Hlavní obsah
Online

Babiš ustoupil a souhlasí s prodloužením nouzového stavu do konce dubna

Foto: facebook.com/AndrejBabis/

Andrej Babiš

2. 4. 6:18
aktualizováno • 2. 4. 22:58

V Česku je 3805 lidí nakažených koronavirem. 44 lidí v souvislosti s COVID-19 umřelo, 67 lidí se uzdravilo. Podle premiéra Andreje Babiše by se část obchodů mohla po Velikonocích otevřít.

Článek

Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Podle Ministerstva zemědělství se tak potvrdilo stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, podle kterého je velmi nepravděpodobné, že by se virus přenášel potravinami.

Od čtvrtka mohou mít otevřeno nově i prodejny domácích potřeb, musejí ale také prodávat ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem. „Doufám, že po Velikonocích začneme některé obchůdky otevírat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Blesk. Týkat by se to mělo malých obchodů.

Vláda odsouhlasila, že policie může ve stavu nouze udělovat blokové pokuty do 10 000 korun za nedodržování opatření, jako je například nenošení roušek.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Koleje Univerzity Pardubice mohou studenti využít se slevou

  Univerzita Pardubice nabídla kvůli epidemii koronaviru studentům ubytovaným na kolejích takzvaný udržovací režim. Platí jen 20 procent ceny kolejného a mohou pokoj občas užívat. Ostatním, kteří zůstávají, snížila poplatek o 25 korun denně, řekl ČTK ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.

 • Změny v dani budou platit ke dni schválení vládou

  Návrh Ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů bude mít zpětnou účinnost ke dni schválení vládou. Ta by jej měla projednat v týdnu od 6. do 10. dubna. Do té doby platí, že kdo nabývací daň zaplatí, může si po celou dobu splácení hypotéky daňově uplatňovat odpočty, uvedla na internetových stránkách Ministerstva financí ministryně Alena Schillerová. Návrh bude muset ještě schválit Parlamentem.

 • Stát nechal na koronavirus otestovat rohlíky

  Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Laboratoř testovala zejména tukové rohlíky, dále chleba, raženky, grahamové rohlíky a rohlíky se sýrem. „Výsledky testování Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdily stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, tedy byly negativní,“ uvedl mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

  „Dle současných znalostí popsaných cest přenosu koronavirů a jejich nízkou schopností přežít ve venkovním prostředí je nepravděpodobné, že by dovážené zboží jako potraviny, spotřební zboží, hračky, oblečení atd. mohly být zdrojem infekce. Obecně platí, že lidské koronaviry nepřežívají na suchém povrchu,“ dodalo ministerstvo.

 • V Praze je koronavirus ve 4 zařízeních pro seniory

  Pražská hygienická stanice evidovala ke středečnímu odpoledni ve dvou domovech pro seniory a dvou léčebnách dlouhodobě nemocných 98 případů seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu novým typem koronaviru, nebo mají příznaky a čekají na výsledky testů.

  Kromě již ohlášených domovů na Chodově a v Michli a Thomayerovy nemocnice v Krči se koronavirus objevil v Nemocnici Sv. Alžběty Na Slupi. Podle informací ČTK právě odtud byl do Nemocnice Na Bulovce přivezen 95letý muž, který jako první nakažený koronavirem v Česku v neděli 22. března zemřel.

 • S chytrou karanténou pomáhají medici

 • Nakazil se třetí lékař ve FN Ostrava

  Hygienici ve středu informovali o tom, že se nákaza COVID-19 prokázala u dvou lékařů ostravské fakultní nemocnice, jde o lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Odběry tak museli podstoupit všichni zaměstnanci, kteří přišli s těmito lékaři do kontaktu. Nemocnice má zatím výsledky 125 testů, jeden další lékař měl pozitivní nález.

 • Stát začal jednat s českými výrobci

  Hasičský sbor, Ministerstvo vnitra a české firmy vyrábějící ochranné pomůcky začaly jednat o přednostních dodávkách prostředků na ochranu před koronavirem pro stát. Stát chce odebrat velkou část produkce masek Gumáren Zubří a filtrů společností Sigma VVÚ a Avec Chem, plánuje i odběr 6000 tlakových lahví z firmy Vítkovice Cylinders.

