Hlavní obsah
Online

Ve středu k 18. hodině přibylo 8840 nakažených, v pondělí jich 101 zemřelo

Tisková konference vlády. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

21. 10. 6:13
aktualizováno • 21. 10. 21:00

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět

- Vláda schválila nová opatření. Uzavřou se obchody s výjimkou prodejen se základním sortimentem (potraviny, drogerie a lékárny). Zavřou se také služby. Opatření začnou platit od 22. 10. do 3. 11. Dalších kroků, které by vláda mohla udělat v případě, že nejnovější nařízení nezafungují, už podle ministra zdravotnictví není mnoho. Omezení průmyslu podle něj nepřipadá v úvahu.

- Další usnesení vlády se týká pohybu osob. Lidé by měli omezit pohyb a kontakt na nutné minimum. Tedy cestu do práce nebo nákup. Povolené jsou pobyty v přírodě nebo na chatách. Omezené je i právo pokojně se shromažďovat. Shromáždění se může účastnit celkem nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň dva metry.

- V počtu hospitalizací je ČR podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly na 80 procentech původní avizované kapacity nemocnic. Současnými opatřeními se zatím nepodařilo snížit reprodukční číslo, je 1,36.

- Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má koronavirus. Hamáček se nechal testovat po setkání s ministrem zemědělství Tomanem, u kterého se nákaza potvrdila již dříve.

- V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Ke středeční 18. hodině přibylo dalších 8840 případů.

- Hospitalizovaných přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. Počet úmrtí v důsledku covidu-19 stoupl oproti údajům Ministerstva zdravotnictví ze středečního rána o 100 na 1719 případů. Za pondělí zemřelo podle aktualizovaných dat 101 nakažených.

- V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti.

 • Virus prověřil loajalitu lidí, říká prezidentka asociace podnikatelek

  Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek se zajímala, jak dopadá pandemie covidu-19 a související opatření na podnikání jejích 150 členek. Seznam Zprávy přinášejí výsledky průzkumu.

 • Hamáček má koronavirus

  Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má koronavirus. Hamáček se nechal testovat po setkání s ministrem zemědělství Tomanem, u kterého se nákaza potvrdila již dříve. Vicepremiér zůstává po potvrzení nákazy v domácí karanténě. Další členové vedení ČSSD, kteří se s Tomanem setkali ve čtvrtek v Lidovém domě, měli testy negativní.

 • Šéf intenzivní péče VFN v Praze Martin Balík bude odpovídat online

  Na jaře zachraňoval taxikáře Roberta Markoviče. Od té doby se šéf intenzivní péče VFN v Praze Martin Balík setkal s desítkami dalších pacientů. Jak se zápolí s koronavirem? Martin Balík bude odpovídat živě ve středu od 11:00. A ptát se můžete i vy, a to na našem Facebooku, Twitteru nebo na e-mail otazky@sz.cz, a to i v průběhu živého vysílání.

  Více v následujícím článku

 • Sněmovna schválila možnost paušální daně pro živnostníky

  Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou paušální daň. Bude dobrovolná. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 800 000 korun, Sněmovna ale dnes při závěrečném schvalování návrhu limit zvýšila. Předloha nyní zamíří do Senátu. Hlasovalo pro ni 84 z 98 přítomných poslanců napříč kluby. Klub Pirátů se zdržel hlasování.

 • V Olomouckém kraji přibylo 877 potvrzených nákaz

  V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 877 nových případů nákazy covidem-19, jde tak o dosavadní rekord od počátku pandemie. Dosud byl zaznamenán minulý čtvrtek a čítal 875 případů. Celkem je v kraji od března evidováno 11 575 nákaz. S nemocí dosud zemřelo v kraji 87 lidí, za posledních deset dní jsou v průměru čtyři úmrtí denně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

 • Expert o aerosolu: Pokud má někdo v tramvaji covid-19, nadýchají se ho všichni

  Nemoc covid-19 se šíří pomocí kapének, ale i aerosolových částic, které zbudou, když se z kapének odpaří voda. A to se v chladném počasí děje podle experta Vladimíra Ždímala mnohem rychleji. Před aerosolem však roušky neochrání.

 • Z Linetu vyjely první vozy s lůžky pro nemocnici v Letňanech

  Ze želevčické společnosti Linet dnes brzy ráno vyjely první vozy s vybavením pro polní nemocnici v Letňanech, kterou stát buduje jako záložní zařízení pro pacienty s koronavirem. Kamiony vezou zdravotnická lůžka a příslušenství. Dnes má být do Letňan doručeno celkem dvě stě lůžek, podle pracovníka expedice se jich do jednoho kamionu vejde 50. Dopravu zajišťují dva vozy, jeden vozí zdravotnické postele, druhý jejich příslušenství. Mezi Prahou a Želevčicemi na Kladensku se budou opakovaně točit. Dalších 200 lůžek má být podle pracovníka do Letňan dodáno ve čtvrtek a v pátek stovka.

 • Ode dneška se musí opět nosit roušky venku a v autech

  V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti. Opatření, které má zabránit šíření koronaviru, v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

 • Vláda bude znovu jednat o dalších opatřeních

  Vláda dnes ráno na mimořádném zasedání rozhodne, zda kvůli špatné epidemické situaci znovu zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý v Poslanecké sněmovně naznačil, že bude nutné brzy přijmout další restrikce, protože i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho.

 • V Praze přibylo poprvé více než 1 500 případů

  V Praze odhalily laboratoře v úterý 1 571 případů koronaviru. Je to nejvíce od začátku epidemie, dosud se denní nárůst ani jednou nedostal přes 1 400 případů. Od března se v hlavním městě nakazilo 33 626 lidí, vyléčilo se jich 15 008, obětí je 265. V Praze tak aktuálně je 18 353 lidí s prokázanou nemocí covid-19.

 • V úterý přibylo 11 984 nakažených

  V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných ale přibývá, momentálně jich je více než 4 000, z toho 634 ve vážném stavu. S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 1 619 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Sdílejte článek

Další články