Hlavní obsah
Online

Online: Stopa po tornádu je 26 kilometrů dlouhá, expert nic podobného neviděl

Foto: Policie ČR

Policisté pomáhají místním, kteří se vzpamatovávají ze šoku a začínají se pouštět do oprav svých obydlí.

Reklama

24. 6. 23:00
aktualizováno • 25. 6. 18:50

Po tornádu na jihu Moravy je potvrzeno pět mrtvých. Desítky lidí utrpěly zranění. Zmizely celé domy a části obcí. Škody jdou do stovek milionů. Místní lidé jsou psychicky na dně. Neštěstí ale také zvedlo obrovskou vlnu solidarity.

Článek
 • Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.
 • Katastrofa si dosud vyžádala pět lidských životů. Více ZDE.
 • Nejvíce zasažené jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody hlásí také Hodonín. Souhrnnou zprávu naleznete ZDE. Záběry z poničených obcí naleznete ve fotogalerii ZDE a ZDE.
 • Premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Detaily ZDE.
 • Škody na majetku jdou do vysokých stovek milionů. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podrobnosti o ničivé síle tornáda ZDE.
 • Reportáž z místa: Je to tu jak ve válečné zóně. Přečtěte si o situaci ZDE. Silné snímky z místa pak naleznete ZDE.

Bez komentáře: Tornádo na jižní Moravě. (Video: facebook/Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy)

 • Slovenský premiér: Na Moravě zasahují i naše sanitky

  Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po ničivých bouřích a krupobití. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Pomoc na jihu Moravy nabízejí i slovenští hasiči, uvedl slovenský hasičský a záchranný sbor v tiskové zprávě a na svém Facebooku.

  Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová později poslala slova podpory.

 • Nemocnice Hodonín zaznamenala u pacientů po bouřkách i úmrtí

  Nemocnice Hodonín zaznamenala i úmrtí mezi pacienty, které přijala po silných bouřích a krupobití v kraji. ČTK to řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík. Počet úmrtí ale neví. Nemocnice podle něj odhadem ošetřila 150 až 200 zraněných, největší nápor před půlnocí opadl.

  „Rozhodně jsme tady ale měli více než desítky lidí, možná to mohlo být odhadem i 200. Navážely je sem záchranky, hasiči, ale i příbuzní auty. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Tesařík.

 • Schillerová: Pomoc bude odpovídající a rychlá

  Vicepremiérka Alena Schillerová je na cestě na jih Moravy, kde zastupuje premiéra Andreje Babiše, jenž kvůli počasí uvázl v Bruselu. Postiženým obcím i lidem slíbila rychlou pomoc. „Nejdůležitější je dostat lidi do bezpečí, všechno ostatní má řešení. Pomoc bude odpovídající a rychlá,“ napsala na Facebooku.

 • Kalousek: Vláda by měla změnit státní rozpočet

 • Video: Tornádo nemilosrdně bralo střechy domů

 • Zpráva o zraněných seniorech z hodonínského domova se nepotvrdila

  Silná bouře poničila domov pro seniory v Hodoníně. Místostarosta Libor Ambrozek původně uvedl, že jsou na místě i zranění senioři a dům je nutné evakuovat. „Je to enormní zásah,“ řekl Ambrozek po desáté hodině večerní.

  Ministryně práce Jana Maláčová zhruba o hodinu později upřesnila, že senioři vyvázli bez zranění. „Domov pro seniory v Hodoníně přišel o střechu, informace o několika zraněných seniorech se naštěstí nepotvrdila,“ sdělila v ČT.

 • Praha posílá Golema

  Pražská záchranka vysílá na jih Moravy vozidlo Golem. Informoval o tom na Twitteru pražský zastupitel Jan Čižinský. „Z Prahy jedou na pomoc na jižní Moravu na žádost Jihomoravského kraje hasiči, záchranka a vyjede i záchranný kamion Golem,“ uvedl.

  Golem je speciální zdravotnické vozidlo používané při hromadných neštěstích. Je schopen pojmout až 12 těžce zraněných na lůžkách s kyslíkovými přípojkami a množství dalších lehce zraněných. Záchranáři ho často využívají třeba při silvestrovských oslavách.

 • Maláčová: Stát vyplatí okamžitou pomoc - až 58 tisíc korun na osobu

  Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v České televizi uvedla, že stát vyplatí lidem postiženým bouří okamžitou pomoc.

  „Zítra v 7 ráno začnou úřady práce vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc, až 58 tisíc korun na jednu osobu. Jsme ve spojení se starosty a sociálními pracovníky. Zítra ráno bychom chtěli vyrazit na ta místa, kde lidé bez jakéhokoliv dokladování mohou získat až 58 tisíc korun na základní věci.“

 • Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

  Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky. „Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

 • Bouřky na jižní Moravě si podle záchranářů vyžádaly i oběti na životech

  „Bouřky a krupobití v Jihomoravském kraji si dnes večer vyžádaly oběti na životech,“ řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Počet zatím nedokáže upřesnit. „Máme potvrzené oběti, ale zatím nedokážeme upřesnit počty. Zatím jsou to jednotky, ale nic není jisté,“ uvedla Kropáčková.

  Podle ní budou desítky zraněných, původní odhad mluvil až o 150 zraněných. Čísla se ale mohou měnit.

 • Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

  Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v Jihomoravském kraji, své zkušenosti, fotografie a videa. Zjišťují, jaká je situace v jejich okolí a sdílejí informace. Začali také organizovat pomoc pro nejvíce postižená místa, za půl hodiny se přihlásilo více než 160 dobrovolníků.