 • Odběrové místo v Trutnově v pondělí obnoví provoz

  Kvůli nedostatku odběrového materiálu musel Královéhradecký kraj začátkem týdne dočasně zrušit odběrové místo v oblastní nemocnici v Trutnově. Krajský zdravotnický holding zároveň odložil plánované spuštění odběrových míst v nemocnicích v Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Kraji se podařilo materiál sehnat a všechna tři odběrová místa spustí v pondělí 6. dubna. V regionu nyní fungují odběrová místa ve fakultní nemocnici v Hradci Králové a také v oblastních nemocnicích Náchod a Rychnov nad Kněžnou.

 • Vyčlenit lůžka pro seniory by měla i sociální zařízení

  Ústřední krizový štáb na žádost krajů doporučil zahrnout do požadavku na 60 lůžek pro seniory s infekcí koronavirem na 100 000 obyvatel vedle nemocnic i sociální zařízení. S žádostí o přehodnocení ve středu přijatého opatření se na něj obrátil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Pro Liberecký kraj by to znamenalo vyčlenit 290 lůžek. Vedení kraje to považuje za nesmyslné, znamenalo by to vystěhovat celou jednu okresní nemocnici.

 • Dejte peníze na odměny zdravotníkům, chce asociace

  Stát by měl podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje 118 zejména menších zařízení v krajích, dát peníze na odměny zdravotníků v první linii. Některé nemocnice, zejména velké fakultní, podle něj už v médiích uvedly, že podobné příplatky svým zaměstnancům vyplácejí.

 • Pozitivní bezdomovce chce Hradec Králové izolovat na letišti

  Pro lidi bez domova, u kterých se prokáže nákaza koronavirem, otevře hradecká radnice zimní noclehárnu na tamním letišti. Ubytovna má kapacitu 25 lůžek, pokud by však bylo potřeba kapacitu navýšit, je radnice schopná v objektech na letišti zajistit až 60 lůžek. Město izolovaným zároveň zajistí potřebnou stravu. Objekty by pak hlídala státní a městská policie.

 • Muž vyhrožoval Prymulovi smrtí

  Dva důvěryhodné zdroje serveru Lidovky.cz potvrdily, že mužem, na kterého mířily výhrůžné e-maily, byl exšéf ústředního krizového štábu Roman Prymula. O dopadení muže informovala policie ve čtvrtek ráno. Prymulovi poslal řadu e-mailů obsahujících výhrůžky a vulgarity. „Cítil se omezen na svých právech a Prymula mu přišel zbytečně autoritativní. Teď lituje a plně se doznal. Proto také to zkrácené trestní řízení,“ řekl zdroj redakce, který je obeznámen s detaily případu.

 • Senioři dostanou nanoroušky zdarma

  Celkem 40 tisíc roušek ze speciální nanotechnologie chce rozdat mezi seniory červenokostelecký výrobce Batist Medical. Firma roušku z materiálu, který dokáže částečně zachycovat i viry, vyvinula a začala vyrábět letos v březnu. Prvních 10 tisíc roušek pošle do domovů důchodců. „Roušky naléhavě chybí a v provozu, kde se pohybují senioři a ošetřující personál, je každá pomoc opravdu vítaná,“ říká mluvčí společnosti Martina Piskorová. Domovy pro seniory si roušky mohou objednat na telefonním čísle 731 441 722.

 • 40. obětí je senior, selhalo mu srdce

  Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel 84letý pacient s koronavirem. Příčinou úmrtí bylo selhání srdce. V souvislosti s koronavirem zemřelo už 40 lidí.

 • Policie dopadla pokoutní prodejce respirátorů

  Policisté dopadli v Praze pokoutní prodejce stovek respirátorů nejvyšší třídy FFP3. Policie našla u tří mužů 660 respirátorů, snažili se je prodávat za mnohonásobně vyšší cenu. Šlo o tři známé, jednoho z nich policisté dopadli, když se u stanice metra Pražského povstání chystal stovku respirátorů prodat. V Česku je povoleno prodávat tyto respirátory jen státní institucím, navíc je zastropovaná jejich cena.

 • Metrové odstupy mezi žáky

  Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k tomu třeba přijmout určitá ochranná opatření, například zajistit alespoň metrové rozestupy mezi žáky. V rozhovoru na serveru Blesk.cz to řekl premiér Andrej Babiš. Vyjádřil přesvědčení, že se žáci a studenti všech typů škol ještě před letními prázdninami ke standardnímu vyučování vrátí.