Hlavní obsah

Do nejužšího vedení ANO se nikomu novému nechtělo. Babiš i Faltýnek obhájili bez boje

Tiskový brífink (staro)nového předsednictva hnutí ANO. (Video: ČTK)

Šéf ANO na celostátním sněmu ANO zkritizoval předchozí vlády a pustil se do svých konkurentů včetně TOP 09 i koaliční ČSSD. Přiznal, že jeho hnutí nemá žádnou ideologii. Na rozdíl od svých kritiků to považuje za výhodu. Pražský sněm ANO sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Sněm hnutí ANO v neděli zvolil nové vedení. Babiš neměl protikandidáta. Prvním místopředsedou se znovu stal Jaroslav Faltýnek, jeho konkurenti nakonec do volby nešli. Řadovým místopředsedou byl poté poprvé zvolen Radek Vondráček. Stejný post obhájili i Richard Brabec, Petr Vokřál a Jaroslava Jermanová Pokorná. Ve volbě místopředsedů neuspěl Tomáš Macura.

Babiš v projevu také varoval před papalášstvím v ANO. Slíbil i zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj rovněž revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

Nechápu, proč tady někdo mluví o ohrožení demokracie, prohlásil Babiš na sněmu:

Projev Andreje Babiše na sněmu hnutí ANO v Praze. (Video: ČTK, Seznam.cz)

 • Kritika šéfa ODS

  Předseda ODS Petr Fiala zkritizoval proslov Andreje Babiše na sněmu ANO. Projev označil za prázdná slova.

 • Delegáti mají přestávku

  Účastníci sněmu ANO v Praze ukončili projevy, mají přestávku na oběd.

 • Předseda evropské frakce ALDE mluví k delegátům

  Hans van Baaren, předseda frakce ALDE, jejíž je hnutí ANO v europarlamentu součástí, ve videu pozdravil delegáty sněmu.

 • Konec vodního blahobytu

  Ministr životního prostředí Brabec mluví o konci vodního blahobytu. Zmínil i další vlnu kotlíkových dotací a ohlásil zelenou dalším úsporám.

 • Ani Jára Cimrman neotevře dálnici, kterou předtím nikdo nezahájil, říká Ťok

  Hovoří ministr dopravy Ťok, který je kvůli neefektivitě svého rezortu v poslední době terčem kritiky.

  „Počet zprovozněných kilometrů je spíše zásluhou minulých ministrů. Nikdo, ani neoznačený velikán Čechů Jára Cimrman, by nezprovoznil dálnici, kterou předtím nikdo nezahájil. My bychom měli být hodnoceni podle toho, co jsme zahájili a co máme rozestavěné.“

 • Vojtěch: Otevřeli jsme úřad lidem

  „Byl tady dojem, že zdravotnictví je černá díra na peníze,“ řekl o příchodu do rezortu ministr Adam Vojtěch.

  Ten za úspěchy svého 14měsíčního působení ve vládě označil hlavně protikorupční opatření, otevření úřadu lidem a pacientům nebo transparentní zadávání veřejných zakázek.

 • Mluvily Schillerová i Dostálová

  Se svými projevy už vystoupily ministryně Alena Schillerová i Klára Dostálová.

  Ty zopakovaly známé vize a cíle svých rezortů v příštích letech.

 • Babiš: Těžko vidět Teličkovi do hlavy

  K rozchodu hnutí s europoslancem Pavlem Teličkou Babiš řekl, že ho Telička zklamal.

  „Příště, až budu někoho nominovat, ještě důkladněji si ho prověřím,“ řekl s tím, že je těžké někomu předem vidět do hlavy. Jeho nominace podle něj byla chyba.

  Babiš: Telička nás zklamal. Těžko vidět lidem do hlavy:

  Babiš: Telička nás zklamal. Těžko vidět lidem do hlavy. (Video: ČTK, Seznam.cz)

 • Babiš: Maďarsko a Polsko kritizovat nebudu

  Babiš na společném brífinku s Charanzovou zmínil, že ji výkonný výbor do vedení kandidátky zvolil jednomyslně. Podle něj by bylo také dobré, kdyby všichni čeští europoslanci bojovali společně za české zájmy.

  „Další důležitý orgán je Evropská rada a my do toho jdeme s tím, že potřebujeme zásadně zvýšit vliv členských států a odpolitizovat Evropskou komisi,“ dodal Babiš.

  Prioritou je podle Babiše v budoucnu i to, aby ČR získala v Evropské komisi atraktivnější portfolio. „Eurokomisařka Jourová dělá dobrou práci. Myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepřekračovala a neusilovala o lepší pozici.“

  Charanzová zopakovala priority, které předtím zmínila i ve svém projevu.

  Podle obou také není namístě, aby se Česko míchalo do vnitropolitické situace jiných členských zemí, třeba Maďarska nebo Polska.

 • Charanzová: Evropská unie potřebuje reset

  Charanzová děkuje za důvěru při zvolení lídryně kandidátky hnutí ANO do europarlamentu.

  „Jsou za námi tisíce hodin práce, složitých jednání, kdy se snažíte o to nejlepší. Nejlepší pro Česko. Jsou to stovky předpisů a norem, které se nám dostávají do Česka z Evropské unie. Jež mají přímý dopad na život našich firem, na život našich občanů,“ říká.

  Charanzová zmiňuje úspěchy, které za sebou v rámci hnutí v europarlamentu zanechala – jsou mezi nimi podle ní levnější hovory do zahraničí, zájmy českých firem, boj proti dvojí kvalitě potravin i práce na zbraňové směrnici.

