Hlavní obsah

Ostrov chce zachránit zříceninu loveckého zámku u Mořičova

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

16. 11. 2021 12:19

Ostrov na Karlovarsku usiluje o záchranu zříceniny loveckého zámečku u nedalekého Mořičova. Z nevyužívané kulturní památky z 18. století zbyly jen obvodové zdi, hrozí její zřícení.

Článek

Město chce ale nejprve barokní zámeček získat do svého majetku. Poté plánuje začít s opravami.

Lovecký zámeček více než sto let chátrá a dodnes z něj zbyla pouze torza obvodových zdí se zbytky fasády. Pokud se neopraví, hrozí podle Poledníčka jeho zřícení. Město má na novou podobu zámečku hotovou studii. Průběžně jej nechává očišťovat od náletových dřevin. V plánu je nyní archeologický průzkum.

Radnice usiluje o to, aby byl v majetku města. „Byl součástí lesů, které patřily Lesům ČR. My jsme zhruba dva roky pracovali na tom, abysme ho směnili za naše lesy. Když už to vše bylo domluvené, tak se změnilo to, že Lesy ČR to předaly Vojenským lesům, takže teď se ta jednání opakují,“ řekl místostarosta Ostrova Marek Poledníček (nez.).

Cílem je vytvořit ze zámečku nedaleko Ostrova turistické tábořiště a odpočinkové místo. Hlavní expozice by měla být zaměřena na téma lovectví. Vše je ve fázi návrhu, případné náklady by vyplynuly až z projektové dokumentace.

Barokní lovecký zámeček dali vystavět v letech 1738 až 1739 majitelé ostrovského panství, markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku. Dnešní zřícenina stojí na návrší v nejvyšší části bývalé panské obory asi 1,5 kilometru od Mořičova. Majitelé stavbu opustili v 19. století, nyní je v havarijním stavu. Do blízkosti zříceniny se návštěvníci mohou dostat po naučné stezce po starých cestách okolo Ostrova.

Reklama

Související témata:

Doporučované