Hlavní obsah

Online: Vláda hlasování o nedůvěře ustála. Po 17 hodinách debaty

26. 6. 2019

Babišova koaliční vláda čelila pokusu o vyslovení nedůvěry. (Video: ČTK, ČTK)

Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh na vyslovení nedůvěry získat patrně nejméně devět koaličních nebo komunistických poslanců.

Článek

Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. V dnešním sněmovním hlasování o nedůvěře kabinet nepřímo podpořila KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.

Proti nedůvěře vládě hlasovalo podle oficiálních výsledků 85 přítomných poslanců ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi, jednalo se o 12 členů dolní komory. Návrh podpořilo 85 poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazených. Zbylých 18 poslanců se hlasování neúčastnilo.

K hlasování Sněmovna dospěla po 16,5hodinové diskusi. Celkem jednání dolní komory o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě trvalo téměř 17 hodin.

Hlasování se uskutečnilo rok od jmenování kabinetu a zhruba půl roku od prvního, rovněž neúspěšného návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál.

Babiš má podle návrhu jedné z prověrek Evropské komise stále vliv na skupinu Agrofert, kterou vložil do svěřenských fondů, a jako premiér také na použití peněz unie. Česku podle předběžné zprávy hrozí, že by mohlo vracet asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš to odmítá a zdůrazňuje, že Česko nic vracet nebude.

Podívejte se na nejzajímavější momenty z mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě

Výběr nejzajímavějších momentů z mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě (Video: Seznam.cz)

 • Mikuláš Ferjenčík kritizoval stav důchodového systému

  Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany kritizoval udržitelnost důchodového systému: „Na důchodovém účtu očekáváme schodek 200 miliard ročně.“ Podle Ferjenčíka je nezodpovědné ponechávat tento problém na budoucích generacích a politicích.

  EET je podle Ferjenčíka z daňového hlediska „marginální záležitostí“, ale do budoucna „zkomplikuje život mnoha lidem“. Andrej Babiš podle Ferjenčíka využívá EET jako nástroj své propagace, aby se mohl tvářit jako „geniální výběrčí daní“.

  Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na konto Ferjenčíka poznamenala, aby nestrašil recesí a že „recese ani zdaleka v této chvíli nehrozí“. Schillerová také okomentovala Ferjenčíkův nízký věk, což vyvolalo vlnu faktických poznámek od řady poslanců.

 • Jan Čižinský (KDU-ČSL): Vláda dnes nepadne

  Poslanec Jan Čižinský řekl, že Andrej Babiš neodstoupí a jeho vláda dnes nepadne. Podle Čižinského je Babiše třeba porazit ve volbách a aktivizovat voliče podobně, jako to dokázal spolek Milion chvilek pro demokracii.

 • Zimola se postavil za Staňka

  Když vidím ten křik kolem jmenování nejmenování ministra kultury, musím se vám s něčím svěřit. Tradičně odbojná...

  Zveřejnil(a) Jiří Zimola dne Středa 26. června 2019
 • Ministr kultury Staněk: Rozhodně nejsem ministr v demisi!

  Staněk ve svém vystoupení komentoval slova poslance Baxy. Obhajoval své rozhodnutí odvolat ředitele Národní galerie a další a uvedl, že „rozhodně není ministrem v demisi“. Staněk také řekl, že si myslí, že toho udělal i „hodně dobrého“. Také podotkl, že je „přehnaně slušný“ a že ho kolegové varovali, že se to obrátí proti němu.

  Dále dodal, že otázku církevních restitucí by měl vyřešit Ústavní soud. Finance z rozpočtu šly podle Staňka na památky a „na věci, které nám zbyly po předcích“. Potvrdil také, že finance nesměřovaly k „živé kultuře“, řekl však, že stát by neměl být v tomto případě „dojnou krávou“ a potřebné finance lze nalézt na regionální úrovni.

  Staněk také uvedl, že dále bude „popraven a zastřelen“ jistě také za to, že se dotázal ředitelky Památníku Lidice Lehmannové, proč jsou při pokládání věnců u památníku ignorovány některé jednotlivé strany, například SPD. Odvolávat ji podle svých slov však nehodlá.

 • Jaroslav Foldyna (ČSSD) označil církevní restituce za „podivné náhrady“

  Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna reagoval věcnou poznámkou na vystoupení Martina Baxy. Uvedl, že zdanění církevních restitucí je pouze zdaněním „podivných náhrad“.

 • Místopředseda ODS Martin Baxa kritizoval ministra kultury Staňka

  Martin Baxa (ODS) se vyjadřoval zejména na adresu ministra kultury Staňka. Komentoval jeho členství v ČSSD, která si jeho působení ve vládě nadále nepřeje. Staněk měl podle Baxy z vlády odejít i přesto, že prezident jeho rezignaci nepřijal.

  Dále kritizoval programové prohlášení ministerstva kultury, a to zejména kvůli nedostatečnému navýšení rozpočtu v resortu a pomalému zvyšování platů. Baxa se věnoval i odvolávání ředitelů kulturních institucí z poslední doby nebo prosazení nového památkového zákona. Staňka kritizoval také za nedostatečné informování veřejnosti i kolegů. Podle Baxy Staněk kultuře nerozumí a ministrem kultury se nikdy stát neměl.

 • Podle Svobody nesplnil ministr zdravotnictví žádný z větších cílů

  Bohuslav Svoboda (ODS) kritizoval vládu za schodek rozpočtu. Zhodnotil také stav českého zdravotnictví. Uvedl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nesplnil žádný z „velkých“ cílů, pouze řadu malých. Podle Svobody je třeba peníze investovat „tím správným směrem“. Andrej Babiš se vrátil do sálu.

 • Babiš v konfrontaci s Černochovou

  Podle Jany Černochové (ODS) je vláda Andreje Babiše spoluzodpovědná za podfinancování resortu obrany. „Svoboda a bezpečnost nejsou zadarmo,“ řekla Černochová. Andrej Babiš se v reakci na Janu Černochovou ujal slova. Komentoval problémy, které za posledních 30 let armádu provází. Podle něj za ně může i ODS. „Vím, že nemáte ráda Stropnického, ale tam nebyla jediná korupční aféra,“ reagoval Babiš. Poté sál opět opustil s vysvětlením, že jde jednat s řediteli českých bank o investičním fondu.

 • Babiš se vrátil do sálu

  Poslankyně ODS Jana Černochová navrhovala přerušení rozpravy, protože v sále nebyl přítomný premiér Babiš. Černochové vadilo, že poslouchal své ministry a opozici ne. Premiér přišel, a Černochová tak svůj návrh stáhla.

 • Pirát Michálek a Fiala z SPD ukončí sérii projevů s přednostním právem

  Předsedové poslaneckých klubů Pirátů a SPD Jakub Michálek a Radim Fiala jsou posledními dvěma řečníky s přednostním právem. Následovat bude rozprava, do které je přihlášeno dvacet čtyři řečníků.

 • Ministři využívají přednostní právo, opozice musí čekat

  Ministři vládní koalice využili přednostní právo k vystoupení před Poslaneckou sněmovnou. Svoji práci v resortu už shrnuli například Adam Vojtěch, Alena Schillerová nebo Klára Dostálová. V tuto chvíli je u mikrofonu ministr životního prostředí Richard Brabec.

 • Benešová řekla, že si své kritiky pamatuje z telefonních odposlechů

  Ministryně spravedlnosti Marie Benešová prohlásila, že si své kritiky pamatuje z telefonních odposlechů. „Jak jsem pracovala v justici, tak mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy. Protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů.“

 • SPD by podpořila vládu bez sociální demokracie

  Hnutí SPD stále volá po odchodu ČSSD z vlády a po tom, aby byl jmenován kabinet odborníků nominovaných hnutím ANO. „Takovou vládu podpoříme za předpokladu dohody nad prosazením programových návrhů hnutí SPD,“ uvedl Okamura. Postěžoval si ale také na to, že tento model prosazuje už dva roky a předseda ANO a premiér Andrej Babiš na to neslyší. V dnešním hlasování bude SPD proti současnému kabinetu.

 • Hamáček couvl, kompetenční žalobu podávat nechce

  „Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit,“ řekl Hamáček ČTK.

 • Hamáček hrozí kvůli ministrovi kultury kompetenční žalobou na Zemana

  Předseda ČSSD Jan Hamáček napíše premiérovi, aby v pondělí podal kompetenční žalobu na prezidenta, pokud Miloš Zeman do neděle neřekne, kdy jmenuje ministra kultury. Oznámil to místopředseda strany Ondřej Veselý. Pokud to prezident neudělá a premiér přesto žalobu nepodá, ČSSD svolá nejvyšší orgán mezi sjezdy. Předsednictvo by se podle Veselého sešlo v druhém červencovém týdnu.

 • Výborný: ČSSD hraje nedůstojnou a podřadnou roli

  „Snaží se přesvědčit národ a hlavně samu sebe, že je ve vládě téměř proti své vůli, že je tou poslední demokratickou pojistkou a že je to od ní vlastně oběť,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný o ČSSD. Sociální demokracie podle něj hraje nedůstojnou a podřadnou roli statisty.

 • Hamáček je připravený k dalšímu jednání se Zemanem

  Předseda sociální demokracie Jan Hamáček. (Video: Václav Dolejší)

 • Hamáček jednal se Zemanem. ČSSD vládu podrží

  Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat. Hamáček to řekl po zasedání poslaneckého klubu s tím, že se nic nemění na tom, že ČSSD podpoří vládu při hlasování o nedůvěře.

 • ČSSD chce, aby Babiš podal kompetenční žalobu na prezidenta

  „V co nejkratší době chci s panem prezidentem i s panem premiérem jednat,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. „Chci mít záležitost ohledně výměny ministrů na MK vyřešenou do 30. 6. 2019. V případě, že se tak nestane, svolám v nejbližším možném termínu jednání Předsednictva ČSSD, jakožto nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy. ČSSD trvá na dodržování Ústavy ČR,“ dodal.

Doporučujeme

Další zprávy