  „Byli jsme pod nesmírným politickým tlakem Evropské komise. Bohužel se nepodařilo přijetí směrnice zabránit, ale jsem ráda, že se mi podařilo prosadit celou řadu výjimek,“ uvedla.

  „Potřebujeme jakýsi reset. Reset fungování evropských institucí.“ Evropská unie by se podle Charanzové měla vrátit ke svým kořenům. Těmi podle ní jsou zajistit mír, bezpečnost a prosperitu členských států EU.

 • „Vzpomeňme na hesla z před voleb, jak budeme do kandidátek stavět odborníky“

  „Boj s korupcí, štíhlý stát s nízkými daněmi bez zbytečných agend, svoboda jednotlivce, konec zneužívání sociálního státu, na kterém se vytváří neuvěřitelná závislost,“ vyjmenovával Tomáš Macura základní hodnoty, na kterých bylo podle něj hnutí postaveno.

  „K hodnotám hnutí nepochybně patří proevropské postoje. K původním hodnotám, na které bychom neměli zapomínat, je důraz na odbornost našich kandidátů. Vzpomeňme na hesla z před voleb, jak budeme do kandidátek stavět odborníky.“

 • Ostravský rebel mluví o posunu zpět doprava

  Primátor Ostravy a nová výrazná tvář hnutí ANO Tomáš Macura, kterého Babiš označil za „ostravského rebela“, přišel k řečnickému pultu.

  Delegáty seznamuje s výsledky nedávné ideové konference, kterou zrealizoval s bývalým brněnským primátorem Petrem Vokřálem. Macura v poslední době výrazně prosazuje posun hnutí zpátky doprava.

 • Faltýnek: KSČM, SPD i ODS

  „Jednou nás podpoří KSČM, jindy SPD nebo ODS,“ vyjmenovává Faltýnek, kdo pomáhá menšinové vládě Andreje Babiše prosazovat v Poslanecké sněmovně zákony.

 • Faltýnek: Je to kampaň

  „Vrátila se negativní politická kampaň. Tentokrát podlejší a přízemnější. Útoky na děti Andreje Babiše,“ vrací se Faltýnek ke švýcarské kauze premiérova syna.

  Projev Jaroslava Faltýnka na sněmu hnutí ANO v Praze:

  Projev Jaroslava Faltýnka na sněmu hnutí ANO v Praze. (Video: ČTK, Seznam.cz)

 • Faltýnek: I fungování v opozici nám může pomoct

  „Ne všude se to podařilo. Někde jsme v opozici. I to může našemu hnutí pomoct,“ komentuje Faltýnek sestavování koalic po komunálních volbách.

 • Před delegáty mluví Jaroslav Faltýnek

  „Čelili jsme mediální kauze proti našemu hnutí a proti Andreji Babišovi,“ začal svůj projev před delegáty 1. místopředseda hnutí. Zmínil i kauzu Čapí hnízdo.

 • Babiš kritizuje papalášství a „milionové superby“. Hejtmanka Pokorná Jermanová pozorně naslouchá

  Babiš k závěru projevu kritizoval i papalášství, které podle něj proniklo už i do hnutí ANO. Zmínil mezi nimi i kauzu milionového superbu, který se týkal hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové.

  „Já si to vždycky přečtu v médiích a jsem naštvaný, jaké lidi kraje nominují do svého čela,“ řekl Babiš. Takovým lidem podle něj jde jen o funkce a nepracují pro lidi.

  Pokorná Jermanová je jednou z místopředsedů hnutí. Babišův projev pozorně poslouchala přímo na pódiu z křesla pro předsednictvo.

 • Superhrubá mzda jako podvod z dílny ODS a víc peněz na výplatách pro zaměstnance

  „Co uděláme pro zaměstnance. Snížíme daňovou zátěž z příjmu a lidem na výplatní pásce zbude víc peněz,“ zahájil Babiš téma zaměstnanecké politiky.

  Kritizoval i superhrubou mzdu, která je podle něj typický podvod z dílny ODS. „To je úplně neuvěřitelné, že si myslí, že na to lidé zapomněli. Nezapomněli. A my tu superhrubou mzdu zrušíme a snížíme daň pro zaměstnance,“ řekl.

  Podle Babiše není možné, aby pracující lidé dopláceli na to, že nejsou na dávkách. Zároveň by měli mít dobré podmínky pro založení rodiny. „Stát je musí podporovat k založení rodin, připravujeme sociální prorodinný program.“

  Jako příklad Babiš uvedl Maďarsko: „Neříkám, že půjdeme stejnou cestou, ale je to rozhodně správný přístup ke zvyšování porodnosti.“

  Jako klíčovou označil i důchodovou reformu – ta podle něj ale zatím není na stole.

 • Malý a lehký stát, který nikoho neotravuje

  „Malý a lehký stát, který nikoho neotravuje. Stát se musí umět vžít do malého živnostníka. A vědět, co potřebuje,“ mluvil Babiš o podpoře malých podnikatelů a kladl důraz i na digitalizaci.

  Budoucností by podle něj měly být nízké a stabilní daně: „Paušální daň jednou částkou, která jim výrazně uleví a ušetří peníze, které by jinak vynaložili na účetní služby.“

  Babiš chce také omezit kontroly na živnostníky – na maximálně 5 ročně. „Všechny informace nalezne podnikatel na jednom elektronickém místě. Ten rezort v minulé vládě byl v režii našeho koaliční partnera a nebyl o to zájem. A my jsme v tom měli vždycky jasno. A EET s tím nemá nic společného. Protože všichni poctiví živnostníci to podporují.“

Doporučujeme

Další zprávy