Hlavní obsah
Online

Problém není v politicích, ale zmanipulovaných voličích, slyšelo 40 tisíc lidí na Václaváku

Přímý přenos Koncertu pro budoucnost z Václavského náměstí. (Video: Festival svobody)

17. 11. 2019 6:30
aktualizováno • 17. 11. 2019 22:08

Babiše vypískali na Národní třídě. Rektora Zimu na Albertově. S nevolí se setkal i Václav Klaus mladší či Jan Hamáček.

Článek

Po celé republice si lidé připomínali 30. výročí sametové revoluce. Na pražské Národní třídě se postupně vystřídali politici napříč spektrem, aby uctili památku listopadových událostí.

Už o půl osmé ráno dorazil k pietnímu místu premiér Andrej Babiš v doprovud několika ministrů. Lidé jej vypískali. Od protestujících však politiky oddělla ochranka a policie. V té chvíli měl na krku kravatu s ruskou trikolorou. Na projev v Národním muzeu o dvě a půl hodiny později již vázanku vyměnil za model v barvách české trikolory.

Galerie statečných, kteří zemřeli. Těmto lidem vděčíme za svobodu

Foto: ČTK/Vlček Karel
Foto: Profimedia.cz
Foto: ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Khol Pavel, ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Černík Vladimír, ČTK
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: archív TASR - Vladimír Benko, Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz
Foto: Profimedia.cz

Tradičně se konalo také shromáždění na Albertově. A podvečer pak na Václavském náměstí. Od 16:30 zde probíhal Koncert pro budoucnost.

Události z oslav 30 let svobody jsme sledovali online:

 • Díky, že můžeme skončit v exekuci, skandovala v průvodu levice

  Asi 80 příznivců levice se vypravilo na průvod Prahou. Po krátkých proslovech na pražském náměstí Republiky se vydali na Národní třídu. „Sametová revoluce, ta nechtěla exekuce,” volali v ulicích. Demonstranti pochod nijak nenarušili.

  „Třicet let od sametové revoluce. Málo na to, aby naše společnost zapomněla, jak byl minulý režim nesvobodný. Ale dost na to, abychom ignorovali, co se dělo potom. Dost na to, abychom se tvářili, že všichni máme stejnou startovací čáru a peníze má ten, kdo se snaží,“ řekl za pořádající platformu Skutečná levice Petr Pávek pro ČTK.

 • Poslechněte si, jak zněla komunikace přes vysílačky před třiceti lety

 • Karnevalový průvod předvedl masky, které zobrazují problémy současnosti

  Ohýbání Ústavy jako porcování českého lva nebo klimatické hrozby v podobě kostlivců, lebkounů. To předvedl v Praze satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Dohromady 13 skupin jednotlivě zobrazovalo palčivé problémy, které trápí současnou společnost.

  Jedna ze skupin například nesla českého lva, kterého během cesty porcovala a rozdávala. Podle účastníků akce tak chtěla upozornit na ohýbání zákonů a Ústavy. Další skupiny se dotkly problémů klimatických změn nebo strachu z rodičovství.

  Karneval.

 • Vzpomínky na zlomový den listopadových událostí očima lékařky Zuzany Šnajdrové

 • Při průvodu lidé na Vyšehradě pokládají květiny u hrobu Milady Horákové nebo Karla Hynka Máchy

 • Moravská metropole si připomněla památku boje za demokracii

  Zhruba sto lidí se v Brně sešlo, aby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Nechyběli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci.

  „Před 80 lety se studenti nebáli manifestovat svůj odpor k rozpínajícímu se fašismu a na památku mrtvého kamaráda vyšli do ulic. Někteří za svoji statečnost zaplatili životem,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

 • Socha ruky kostlivce ve tvaru „véčka” stojí na Jungmannově náměstí

  Socha značící vítězství, která svírá prsty do takzvaného „véčka” – ta budí na Jugmannově náměstí v Praze pozornost. Prsty do známého gesta na šestimetrovém objektu svírá ruka kostlivce.

  Socha značí společenské proměny za posledních třicet let. Autor si s nadsázkou propůjčuje symbol vítězství a míru. Formou, kterou zvolil, chce v divákovi vyvolat otázky nad naší nově nabytou svobodou, ale i současnou společensko-politickou atmosférou.

 • Po stopách historického průvodu studentů k Národní třídě

  Průvod z Albertova na Národní třídu byl jedním z přelomových okamžiků listopadových událostí roku 1989. Lidé proto podnikli identickou cestu, na které studenti před třiceti lety pomohli vybojovat demokracii.

  Průvod. (Video: ČTK)

 • Operní pěvkyně Dagmar Pecková z balkonu na Národní třídě zazpívala českou hymnu

 • Jiří Drahoš se ženou mezi návštěvníky Národní třídy

  Foto: Vojtěch Veškrna

  Národní třída.

 • Na fakultě v Olomouci vypukla okupační stávka

  Okupační stávka na filozofické fakultě v Olomouci – i takto si Česko připomíná dnešní výročí. Učebny studentů se tak proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Atmosféru přiblížila výstava zhruba 1200 dobových fotografií.

  „Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech,“ uvedl při zahájení „okupační stávky“ první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

 • Bronzová trikolora v Litoměřicích připomíná rok 1989

  Výročí třiceti let od sametové revoluce si lidé přpoměli i v Litoměřicích. Skauti na náměstí odhalili bronzovou sochu trikolory. Ta má být symbolem právě 17. listopadu 1989.

  Trikolora pochází z dílny Alžběty Kumstátové. „Technicky to byl oříšek, je to tak, že to má působit, že spínací špendlík propichuje fasádu, roh budovy. Do bronzového odlitku se proto musela vpravit nerezová výztuž, která drží samotnou sochu i ve fasádě,” popsala ČTK Kumstátová.

 • Sametový most na pražské Kampě

 • Jak to vypadá na Albertově

 • Schod liberecké radnice připomíná sametovou revoluci. Je na něm citát Havla

  Speciální schod s citátem Havla a poděkování těm, kteří se totalitě před třiceti lety vzepřeli. Ten ode dneška na vstupních schodech liberecké radnice připomíná sametovou revoluci. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) je právě Havel symbolem tohoto období.

  Na schodu je napsáno: „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí“ a z boku poděkování: „Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě.”

  Foto: Martina Čapková

  Schod v Liberci s citátem Václava Havla.