexitovou dohodu Dolní sněmovnou a vyvést Británii z EU k 31. lednu 2020.

Lídr opozičních labouristů už v noci oznámil, že nepovede stranu do dalších voleb. Odstoupit ale nehodlá. Řekl, že povede stranu v době „diskuze a reflexe”. Konec ale oznámila šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. Strana ve volbách neuspěla, do stranického sjezdu příští rok, ze kterého vzejde nový předseda, ji tak povede duo Ed Davey a Sal Brintonová.

Po sečtení všech okrsků vedou konzervativci s 365 mandáty, druzí jsou labouristé s 203 křesly, třetí Skotská národní strana (SNP) s 48 poslanci, čtvrtí liberální demokraté s 11 vyhranými obvody, pouze v jednom okrsku vyhráli britští zelení a 22 křesel patří ostatním. Celkem tak mají konzervativci podle BBC drtivou většinu o 80 křesel.

Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
 • České firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

  České firmy od předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují patovou situaci a zmírní nejistotu, která poškozuje vzájemný byznys. Britské a české firmy nemohou dlouhodobě plánovat obchod ani dodávky, protože netuší, kterým směrem se situace bude vyvíjet příští měsíce, řekla ČTK hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

  Už několik let se roční export do Velké Británie podle Asociace exportérů pohybuje mezi 200 až 210 miliardami korun, zhruba 70 procent tvoří stroje a dopravní prostředky.

 • Volby ve Velké Británii obrazem

  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
  Foto: Profimedia.cz
 • Labouristy podpořil i Jamie Carragher, bývalá hvězda LFC

 • Politolog: Mladí voliči představují potenciál volební podpory pro labouristy

  K volbám se přihlásil vysoký počet mladých voličů – více než milion lidí mladších pětadvaceti let. „Mezi tou nejmladší generací je obrovský potenciál další volební podpory pro labouristy. Je tam jasná korelace mezi volebními preferencemi a věkem. Čím mladší voliči, tím je větší podíl podpory pro labouristy – někdy mezi čtyřicítkou padesátkou se to láme a starší generace většinově čím dál silněji podporují Konzervativní stranu,” řekl Seznamu politolog Jan Váška z Institutu mezinárodních studií na FSV UK.

 • Nicola Sturgeonová, šéfka Skotské národní strany, odvolila ve skotském Glasgow

  Foto: Profimedia.cz

  Nicola Sturgeonová a její manžel Peter Murrell.

  Hlava Skotské národní strany odevzdala svůj hlas v obecním domě v obvodu Broomhouse. K volbám přišla s manželem Peterem Murrellem.

 • Počasí Britům nepřeje, i přesto čekají ve frontách před volebními místnostmi

 • Na Twitteru sklízí úspěch psi, kteří čekají na své páníčky u volebních místností

  Někteří Britové (včetně premiéra Johnsona) přišli odevzdat svůj hlas za podpory svého čtyřnohého mazlíčka. Hashtag #dogsatpollingstations tak připomíná psí výstavu.

 • Odvoleno má i šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová

  Foto: Profimedia.cz

  Arlene Fosterová z DUP.

  Šéfka DUP odvolila v severoirském hrabství Fermanagh. Do volební místnosti v základní škole v Brookeborough přišla se šálou se vzorem vlajky Spojeného království okolo krku.

 • Šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová odevzdala svůj hlas

  Foto: Profimedia.cz

  Jo Swinsonová s manželem.

  Šéfka Liberálně demokratické strany Jo Swinsonová odvolila ve skotském Glasgow, k volební místnosti přišla se svým manželem Duncanem Hamesem. Swinsonová kandiduje v obvodu East Dunbartonshire, který leží na severu města.

 • Ve skotském městě přesunuli volební urny, policie našla podezřelé zařízení

  Policie v obvodu North Lanarkshire nechala přesunout volební místnost z budovy Glen Tower do nedaleké školy poté, co se v ní našlo podezřelé zařízení.

  Po evakuaci blízkého okolí se jej bezpečnostní složky zbavily řízenou explozí. Místní šéfinspektor uvedl, že šlo o nefunkční zařízení a lidé se mohli vrátit domů.

 • Report přímo z volební místnosti

 • Odvoleno má už i labouristický lídr Jeremy Corbyn

  Foto: Profimedia.cz

  Lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn.

  K volební místnosti v obvodu Islington North, kde i kandiduje, přišel se svou manželkou Laurou Alvarezovou.

  Foto: Profimedia.cz

  Corbyn a Alvarezová.

 • Britové: Nikdy jsme nemuseli čekat ve frontě před volební místností

  Na sociálních sítích se kupí snímky z různých volebních obvodů, kde voliči musí vystát dlouhé fronty, než se na ně dostane řada. „To bylo poprvé, co jsem musel vystát frontu a čekat venku před volební místností, abych tady v Cambridgi mohl uplatnit své voličské právo. Doufám, že i přes tak pochmurný den bude dobrá volební účast po celé zemi,“ napsal na Twitter uživatel John E. Walsh.

 • Poslední tři britská parlamentní hlasování přehledně

  Čtyři roky, tři hlasování o složení parlamentu. Velká Británie jde ve čtvrtek opět k volebním urnám. A opět předčasně. Rozhodnout mohou lidé o lecčem – jak bude vypadat příští vláda, jak dopadne brexit i o budoucnosti zdravotnictví. Podívejte se na přehled výsledků posledních voleb i důležitého referenda o brexitu, které zásadním způsobem určilo směřování britské politiky v posledních třech letech.

 • Z Londýna: Dobrovolníci dělají statistiku o tom, kdo už volil

 • Johnson odvolil v jiném obvodu, než v jakém kandiduje

  Foto: Profimedia.cz

  Britský premiér Boris Johnson.

  K volební místnosti v obvodu Cities of London and Westminster, tedy v centru britské metropole, přišel se psem. Kandiduje přitom v obvodu Uxbridge and South Ruislip.

  Foto: Profimedia.cz

  Johnson a jeho pes.

 • Porušení volebního zákona?

 • Naděje Jeremyho Corbyna

  Zatímco Boris Johnson vsadil na vánoční klasiku a silné heslo „Get Brexit done“ – dokončeme brexit, Jeremy Corbyn na svém Twitteru slibuje záchranu zdravotnického systému a planety.

  „Konzervativci a jejich média vlastněná miliardáři vám řeknou opak, ale dnes… můžete hlasovat pro naději.“