Hlavní obsah
Online

Online: Stopa po tornádu je 26 kilometrů dlouhá, expert nic podobného neviděl

Foto: Policie ČR

Policisté pomáhají místním, kteří se vzpamatovávají ze šoku a začínají se pouštět do oprav svých obydlí.

Reklama

24. 6. 23:00
aktualizováno • 25. 6. 18:50

Po tornádu na jihu Moravy je potvrzeno pět mrtvých. Desítky lidí utrpěly zranění. Zmizely celé domy a části obcí. Škody jdou do stovek milionů. Místní lidé jsou psychicky na dně. Neštěstí ale také zvedlo obrovskou vlnu solidarity.

Článek
 • Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.
 • Katastrofa si dosud vyžádala pět lidských životů. Více ZDE.
 • Nejvíce zasažené jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody hlásí také Hodonín. Souhrnnou zprávu naleznete ZDE. Záběry z poničených obcí naleznete ve fotogalerii ZDE a ZDE.
 • Premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Detaily ZDE.
 • Škody na majetku jdou do vysokých stovek milionů. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podrobnosti o ničivé síle tornáda ZDE.
 • Reportáž z místa: Je to tu jak ve válečné zóně. Přečtěte si o situaci ZDE. Silné snímky z místa pak naleznete ZDE.

Bez komentáře: Tornádo na jižní Moravě. (Video: facebook/Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy)

 • Po večerní bouři je bez proudu 32 tisíc míst na jihu Moravy

  Bez dodávek elektřiny je po večerní silné bouři na jižní Moravě 32 tisíc odběratelů distribuční společnosti EG.D. ze skupiny E.ON. Nejpostiženější jsou obce severně od Hodonína. Poblíž dálnice D2 spadlo několik podpěr vedení velmi vysokého napětí mezi Břeclaví a Hodonínem. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Roman Šperňák.

  Elektřinu nemá také 15 tisíc míst ve Zlínském kraji a 2000 na Vysočině v okolí Pelhřimova. Společnost ČEZ eviduje 6000 míst bez dodávek elektřiny, zejména na Frýdecko-Místecku, uvedla mluvčí Soňa Holingerová.

  „V souvislosti s bouří evidujeme pád několika podpěrných bodů na lince vedení velmi vysokého napětí 110 kV mezi Břeclaví a Hodonínem poblíž dálnice D2 a omezené dodávky elektrické energie do rozvoden Tvrdonice, Břeclav-dráhy a Pánov,“ uvedl Šperňák. Pracovníci firmy v terénu zjišťují rozsah škod a snaží se o obnovení dodávek co nejdříve.

 • Záchranáři na jižní Moravě řeší kvůli bouřkám až 150 zraněných

  Záchranáři v Jihomoravském kraji zaznamenávají kvůli bouřkám až 150 zraněných - dětí i dospělých, mimořádně silné bouřky a vzdušný vír zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko.

  Podle mluvčí záchranné služby Hedviky Kropáčkové řeší záchranáři nehody, zavalené lidi v domech i pacienty, na které spadly stromy. Pomáhají i záchranáři z jiných krajů a zemí. Krajem se prohnaly bouřky a kroupy o velikosti tenisových míčků, zřejmě se objevilo i tornádo.

  Podle mluvčí je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů. „Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického kraje a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2,“ uvedla Kropáčková.

 • Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus

  Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus, na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Šváb a David Chaloupka.

 • Všechny jednotky IZS míří na Hodonínsko, zvažuje se nasazení armády

  Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. „Zvažuje se také nasazení armády,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

  „Všechno, co má ruce a nohy, tam jede. Už také probíhá debata o nasazení armády,“ uvedl ministr. „Armádu si musí povolat hejtman, to je na něm,“ dodal.

  S jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) už Hamáček jednal.

  „Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu,“ uvedl na svém Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

  Nemocnice v Hodoníně má kvůli bouřkám desítky zraněných. Vozí je záchranáři i lidi. Město svolalo krizový štáb. Sportovní hale uletěla střecha. Vážná situace je také na Břeclavsku. Záchranáři tam vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o hromadné postižení více lidí.

 • Silně zasažený Hodonín: Bouře poničila stadion i domov seniorů

  V Hodoníně bouřka odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou a také domov seniorů.

  „Teď sedíme na krizovém štábu a zjišťujeme přesné informace,“ uvedl pro Seznam Zprávy po deváté hodině večerní místostarosta Hodonína Ondřej Fialík. „Co zatím víme, je, že to hodně schytala naše čtvrť Bažantnice. Hodně poškozená je sportovní hala. Teď se řeší domov pro seniory, tam ale ještě přesně nevíme, jaké jsou škody. Hodně to schytaly i okolní obce - Lužice a Mikulčice.“

  Místostarosta Hodonína Libor Ambrozek později potvrdil, že domov přišel o střechu a bylo jej nutné evakuovat. Zřejmě jsou tam i zranění senioři. „Je to enormní zásah,“ uvedl Ambrozek.

 • Video: Tornádo zasáhlo obec Lužice u Hodonína

  Bez komentáře: Tornádo zasáhlo obec Lužice u Hodonína. (Video: facebook/Lovci bouřek, facebook/dalibor.prudek, facebook/eric.nopeistas)

 • Polovina Hrušek na Břeclavsku je podle místostarosty prakticky srovnána se zemí

  Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze srovnaná se zemí, obcí prošlo tornádo. Automobily mrštilo proti domům, místní kostel je bez střechy. Babisz to řekl ČTK.

  „Obcí se prohnalo tornádo, půl obce je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené,“ uvedl místostarosta.

 • Místostarosta Lužic u Hodonína: Tornádo se prohnalo přes celou ves

  Tornádo zasáhlo Lužice u Hodonína. „Šlo to od jihu a prohnalo se to přes celou ves. Jsou tady postrhávané domy, střechy. Stromy, co nespadly během bouřky v pondělí, tak ještě dopadaly,“ komentoval situaci pro Seznam Zprávy lužický místostarosta Jakub Buchta, který má momentálně na starosti severní část obce, zatímco starosta operuje na té jižní. V té hoří tamní závod Groz-Beckert, informaci však Buchta nemohl potvrdil s tím, že dosud nebyl na místě.

  Obyvatele zničených domů v Lužicích začali večer evakuovat do místní sokolovny, kde přečkají noc.

 • Na jihu Moravy se nejspíš objevilo tornádo

  Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo, uvedla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu. Lidé tornádo zachytili na fotografiích. „Z pohledu ČHMÚ nemáme měření, které by potvrdilo, že to bylo tornádo. Ale z těch všech fotek od lidí a podobně očividně tornádo to je. Zároveň můžu potvrdit, že meteorologické podmínky pro to byly vhodné,“ uvedla Valachová.

  Podle webu, který vedou meteorologičtí amatéři spolupracující s ČHMÚ, bylo v Česku tornádo naposledy v září 2018 na Českobudějovicku.

 • Záchranáři na Břeclavsku vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně

  Záchranáři na jihu Moravy vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o lokalitu na Břeclavsku. Vyhlášení mimořádné události třetího stupně znamená, že jde o hromadné postižení více lidí. Regionem se přehnala mimořádně silná bouře.

  „Máme mimořádnou událost třetího stupně, na Břeclavsku, je to hromadné postižení více osob,“ uvedla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

  Bouře mimořádně silně udeřila například v Moravské Nové Vsi nebo v Hruškách.

Sdílejte článek