Hlavní obsah

Do nejužšího vedení ANO se nikomu novému nechtělo. Babiš i Faltýnek obhájili bez boje

Tiskový brífink (staro)nového předsednictva hnutí ANO. (Video: ČTK)

Šéf ANO na celostátním sněmu ANO zkritizoval předchozí vlády a pustil se do svých konkurentů včetně TOP 09 i koaliční ČSSD. Přiznal, že jeho hnutí nemá žádnou ideologii. Na rozdíl od svých kritiků to považuje za výhodu. Pražský sněm ANO sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Sněm hnutí ANO v neděli zvolil nové vedení. Babiš neměl protikandidáta. Prvním místopředsedou se znovu stal Jaroslav Faltýnek, jeho konkurenti nakonec do volby nešli. Řadovým místopředsedou byl poté poprvé zvolen Radek Vondráček. Stejný post obhájili i Richard Brabec, Petr Vokřál a Jaroslava Jermanová Pokorná. Ve volbě místopředsedů neuspěl Tomáš Macura.

Babiš v projevu také varoval před papalášstvím v ANO. Slíbil i zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj rovněž revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

Nechápu, proč tady někdo mluví o ohrožení demokracie, prohlásil Babiš na sněmu:

Projev Andreje Babiše na sněmu hnutí ANO v Praze. (Video: ČTK, Seznam.cz)

 • Vokřál se vzdal nominace, jediný nominant je Faltýnek

  Vokřál v nominačním projevu potvrdil to, co před několika hodinami řekl Seznamu.

  „Podpořím pana Faltýnka a nominace se vzdávám,“ řekl.

  Předseda klubu poslanců a první místopředseda hnutí ANO tak bude svůj post obhajovat bez protikandidáta.

 • Pokorná Jermanová: Vyslyšela jsem přání Babiše, podpořím Faltýnka

  „Rozhodla jsem se nepřijmout nominaci na 1. místopředsedu,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

  „Vyslyšela jsem i přání pana předsedy, který, myslím, má právo říct si, kdo bude 1. místopředsedou po jeho boku.“ Jermanová ve volbě podpoří Jaroslava Faltýnka.

 • „Kdyby to všude fungovalo jako v minulé koalici v Praze, můžeme to zabalit“

  „Teď mě překvapila slova pana předsedy ODS Fialy, který projev pana Babiše označil za prázdná slova. Asi nežije v této zemi,“ mluví v nominačním projevu 1. místopředseda hnutí Faltýnek.

  „Rád bych se vyjádřil k naprosto vymyšlenému sporu Faltýnek versus Babiš. Každý si na stránkách mohl přečíst, jak jsme se šéfem na kordy, prý si nevěříme. Jaká je pravda? Pravda je, že když naši odpůrci nebyli schopni porazit našeho předsedu skrze nesmyslné kampaně, tak přišli s tím, že se nás pokusí rozložit zevnitř,“ odmítl spekulace o upozadění Faltýnka Babišem.

  Zmínil, že si s Babišem občas vymění názory a že pokaždé zvítězí předseda Babiš. Vidí to ale jako normální, „protože je to prostě předseda“.

  Faltýnek kritizoval i poměry na pražském magistrátu v minulém volebním období: „Kdybychom celé hnutí vedli tak jako vítězové v Praze po minulých komunálních volbách, mohli bychom to celé zabalit.“

 • Babiš je předsedou hnutí ANO, získal 86 % hlasů

  Post předsedy hnutí ANO obhájil Andrej Babiš. Zvolilo si ho 86 % delegátů. Do čela hnutí kandidoval jako jediný.

  Z 238 delegátů se 19 zdrželo. Proti bylo 13. Pro bylo 206 přítomných.

 • Volba předsedy začíná

  Hlasování o předsedovi hnutí ANO bylo zahájeno. Jediným kandidátem je současný předseda Andrej Babiš. Na letošním sněmu nově funguje hlasování elektronicky, tak by výsledky měly být známy okamžitě.

 • „Jsem, tady, kandiduju a mám stále dost energie“

  Andrej Babiš zopakoval, že ho pohání podpora od lidí.

