Hlavní obsah

Otazníky nad zachráncem ostravských hutí. Nový vlastník ArcelorMittalu využívá alternativní finančníky

Otazníky nad zachráncem ostravských hutí. Nový vlastník ArcelorMittalu využívá alternativní finančníkyVideo: Jan Marek, Seznam Zprávy, Youtube.com

 

Reklama

Aktivity indického podnikatele Sandžíva Gupty, který tento měsíc oznámil akvizici čtyř evropských ocelářských závodů ArcelorMittal, včetně ostravského podniku, vzbuzují otázky, jak je jeho podnikatelská říše GFG (Gupta Family Group) financována. Gupta používá škálu klasických i inovativních postupů, napsal list Financial Times (FT).

Článek

Za poslední tři roky Gupta z relativně neznámého podniku vybudoval průmyslovou říši rozkládající se na čtyřech kontinentech. Roční obrat GFG dosahuje 17 miliard dolarů (382 miliard korun) a společnost zaměstnává více než 20 000 osob. Díky řadě akvizic, od hliníkárenských hutí na Skotské vysočině až po ocelárny v Austrálii, je považován za záchrance těchto průmyslových sektorů.

Jedním z hlavních zdrojů financování byla podle veřejných dokumentů společnost Global Asset Management (GAM), která vlastní dluhopisy Guptových firem v hodnotě minimálně 2,8 miliardy dolarů. GAM ale zjistila porušení zásad při provádění hloubkové kontroly, takzvané due diligence, v souvislosti s investicemi do dluhopisů spojených s britskou firmou Liberty House, která je součástí skupiny GFG a jež má být vlastníkem ostravské hutě, píší FT.

Kvůli těmto problémům se Gupta obrátil k jiným zdrojům. Letos v lednu se dohodl na koupi hliníkárny Dunkerque se společností Rio Tinto za 500 milionů dolarů a v posledních týdnech podle zdrojů FT kvůli tomuto obchodu požádal několik konkurenčních obchodních domů o půjčky nejméně 160 milionů dolarů. „Jde k alternativním finančníkům. To značí, že tradiční kanály jsou blokovány,“ poznamenal jeden z obchodníků.

Ohlášení akvizice čtyř závodů ArcelorMittal zaměstnávajících přes 12 500 osob některé odborníky překvapilo a vyvolalo mnoho otázek ohledně financování.

Odboráři ArcelorMittalu Ostrava se bojí, že prodej huť poškodí

Odborové organizace v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji ostravského podniku firmě Liberty House. Domnívají se, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil. Agentuře ČTK to za odboráře AMO sdělila předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť a další podniky prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek Evropské komise se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu.

Ostravská firma minulý týden oznámila, že jejím novým vlastníkem by se měla stát firma Liberty House patřící do skupiny GFG. Podmínkou pro uzavření transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s místními odborovými organizacemi a Evropskou odborovou radou ArcelorMittal. Odborové organizace ArcelorMittal Ostrava (AMO) poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji. Domnívají se, že Liberty House nemá zájem do ostravské hutě investovat a prodej by huť trvale a nezvratně poškodil.

Reklama

Doporučované