Hlavní obsah
Online

Babiš ustoupil a souhlasí s prodloužením nouzového stavu do konce dubna

Foto: facebook.com/AndrejBabis/

Andrej Babiš

2. 4. 6:18
aktualizováno • 2. 4. 22:58

V Česku je 3805 lidí nakažených koronavirem. 44 lidí v souvislosti s COVID-19 umřelo, 67 lidí se uzdravilo. Podle premiéra Andreje Babiše by se část obchodů mohla po Velikonocích otevřít.

Článek

Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Podle Ministerstva zemědělství se tak potvrdilo stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, podle kterého je velmi nepravděpodobné, že by se virus přenášel potravinami.

Od čtvrtka mohou mít otevřeno nově i prodejny domácích potřeb, musejí ale také prodávat ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem. „Doufám, že po Velikonocích začneme některé obchůdky otevírat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Blesk. Týkat by se to mělo malých obchodů.

Vláda odsouhlasila, že policie může ve stavu nouze udělovat blokové pokuty do 10 000 korun za nedodržování opatření, jako je například nenošení roušek.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Kontroly na hranicích budou do 24. dubna

  Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem potrvají do páteční půlnoci 24. dubna. O prodloužení vnitřní ochrany hranic o 20 dnů rozhodla ve středu vláda. Ministerstvu vnitra dala na kontroly 18,1 milionu korun z vládní rozpočtové rezervy.

 • Hlavní hygienička: Může být až 40 % nakažených

  „V populaci může být nakaženo 10 až 40 procent lidí. Lidé, kteří prodělávají infekci bezpříznakově, tady zcela určitě jsou. Nelze ovšem říct, jak přesné je to procento,“ tvrdí hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru pro server iDnes.cz.

 • Pitva zdravotní sestry potvrdila náhlé úmrtí

  Policie má výsledky pitvy zdravotní sestry z pražské Thomayerovy nemocnice, uvedl server Novinky.cz. Ta zemřela poté, co se nakazila od pacienta, koronavirus ale nebyl primární příčinou smrti. Policie případ nadále vyšetřuje jako náhlé úmrtí, nešlo o násilný trestný čin nebo sebevraždu. Příčinu smrti však policie nezveřejnila. Na úmrtí zdravotní sestry upozornily jako první Seznam Zprávy:

 • Ve středu přibylo 281 nakažených

  Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v Česku ve středu zpomalil, za den jich přibylo 281. V pondělí a úterý přitom nárůst případů zrychloval, v úterý to bylo 307. Zatím nebylo zveřejněno, kolik lidí se ve středu otestovalo.

 • 3 589 nakažených

  V Česku je 3 589 nakažených. 39 pacientů na nemoc zemřelo, přes šedesát lidí se uzdravilo.

 • Otevírají se smíšená zboží a obchody s domácími potřebami

  Prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky, mohou od čtvrtečního rána otevřít. Zákaz prodeje se nově nevztahuje ani na prodej potravin v obchodech, kde lze oddělit sekci potravin od ostatních částí. Týká se to například takzvaného smíšeného zboží. Podmínkou pro otevření prodejen s domácími potřebami je, že mezi ostatním sortimentem budou nabízet například i respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály, rukavice nebo dezinfekci.