  „Ještě jsem dneska neudělal příběh týdne, ale je to fajn. Až budeme bilancovat, tak si to všechno vytáhnu. Chci jenom říct, že jsem tady, kandiduju a budu rád, když spolu potáhneme tu káru ve prospěch naší země, ve prospěch našich občanů. Jsem přesvědčen o tom, že naše země má skvělou budoucnost, mám stále dost energie na to, abych to s kolegy ve vládě pohnul dopředu. A přejme si všichni, aby naše hnutí bylo tak úspěšné jako doposud.“

  Babiš na závěr poděkoval členům hnutí za podporu.

 • „Můžu vám slíbit, že se nezměním, bohužel.“ Babiš obhajuje pozici předsedy

  „205 dní jsme byli v menšinové vládě, bylo to skvělé období. Jezdili jsme v autobuse, pan ministr Brabec tam neustále něco vypráví a chichotá se. A já jsem přesvědčen, že jsme skutečně tady pro všechny. Že máme program pro všechny,“ řekl Babiš během nominačního projevu.

  „A jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma. Rodinná firma je solidární, má vizi, má všechno.“

  Babiš zopakoval, že mluvení mu moc nejde. Podle svých slov je stále spíš manažer: „Chodím po světě, stále se učím, a já vám můžu jenom slíbit, že už se nezměním. Jsem už moc starej na to, abych se měnil, ale chci se ze svých chyb učit. A je dobře, že mám kolem sebe lidi, kteří mají na plno věcí jiné názory. Občas se pohádáme, křičíme na sebe, ale myslím si, že je to dobře. Určitě bych se měl líp, kdybych byl jen podnikatel, ale člověk má celý život nějakou motivaci, a ta motivace se s věkem mění. To, o čem jsem toužil a snil za mládí, je dnes úplně jinak.“

 • Nacher: Hnutí ANO je garantem ochrany spotřebitelů

  „Celý den se tu mluví o nějaké pravici a levici a o tom, že se hnutí ANO kritizuje, že je příliš levicové. Ale kdo zvyšoval daně? To byla pravicová ODS a TOP 09. Když byla pravice u vlády, tak se příspěvek na péči nezvýšil ani o korunu. Teď házeli s ‚hausnumery’ neskutečnými, a na tom se ukázalo, jak jsou poslanci hnutí ANO zodpovědní,“ začal svůj projev Patrik Nacher.

  „Stejně je to u ochrany spotřebitelů. To se dá dělat buď dlouhodobě, chytře, nebo krátkodobě, pitomě.“

  Nacher zmínil příklady levicových návrhů, které podle něj nic neřeší. „Třeba zákon proti lichvě, zákaz reklamy na úvěry – to je neefektivní, naoko levicový koncept.“

  „Spotřebitel roku 2012, 2013 a spotřebitel roku 2019 jsou naprosto odlišné bytosti. V tomto se hodně změnilo. Považuju hnutí ANO za garanta tématu ochrany spotřebitele a věřím, že i v budoucnu se tomu budeme aktivně angažovat.“

  Nyní je podle Nachera na stole třeba institut hromadných žalob: „Toto není o pravici nebo o levici, je to o trvalé aktivitě a já budu rád, když v té aktivitě budeme i v budoucnu pokračovat.“

 • Vokřál: Na 1. místopředsedu spíše kandidovat nebudu, podpořím Faltýnka

  Petr Vokřál před zahájením druhé části programu Seznamu sdělil, že do funkce 1. místopředsedy spíše kandidovat nebude.

  „Sdělím to primárně delegátům. Zvážil jsem všechna pro a proti, a samozřejmě jsem si vědom, že se svojí jednou nominací oproti nominacím pana Faltýnka i jeho přednostem je jeho šance výrazně vyšší. Spíše si myslím, že ho podpořím. Jeho mandát je daleko silnější a ta platforma, ve které se momentálně pohybuje jako předseda poslaneckého klubu, je to, co by měl předsedovi první místopředseda hnutí poskytnout,“ dodal.

  Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. (Video: Seznam.cz)

 • Jak vzniká Babišův Facebook?

  Delegáti odešli na oběd, a tak mají v hnutí ANO čas na příspěvek pro Babišův Facebook.

  Jak tvoření příspěvku vypadá v přímém přenosu, jsme natočili. Hlavní roli v procesu hraje Babišův mediální guru Marek Prchal, který si ho řídí od začátku do konce.

  Jak vzniká příspěvek na Babišův Facebook. (Video: Seznam.cz)

 • Kritika šéfa ODS

  Předseda ODS Petr Fiala zkritizoval proslov Andreje Babiše na sněmu ANO. Projev označil za prázdná slova.

 • Delegáti mají přestávku

  Účastníci sněmu ANO v Praze ukončili projevy, mají přestávku na oběd.

 • Předseda evropské frakce ALDE mluví k delegátům

  Hans van Baaren, předseda frakce ALDE, jejíž je hnutí ANO v europarlamentu součástí, ve videu pozdravil delegáty sněmu.

 • Konec vodního blahobytu

  Ministr životního prostředí Brabec mluví o konci vodního blahobytu. Zmínil i další vlnu kotlíkových dotací a ohlásil zelenou dalším úsporám.

 • Ani Jára Cimrman neotevře dálnici, kterou předtím nikdo nezahájil, říká Ťok

  Hovoří ministr dopravy Ťok, který je kvůli neefektivitě svého rezortu v poslední době terčem kritiky.

  „Počet zprovozněných kilometrů je spíše zásluhou minulých ministrů. Nikdo, ani neoznačený velikán Čechů Jára Cimrman, by nezprovoznil dálnici, kterou předtím nikdo nezahájil. My bychom měli být hodnoceni podle toho, co jsme zahájili a co máme rozestavěné.“

 • Vojtěch: Otevřeli jsme úřad lidem

  „Byl tady dojem, že zdravotnictví je černá díra na peníze,“ řekl o příchodu do rezortu ministr Adam Vojtěch.

  Ten za úspěchy svého 14měsíčního působení ve vládě označil hlavně protikorupční opatření, otevření úřadu lidem a pacientům nebo transparentní zadávání veřejných zakázek.

 • Mluvily Schillerová i Dostálová

  Se svými projevy už vystoupily ministryně Alena Schillerová i Klára Dostálová.

  Ty zopakovaly známé vize a cíle svých rezortů v příštích letech.

 • Babiš: Těžko vidět Teličkovi do hlavy

  K rozchodu hnutí s europoslancem Pavlem Teličkou Babiš řekl, že ho Telička zklamal.

  „Příště, až budu někoho nominovat, ještě důkladněji si ho prověřím,“ řekl s tím, že je těžké někomu předem vidět do hlavy. Jeho nominace podle něj byla chyba.

  Babiš: Telička nás zklamal. Těžko vidět lidem do hlavy:

  Babiš: Telička nás zklamal. Těžko vidět lidem do hlavy. (Video: ČTK, Seznam.cz)

 • Babiš: Maďarsko a Polsko kritizovat nebudu

  Babiš na společném brífinku s Charanzovou zmínil, že ji výkonný výbor do vedení kandidátky zvolil jednomyslně. Podle něj by bylo také dobré, kdyby všichni čeští europoslanci bojovali společně za české zájmy.

  „Další důležitý orgán je Evropská rada a my do toho jdeme s tím, že potřebujeme zásadně zvýšit vliv členských států a odpolitizovat Evropskou komisi,“ dodal Babiš.

  Prioritou je podle Babiše v budoucnu i to, aby ČR získala v Evropské komisi atraktivnější portfolio. „Eurokomisařka Jourová dělá dobrou práci. Myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepřekračovala a neusilovala o lepší pozici.“

  Charanzová zopakovala priority, které předtím zmínila i ve svém projevu.

  Podle obou také není namístě, aby se Česko míchalo do vnitropolitické situace jiných členských zemí, třeba Maďarska nebo Polska.

Doporučujeme

Další zprávy