Hlavní obsah

Ostravský magistrát nechal opravit část útulku v Třebovicích

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 8. 2020 21:45

Ostravský magistrát nechal za víc než 30 milionů korun opravit část útulku v Třebovicích. Vznikla tak například speciální část pro nově odchycené psy.

Článek

Rekonstrukce se týkala hlavně administrativní budovy, která dříve sloužila jako služebna městské policie. Při rekonstrukcí objektu byly vybudovány nové kotce pro psy v karanténě a byly tak odděleny provozní části útulku od části pro nově odchycené psy. V objektu je také přijímací kancelář, ošetřovna a nové zázemí pro zaměstnance útulku.

„Rekonstrukce byla nezbytná, protože nám v útulku chyběly karanténní kotce pro nově odchycené psy. Navíc jsme chtěli zkvalitnit pracovní prostředí pro zaměstnance. Stavební práce přitom nijak neovlivnily pobyt psů v útulku,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Přestavba původní kapacitu dvaceti karanténních kotců zvýšila na padesát. U třiceti nových je vybudováno také zázemí včetně veterinární ošetřovny. „Po úpravách je tak odstraněn letitý problém, nízký počet karanténních kotců, ve kterém musí každý nově přivezený pes strávit tři týdny. Kvůli jejich nedostatku jsme museli mít nasmlouvané kapacity v externích zařízeních mimo Ostravu, ty již nebudou potřeba,“ doplnila Šebestová.

Součástí stavebních prací byly také nové vnitřní rozvody vytápění, vzduchotechniky a elektroinstalace. Vyměněny jsou dveře a okna a zateplen je obvodový plášť budovy. Ke zmodernizovanému objektu byly přistavěny venkovní výběhy. Kolem něj je obslužný chodník a před budovou nový asfaltový povrch.

V současnosti je v útulku celkem 177 kotců, z toho deset pro izolace, padesát pro psy v karanténě a 117 kotců provozních, z čehož dva jsou speciálně určeny pro velké psy. Ročně se zaměstnanci útulku postarají o několik stovek psů, jen za loňský rok jich bylo 540. Aktuálně čeká v útulku na svého stávajícího nebo nového majitele 34 psů.

„Současný počet psů v útulku je nejnižší za posledních 22 let. Jejich počty se začaly výrazněji snižovat od počátku koronavirové krize. V posledních dvou měsících se nízký počet drží díky vysoké úspěšnosti návratu umístěných psů původním majitelům. Celková kapacita kotců se aktuálně může zdát vysoká, počty psů v útulku jsou ale velmi kolísavé, například loni v srpnu jich u nás bylo 74. Zvyšují se také nároky na manipulaci se psy a jejich socializaci, v útulku nám totiž zůstávají převážně kříženci bojových plemen,“ řekla vedoucí útulku Martina Přikrylová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované