Hlavní obsah
Online

Ve středu k 18. hodině přibylo 8840 nakažených, v pondělí jich 101 zemřelo

Tisková konference vlády. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

21. 10. 6:13
aktualizováno • 21. 10. 21:00

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět

- Vláda schválila nová opatření. Uzavřou se obchody s výjimkou prodejen se základním sortimentem (potraviny, drogerie a lékárny). Zavřou se také služby. Opatření začnou platit od 22. 10. do 3. 11. Dalších kroků, které by vláda mohla udělat v případě, že nejnovější nařízení nezafungují, už podle ministra zdravotnictví není mnoho. Omezení průmyslu podle něj nepřipadá v úvahu.

- Další usnesení vlády se týká pohybu osob. Lidé by měli omezit pohyb a kontakt na nutné minimum. Tedy cestu do práce nebo nákup. Povolené jsou pobyty v přírodě nebo na chatách. Omezené je i právo pokojně se shromažďovat. Shromáždění se může účastnit celkem nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň dva metry.

- V počtu hospitalizací je ČR podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly na 80 procentech původní avizované kapacity nemocnic. Současnými opatřeními se zatím nepodařilo snížit reprodukční číslo, je 1,36.

- Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má koronavirus. Hamáček se nechal testovat po setkání s ministrem zemědělství Tomanem, u kterého se nákaza potvrdila již dříve.

- V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Ke středeční 18. hodině přibylo dalších 8840 případů.

- Hospitalizovaných přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. Počet úmrtí v důsledku covidu-19 stoupl oproti údajům Ministerstva zdravotnictví ze středečního rána o 100 na 1719 případů. Za pondělí zemřelo podle aktualizovaných dat 101 nakažených.

- V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti.

 • Vláda schválila nová opatření

  Vláda schválila nová opatření. Uzavřou se obchody s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Zavřou se také služby. „Musíme v první řadě ochránit zdraví obyvatel. Pokud bychom k těmto opatřením nepřistoupili, zdravotní systém by zkolaboval,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

 • Jak jsme se neschopností státu přiblížili druhému lockdownu

  Kniha Pandemie, jež právě vychází, odhaluje fatální selhání státu během epidemie. Ačkoliv má k dispozici aparát úředníků a nejrůznější statistiky, na blížící se nebezpečí musel upozornit člověk zvenčí. Více v podcastu Vlevo dole.

  Více v následujícím článku

 • Nařízení o nošení roušek venku ve městě lidé většinou dodržují

  Obyvatelé měst a obcí v Česku podle zjištění policie a ČTK ve většině případů dodržují novou povinnost nosit roušky i venku v zastavěných oblastech. Na řadě míst měli lidé zakrytá ústa a nos i na prázdných prostranstvích, ačkoli vládní opatření to nařizuje primárně tam, kde jsou rozestupy mezi lidmi menší než dva metry. Dodržování znovuzavedené povinnosti stejně jako dalších nařízení proti šíření koronaviru kontrolují policisté i strážníci. Vážnější porušení zatím nezaznamenali, zjistila z vyjádření jejich zástupců ČTK.

 • Za zrušené kulturní akce se patrně budou moci dál dávat poukazy

  Poslanci v dnešním druhém čtení nepodali žádné pozměňovací návrhy k vládní předloze, podle níž pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci i v dalším období odložit vrácení uhrazeného vstupného. Lidé navíc budou stále moci organizátory požádat o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Novela je ve sněmovním finále, uskuteční se ještě dnes.

 • Reportáž z „covidového“ oddělení: Kolik dalších ještě zvládneme?

  Fakultní nemocnice Brno očekává péči až o tři stovky pacientů s koronavirem. Reportéři Seznam Zpráv navštívili nejvytíženější oddělení. „Za 47 let ve špitále jsem nic takového nezažila,“ říká vrchní sestra.

 • Tisková konference po jednání vlády by podle České televize měla začít ve 12:15

 • V domově pro seniory v Hranicích se nakazilo 54 lidí

  V domově pro seniory v Hranicích na Přerovsku se novým typem koronaviru nakazilo 47 seniorů a sedm zaměstnanců. Jde téměř o čtvrtinu z celkového počtu klientů zařízení. Do domova dnes dorazí 21 příslušníků armády, vyřeší tak chybějící pracovní síly. Infekční onemocnění covid-19 postihlo v kraji také domov pro seniory Diakonie v Sobotíně na Šumpersku. I tam je pozitivních téměř padesát lidí.

 • Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

  Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent denního vyměřovacího základu. Úpravy předložili v dnešním druhém čtení k vládní předloze, podle níž budou zaměstnanci dostávat dávku po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového typu koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Nárok by měli mít i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. Zvýšení ošetřovného chtějí v různých variantách poslanci opozičních Pirátů, SPD, KDU-ČSL a STAN. Vládní návrh ponechává 60procentní ošetřovné. Podle poslanecké úpravy koaličních ANO a ČSSD by nejnižší částka měla činit 400 korun denně. Novelu bude Sněmovna schvalovat ještě dnes.

 • Hrad na čtvrtek svolal mimořádný brífink

  Hradní kancléř Vratislav Mynář svolal na čtvrtek v 11:00 brífink. Tématem bude ceremoniál ke státním vyznamenáním 28. října.

 • Virus prověřil loajalitu lidí, říká prezidentka asociace podnikatelek

  Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek se zajímala, jak dopadá pandemie covidu-19 a související opatření na podnikání jejích 150 členek. Seznam Zprávy přinášejí výsledky průzkumu.

 • Hamáček má koronavirus

  Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček má koronavirus. Hamáček se nechal testovat po setkání s ministrem zemědělství Tomanem, u kterého se nákaza potvrdila již dříve. Vicepremiér zůstává po potvrzení nákazy v domácí karanténě. Další členové vedení ČSSD, kteří se s Tomanem setkali ve čtvrtek v Lidovém domě, měli testy negativní.

 • Šéf intenzivní péče VFN v Praze Martin Balík bude odpovídat online

  Na jaře zachraňoval taxikáře Roberta Markoviče. Od té doby se šéf intenzivní péče VFN v Praze Martin Balík setkal s desítkami dalších pacientů. Jak se zápolí s koronavirem? Martin Balík bude odpovídat živě ve středu od 11:00. A ptát se můžete i vy, a to na našem Facebooku, Twitteru nebo na e-mail otazky@sz.cz, a to i v průběhu živého vysílání.

  Více v následujícím článku

 • Sněmovna schválila možnost paušální daně pro živnostníky

  Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou paušální daň. Bude dobrovolná. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 800 000 korun, Sněmovna ale dnes při závěrečném schvalování návrhu limit zvýšila. Předloha nyní zamíří do Senátu. Hlasovalo pro ni 84 z 98 přítomných poslanců napříč kluby. Klub Pirátů se zdržel hlasování.

 • V Olomouckém kraji přibylo 877 potvrzených nákaz

  V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 877 nových případů nákazy covidem-19, jde tak o dosavadní rekord od počátku pandemie. Dosud byl zaznamenán minulý čtvrtek a čítal 875 případů. Celkem je v kraji od března evidováno 11 575 nákaz. S nemocí dosud zemřelo v kraji 87 lidí, za posledních deset dní jsou v průměru čtyři úmrtí denně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

 • Expert o aerosolu: Pokud má někdo v tramvaji covid-19, nadýchají se ho všichni

  Nemoc covid-19 se šíří pomocí kapének, ale i aerosolových částic, které zbudou, když se z kapének odpaří voda. A to se v chladném počasí děje podle experta Vladimíra Ždímala mnohem rychleji. Před aerosolem však roušky neochrání.

 • Z Linetu vyjely první vozy s lůžky pro nemocnici v Letňanech

  Ze želevčické společnosti Linet dnes brzy ráno vyjely první vozy s vybavením pro polní nemocnici v Letňanech, kterou stát buduje jako záložní zařízení pro pacienty s koronavirem. Kamiony vezou zdravotnická lůžka a příslušenství. Dnes má být do Letňan doručeno celkem dvě stě lůžek, podle pracovníka expedice se jich do jednoho kamionu vejde 50. Dopravu zajišťují dva vozy, jeden vozí zdravotnické postele, druhý jejich příslušenství. Mezi Prahou a Želevčicemi na Kladensku se budou opakovaně točit. Dalších 200 lůžek má být podle pracovníka do Letňan dodáno ve čtvrtek a v pátek stovka.

 • Ode dneška se musí opět nosit roušky venku a v autech

  V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své domácnosti. Opatření, které má zabránit šíření koronaviru, v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

 • Vláda bude znovu jednat o dalších opatřeních

  Vláda dnes ráno na mimořádném zasedání rozhodne, zda kvůli špatné epidemické situaci znovu zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý v Poslanecké sněmovně naznačil, že bude nutné brzy přijmout další restrikce, protože i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho.

Sdílejte článek