Hlavní obsah
Online

Online: Vláda hlasování o nedůvěře ustála. Po 17 hodinách debaty

Babišova koaliční vláda čelila pokusu o vyslovení nedůvěry. (Video: ČTK, ČTK)

26. 6. 8:41
aktualizováno • 27. 6. 6:58

Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh na vyslovení nedůvěry získat patrně nejméně devět koaličních nebo komunistických poslanců.

Článek

Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. V dnešním sněmovním hlasování o nedůvěře kabinet nepřímo podpořila KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.

Proti nedůvěře vládě hlasovalo podle oficiálních výsledků 85 přítomných poslanců ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi, jednalo se o 12 členů dolní komory. Návrh podpořilo 85 poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazených. Zbylých 18 poslanců se hlasování neúčastnilo.

K hlasování Sněmovna dospěla po 16,5hodinové diskusi. Celkem jednání dolní komory o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě trvalo téměř 17 hodin.

Hlasování se uskutečnilo rok od jmenování kabinetu a zhruba půl roku od prvního, rovněž neúspěšného návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál.

Babiš má podle návrhu jedné z prověrek Evropské komise stále vliv na skupinu Agrofert, kterou vložil do svěřenských fondů, a jako premiér také na použití peněz unie. Česku podle předběžné zprávy hrozí, že by mohlo vracet asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš to odmítá a zdůrazňuje, že Česko nic vracet nebude.

Podívejte se na nejzajímavější momenty z mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě

Výběr nejzajímavějších momentů z mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě (Video: Seznam.cz)

 • Podívejte se na brífinky stran před začátkem dnešní mimořádné schůze

  Brífinky stran před začátkem dnešní mimořádné schůze. (Video: Seznam)

 • KSČM se zdrží hlasování, podpoří tím vládu

  Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že se komunisté zdrží hlasování, a vládu tak podpoří. Kabinet podle něj plní podmínky, které si komunisté za podporu menšinové vlády ANO a ČSSD kladou.

 • Jednání Sněmovny může trvat do noci

  Poslanci hned na úvod schválili, že jednání Sněmovny může probíhat i po 21. hodině.

 • Kalousek požádal poslance ČSSD, aby přehodnotili svůj postoj k vládě

  Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl sociálním demokratům deset let staré hlasování o nedůvěře vládě, které podle něj ČSSD vyvolala kvůli podezření ze zasahování do práce veřejnoprávní České televize ze strany poradce premiéra. „Uběhlo deset let. Stojíme tváří v tvář neskonale většímu konfliktu zájmů, který nemá v Evropě obdoby, který dělá mezinárodní ostudu České republice,“ řekl Kalousek. Poslanci ČSSD by podle něj měli přehodnotit svoji podporu vlády, pokud chtějí zůstat konzistentní demokratickou stranou.

 • Rakušan vyzval opoziční strany k vytvoření předvolebního bloku

  Před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě vyzval předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan k vytvoření předvolebního bloku demokratických politických stran. Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby. Kdyby se podařilo vytvořit blok alespoň čtyř z pěti stran, které dnešní schůzi svolaly, mělo by to smysl, míní.

 • SPD vládu nepodpoří. Odmítá náš program, říká Okamura

  „Vláda ANO, ČSSD a KSČM odmítá plnit naše programové priority,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. Strana proto vládu v hlasování o důvěře nepodpoří, podle Okamury budou poslanci SPD hlasovat pro vyslovení nedůvěry. Okamura vyjmenoval návrhy zákonů z dílny SPD, které Sněmovna odmítla.

 • Fiala: Je povinností opozice hlasovat o nedůvěře vládě

 • Tato vláda není vládou odborníků, ale vláda nemehel, říká Rakušan

  „Místo toho, abychom se zabývali reálnými tématy, která tíží tuto zemi, tak se zabýváme problémy pana premiéra,“ řekl předseda starostů Vít Rakušan. Vláda podle něj jako celek nefunguje. „Tato vláda není vládou odborníků, ale ukázalo se, že v mnohých ohledech je to vláda nemehel,“ uvedl. Rakušan zmínil problémy s opravou dálnice D1. „Objevují se tady veselé nápady, že bychom našim řidičům na D1 měli pomáhat tím, že je budeme kropit a dávat jim vodu místo toho, abychom stavěli kilometry dálnic,“ řekl. Vláda podle něj vymýšlí ad hoc řešení v oblasti sucha nebo vzdělávacího systému namísto dlouhodobých řešení.

 • Bartoš: Ne, pane premiére, díky vám opravdu není líp

  Podle Pirátů jsou důvody k hlasování o důvěře vládě dva: trestně stíhaný premiér ve střetu zájmů a špatná politika vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizoval pomalý postup vlády v digitalizaci, sociálním bydlení, reformě školství a dalších oblastech. Namísto těchto problémů se podle něj vláda stará o problémy svého předsedy.

 • Lidovci odmítají vládu opírající se o hlasy extremistů a komunistů

  „Tato vláda Andreje Babiše se opírá o hlasy komunistů a extremistů. Pro KDU-ČSL je to jednoznačně nepřijatelné,“ řekl předseda lidovců Marek Výborný. Připomněl také, že 27. června uběhne 69 let od justiční vraždy Milady Horákové, kterou komunisté popravili po vykonstruovaném politickém procesu.

Doporučujeme