Hlavní obsah
Online

Online: Stopa po tornádu je 26 kilometrů dlouhá, expert nic podobného neviděl

Foto: Policie ČR

Policisté pomáhají místním, kteří se vzpamatovávají ze šoku a začínají se pouštět do oprav svých obydlí.

Reklama

24. 6. 23:00
aktualizováno • 25. 6. 18:50

Po tornádu na jihu Moravy je potvrzeno pět mrtvých. Desítky lidí utrpěly zranění. Zmizely celé domy a části obcí. Škody jdou do stovek milionů. Místní lidé jsou psychicky na dně. Neštěstí ale také zvedlo obrovskou vlnu solidarity.

Článek
 • Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. „Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,“ řekl meteorolog.
 • Katastrofa si dosud vyžádala pět lidských životů. Více ZDE.
 • Nejvíce zasažené jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody hlásí také Hodonín. Souhrnnou zprávu naleznete ZDE. Záběry z poničených obcí naleznete ve fotogalerii ZDE a ZDE.
 • Premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Detaily ZDE.
 • Škody na majetku jdou do vysokých stovek milionů. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podrobnosti o ničivé síle tornáda ZDE.
 • Reportáž z místa: Je to tu jak ve válečné zóně. Přečtěte si o situaci ZDE. Silné snímky z místa pak naleznete ZDE.

Bez komentáře: Tornádo na jižní Moravě. (Video: facebook/Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy)

 • Vznikají sbírky pro Moravu

  Sbírku na pomoc lidem zasaženým přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku už vyhlásila Diecézní charita Brno či Nadace Via.

 • Ve zle poničených Lužicích lidé nocují v sokolovně

  Tornádo, které se prohnalo Lužicemi na Hodonínsku, zničilo zhruba třetinu obce. Domy jsou bez střech, poničené jsou i dva velké podniky. Postižena byla především centrální Velkomoravská ulice. Místostarosta obce Jakub Buchta uvedl, že v obci jsou i zranění, přesný přehled však neměl. Zasažené rodiny nocují v místní sokolovně. „Jde o desítky lidí, především ty, co přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Buchta.

 • Touto technikou budou hasiči hledat osoby zavalené v troskách

  Pražští hasiči vyslali na Hodonínsko USAR tým. První část vyrazila už ve čtvrtek o půl desáté večer, šlo o specialisty na vyhledávání osob pod troskami domů. Vzali s sebou štěrbinové kamery, echolokátory a další zařízení pro vyproštění osob. Druhá část týmu vyrazila po půlnoci - vyjelo devět hasičských vozidel a dalších 30 speciálně vycvičených hasičů.

 • Schillerová: Okamžitě uvolníme 10 milionů

  Vicepremiérka Alena Schillerová se ozvala ze zasažených oblastí, kam se ještě v noci vypravila obhlídnout situaci. O půl druhé ráno vzkázala na sociálních sítích, že vláda okamžitě uvolní 10 milionů korun v rámci rychlé pomoci pro Jihomoravský kraj. Ministryně práce Jana Maláčová už dříve uvedla, že úřady práce začnou hned v pátek ráno vyplácet 58 tisíc korun na osobu.

 • Šéf nemocnice v Hodoníně potvrdil oběť bouře

  Čtvrteční bouře na jižní Moravě si vyžádala nejméně jednu oběť. Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík České televizi řekl, že v jejich zařízení zemřel jeden člověk. „Já mohu potvrdit jednu zemřelou osobu,“ uvedl Tesařík.

  Nemocnice podle něj vyhlásila traumaplán, zraněné do ní přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Zranění měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Nebyly to desítky lidí, ale 150 až 200 zraněných. Až ráno budou zjišťovat přesné počty, dodal.

 • Brno nabízí zasaženým lidem hotely

  Brno zatím s konkrétní pomocí zatím čeká. „Ozývají se nám hotely, že mají volné ubytovací kapacity, máme i slušnou potravinovou banku, takže nabídneme jídlo. Počkáme na aktuální informace z místa a nejpozději ráno pošleme posily tam, kam to bude třeba,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

 • Situace v obci Hrušky na Břeclavsku je podle hejtmana stabilizovaná

  Nejvíce zasažené jsou podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku. Situace je stabilizovaná v Hruškách, kde by nemělo dojít k ohrožení života. V ostatních obcích stále pracují jednotky integrovaného záchranného systému na záchraně lidského života.