  „Dá se projet do Mikulčic? Nevíte, jaká je situace v Pánově? Víte něco o požáru v Lužicích?“ na facebookovém profilu Hodoňáci se lidé snaží zjistit, jak vypadá situace v jejich okolí, ale třeba i to, zda mají v pátek poslat děti do školy. Sdílejí také fotografie a videa z postižených míst i záběry tornáda, které se Hodonínskem prohnalo. Šokující záběry tornáda sdílel na Twitteru i portál Intersucho.cz.

  Krátce poté, co začalo být jasné, že na Hodonínsku nastala rozsáhlá přírodní katastrofa, vytvořili Jakub Bartoník a Martin Bušek z mikulčické části Těšice událost organizující pomoc pro nejpostiženější místa. „Nikdy jsem nikoho o nic nežádal. Prosím, kdo můžete, přijeďte pomoct na Podluží do obcí Hrušky, Týnec, Moravská Nová Ves, Lužice. Proletělo tudy tornádo,“ žádají v události a prosí všechny o její sdílení. Během necelé hodiny zareagovalo na událost 304 lidí, kteří se na pomoci chtějí podílet. Kemp Josef v Dubňanech nabízí ubytování rodinám s dětmi i ostatním zasaženým dnešní bouří, a to až 25 míst.

 • Bouře zasáhla i hodonínskou zoo, polovina je zničená

  Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek podle ředitele Martina Kruga v podstatě neexistuje. Zvířata jsou v šoku, ale měla by být všechna v pořádku.

  „Vypadá to katastrofálně, v hrozném stavu máme útulek, dalo by se říct, že neexistuje. Snažíme se stěhovat psy. Zvířata jsou všechna v pořádku, všechno je pozavírané, bez újmy,“ uvedl ředitel.

  Uvedl, že v podstatě polovina zoologické zahrady zmizela před očima. „Hlavně stromy, ohrady jsou pryč, ploty, budovy drží. Pryč je všechno, co bylo z plechu, ze dřeva, to je kdo ví kde. Lítaly tady kusy betonu, je to šílené,“ uvedl ředitel.

  Řekl, že už je tma a všechny škody nejsou vidět. „Pořádně uvidíme až zítra ráno. Není tady světlo, elektřina nejde. Dráty jsou po zemi, někde tady tekla voda,“ popsal ředitel.

 • Meteorolog: Tornádo mohlo mít stupeň 3 až 4

 • Na Moravu míří dvě stovky policistů, armáda připravuje ženisty

  Z celé republiky se do oblasti přesouvají i dvě stovky policistů. Policie o tom informovala na Twitteru. V případě potřeby je připravena poslat další kolegy. Na místě pomáhají i záchranáři ze zahraničí, včetně letecké záchranky ze sousedního Rakouska, která přebírá pacienty na D2. Ženisty je připravena poslat i armáda. Čeká na vyjádření krizového štábu.

 • Dálnice D2 je neprůjezdná

  Do postižené oblasti se přesouvají ku příkladu i pohotovostní jednotky Správy železnic z oblastního ředitelství Brno. Vlaky podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) stojí. „Dálnice D2 na jihu neprůjezdná, je zastaven obousměrně provoz přes hranice se SR. Pohotovostní týmy ŘSD míří na místo,“ uvedl na Twitteru.

 • Babiš musel kvůli počasí zůstat v Bruselu, pověřil Schillerovou

  Premiér Andrej Babiš, který je na jednání v Bruselu a kvůli počasí se nemůže vrátit zpět do Česka, pověřil ministryni financí a vicepremiérku Alenu Schillerovou (za ANO), aby byla k dispozici vedení Jihomoravského kraje pro okamžitou pomoc ze strany vlády. Schillerová je už na cestě na místo.

 • Po večerní bouři je bez proudu 32 tisíc míst na jihu Moravy

  Bez dodávek elektřiny je po večerní silné bouři na jižní Moravě 32 tisíc odběratelů distribuční společnosti EG.D. ze skupiny E.ON. Nejpostiženější jsou obce severně od Hodonína. Poblíž dálnice D2 spadlo několik podpěr vedení velmi vysokého napětí mezi Břeclaví a Hodonínem. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Roman Šperňák.

  Elektřinu nemá také 15 tisíc míst ve Zlínském kraji a 2000 na Vysočině v okolí Pelhřimova. Společnost ČEZ eviduje 6000 míst bez dodávek elektřiny, zejména na Frýdecko-Místecku, uvedla mluvčí Soňa Holingerová.

  „V souvislosti s bouří evidujeme pád několika podpěrných bodů na lince vedení velmi vysokého napětí 110 kV mezi Břeclaví a Hodonínem poblíž dálnice D2 a omezené dodávky elektrické energie do rozvoden Tvrdonice, Břeclav-dráhy a Pánov,“ uvedl Šperňák. Pracovníci firmy v terénu zjišťují rozsah škod a snaží se o obnovení dodávek co nejdříve.

 • Záchranáři na jižní Moravě řeší kvůli bouřkám až 150 zraněných

  Záchranáři v Jihomoravském kraji zaznamenávají kvůli bouřkám až 150 zraněných - dětí i dospělých, mimořádně silné bouřky a vzdušný vír zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko.

  Podle mluvčí záchranné služby Hedviky Kropáčkové řeší záchranáři nehody, zavalené lidi v domech i pacienty, na které spadly stromy. Pomáhají i záchranáři z jiných krajů a zemí. Krajem se prohnaly bouřky a kroupy o velikosti tenisových míčků, zřejmě se objevilo i tornádo.

  Podle mluvčí je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů. „Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického kraje a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2,“ uvedla Kropáčková.

 • Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus

  Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus, na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Šváb a David Chaloupka.

Sdílejte článek