Hlavní obsah
Online

Problém není v politicích, ale zmanipulovaných voličích, slyšelo 40 tisíc lidí na Václaváku

Přímý přenos Koncertu pro budoucnost z Václavského náměstí. (Video: Festival svobody)

17. 11. 2019 6:30
aktualizováno • 17. 11. 2019 22:08

Babiše vypískali na Národní třídě. Rektora Zimu na Albertově. S nevolí se setkal i Václav Klaus mladší či Jan Hamáček.

Článek

Po celé republice si lidé připomínali 30. výročí sametové revoluce. Na pražské Národní třídě se postupně vystřídali politici napříč spektrem, aby uctili památku listopadových událostí.

Už o půl osmé ráno dorazil k pietnímu místu premiér Andrej Babiš v doprovud několika ministrů. Lidé jej vypískali. Od protestujících však politiky oddělla ochranka a policie. V té chvíli měl na krku kravatu s ruskou trikolorou. Na projev v Národním muzeu o dvě a půl hodiny později již vázanku vyměnil za model v barvách české trikolory.

Galerie statečných, kteří zemřeli. Těmto lidem vděčíme za svobodu

Foto: ČTK/Vlček Karel
Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Khol Pavel, ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Černík Vladimír, ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: archív TASR - Vladimír Benko, Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Tradičně se konalo také shromáždění na Albertově. A podvečer pak na Václavském náměstí. Od 16:30 zde probíhal Koncert pro budoucnost.

Události z oslav 30 let svobody jsme sledovali online:

 • Na fakultě v Olomouci vypukla okupační stávka

  Okupační stávka na filozofické fakultě v Olomouci – i takto si Česko připomíná dnešní výročí. Učebny studentů se tak proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Atmosféru přiblížila výstava zhruba 1200 dobových fotografií.

  „Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech,“ uvedl při zahájení „okupační stávky“ první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

 • Bronzová trikolora v Litoměřicích připomíná rok 1989

  Výročí třiceti let od sametové revoluce si lidé přpoměli i v Litoměřicích. Skauti na náměstí odhalili bronzovou sochu trikolory. Ta má být symbolem právě 17. listopadu 1989.

  Trikolora pochází z dílny Alžběty Kumstátové. „Technicky to byl oříšek, je to tak, že to má působit, že spínací špendlík propichuje fasádu, roh budovy. Do bronzového odlitku se proto musela vpravit nerezová výztuž, která drží samotnou sochu i ve fasádě,” popsala ČTK Kumstátová.

 • Sametový most na pražské Kampě

 • Jak to vypadá na Albertově

 • Schod liberecké radnice připomíná sametovou revoluci. Je na něm citát Havla

  Speciální schod s citátem Havla a poděkování těm, kteří se totalitě před třiceti lety vzepřeli. Ten ode dneška na vstupních schodech liberecké radnice připomíná sametovou revoluci. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) je právě Havel symbolem tohoto období.

  Na schodu je napsáno: „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí“ a z boku poděkování: „Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě.”

  Foto: Martina Čapková

  Schod v Liberci s citátem Václava Havla.

 • Pískání při projevu rektora Zimy

  Rektor UK Tomáš Zima pronesl na pražském Albertově proslov, který narušovalo pískání. Lidé zároveň skandovali „Odstup!”

 • Plaga: Dnešní svět nemá jednoduchá řešení

  U památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka si několik desítek účastníků připomnělo význam studentů hájící svobody a lidská práva. Přišli i studenti brněnské Univerzity obrany. Akce se také zúčastnili profesoři vysokých škol a ministr školství Robert Plaga (za ANO).

  „Díky událostem v letech 1939 a 1989 tady můžeme svobodně stát a mluvit,“ uvedl Plaga. „Dnešní svět nemá jednoduchá řešení. A kdo říká, že je má, před tím bychom se měli mít na pozoru,“ dodal.

 • Dolejš: KSČM je také součástí revoluce

 • Začal Obývák Václava Havla

  K poctě polistopadového prezidenta organizátoři projektu Díky, že můžem – Korzo Národní i letos připravili posezení Obývák Václava Havla. Vybrané osobnosti budou předčítat úryvky z jeho děl.

  Foto: knihovna Václava Havla

  Srdce Václava Havla

 • Pellegrini vyzdvihl konání Havla a Dubčeka

  Václav Havel a Alexander Dubček jsou klíčové osobnosti přerodu z komunistického do demokratického režimu, uvedl to ve svém projevu slovenský premiér Peter Pellegrini.

  „Při vzpomínce na tyto dva muže si připomeňme velmi důležitou věc, a to, že změny proběhly bez násilností a v ústavním rámci. Není to samozřejmostí, jak ukazují krvavé události v jiných zemích,” dodal.

  Projev Petera Pellegriniho.

 • Vzpomínky Tomio Okamury na 17. listopad před 30 lety

 • Reakce rektora UK Tomáše Zimy na tlaky studentů k jeho odstoupení z funkce

  Rektor zároveň zavzpomínal na svou účast na Albertově před třiceti lety.

 • Fiala: Premiér by měl přemýšlet, proč vyvolává odpor

  Předseda ODS Petr Fiala řekl, že není situace, kdy by Babiš bez kontroverzí nepoložil květiny ve státní svátek na Národní třídě. Zároveň by se podle něj měl zamyslet, proč vyvolává u lidí odpor.

 • Na Národní třídu přišel Andrej Babiš v kravatě, jejíž barevné pořadí dělalo ruskou trikoloru. Na projev premiér už zvolil české barvy

 • Miroslav Kalousek na Národní třídě

 • Projev Andreje Babiše: „Děkuji všem, co měli odvahu vyjít v listopadu 1989 do ulic”

  „Odvaha (Václava Havla) za komunismu byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí, jak už to bývá u všech výrazných osobností. Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany, nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel,” řekl premiér při projevu. Poděkoval také všem, komu není lhostejný osud Česka.

  Andrej Babiš při projevu k výročí sametové revoluce.

 • Předsedové stran uctili Havlovu památku

  Předsedové TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Starostů a nezávislých uctili památku u hrobu bývalého prezidenta Václava Havla. Posledních třicet let od revoluce označili za nejšťastnější období. Včerejší demonstraci proti premiérovi podporují.

  Foto: ČTK

  Hrob Václava Havla.

 • Předseda lidovců Marek Výborný donesl na Národní třídu květinu

  Předseda lidovců Marek Výborný přišel na Národní třídu uctít památku. Podle něj by Česko bez Havla nebylo tam, kde dnes je. Demokracie je podle něj neustále ohrožená a právě demonstracemi si to lidé musí připomínat.

 • Videomapping „Cesta ke svobodě“ na historické budově Národního muzea

  Foto: Seznam.cz

  Videomapping „Cesta ke svobodě” na historické budově Národního muzea.