  Novinářům to řekl Grolich po jednání krizového štábu. „Pro ORP (obce s rozšířenou působností) Břeclav a Hodonín budeme vyhlašovat stav nebezpečí, abychom mohli dělat rychlé kroky. Krizový štáb bude stále zasedat. Nejdříve musíme zmapovat situaci a zjistit, co je potřeba, jak pomoct. Je i řada dobrovolníků, kteří se na místo chtějí vydat, ale musíme to nechat na odbornících, protože jde o ohrožení života. My zřídíme krizovou linku, kam mohou lidé volat a nabízet pomoc, ale nejdříve ráno,“ uvedl Grolich.

 • Téměř celá D2 ve směru na Brno je uzavřená kvůli přesunu složek IZS

  Téměř celá D2 ve směru na Brno je uzavřená, slouží pouze pro přesun složek integrovaného záchranného systému (IZS). Směr od Brna je průjezdný. Vyplývá to z dopravních informací zveřejněných na webu policie.

  Všechny jednotky integrovaného záchranného systému (IZS) včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko.

  Uzavírka ve směru na Brno platí od 23:20, a to v úseku mezi exitem 48 Břeclav až po nájezd na D1 v Brně, jde o exit 196 Brno-Jih. Web odhaduje, že by omezení mohlo skončit v pátek ve 23:55.

 • Přehled: Bez proudu jsou tisíce domácností

  Po večerní bouři, která způsobila škody zejména na jihu Moravy, je v Česku bez dodávek elektřiny 121 000 odběratelů. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podobný počet míst bez proudu byl i po noční bouřce ze středy na čtvrtek. Aktuálně společnost EG.D ze skupiny E.ON uvádí 105 000 domácností bez proudu, ČEZ potom 16 000. Podle Havlíčka v tuto chvíli nelze provádět opravy, začne se s nimi v pátek v 7:00.

 • Hamáček: Jihomoravský kraj vyhlásil stav nebezpečí pro Břeclav a Hodonín

 • Z Prahy do Hodonína vyrazil Golem i Fénix

  Do tornádem zasaženého Hodonína vyjelo speciální zdravotnické vozidlo Golem spolu s Fénixem, vozidlem zvláštního určení k evakuaci a hromadným transportům osob.

 • Reportér Seznam Zpráv: Vypadá to tu jako po bombardování

  Reportér Seznam Zpráv Josef Mačí se ozval z Moravské Nové Vsi. Píše: „Je to tu jako po bombardování. Z velké části domů zbyly jen trosky.“ Reportáž pro vás připravujeme.

 • Do zasažené oblasti míří i vrtulník Letecké služby PČR

 • Slovenský premiér: Na Moravě zasahují i naše sanitky

  Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po ničivých bouřích a krupobití. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Pomoc na jihu Moravy nabízejí i slovenští hasiči, uvedl slovenský hasičský a záchranný sbor v tiskové zprávě a na svém Facebooku.

  Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová později poslala slova podpory.

 • Nemocnice Hodonín zaznamenala u pacientů po bouřkách i úmrtí

  Nemocnice Hodonín zaznamenala i úmrtí mezi pacienty, které přijala po silných bouřích a krupobití v kraji. ČTK to řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík. Počet úmrtí ale neví. Nemocnice podle něj odhadem ošetřila 150 až 200 zraněných, největší nápor před půlnocí opadl.

  „Rozhodně jsme tady ale měli více než desítky lidí, možná to mohlo být odhadem i 200. Navážely je sem záchranky, hasiči, ale i příbuzní auty. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Tesařík.

 • Schillerová: Pomoc bude odpovídající a rychlá

  Vicepremiérka Alena Schillerová je na cestě na jih Moravy, kde zastupuje premiéra Andreje Babiše, jenž kvůli počasí uvázl v Bruselu. Postiženým obcím i lidem slíbila rychlou pomoc. „Nejdůležitější je dostat lidi do bezpečí, všechno ostatní má řešení. Pomoc bude odpovídající a rychlá,“ napsala na Facebooku.

Sdílejte článek