Hlavní obsah

Pandemie nejspíš pozmění plán akcí k výročí svaté Ludmily

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

5. 1. 2021 16:54

Pandemie koronaviru nejspíš pozmění plán letošních akcí k 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily, zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava.

Článek

„V úvahu připadá časový posun některých akcí nebo jejich přesun z interiérů do venkovních prostor,“ řekl středočeský radní pro kulturu Jan Jakob. Hejtmanství o tom chce jednat s hlavními organizátory ze spolku Svatá Ludmila 1100 let. Ředitelka projektu Miroslava Janičatová věří, že změny nebudou zásadní.

Výročí Ludmiliny smrti připadá na září. V Tetíně na Berounsku, kde první česká světice zemřela, vznikl spolek Svatá Ludmila 1100 let, který přípravy na oslavy zahájil už v roce 2015. Na letošek je připravena řada společenských, kulturních a náboženských akcí a aktivit.

V lednu například vychází monografie o svaté Ludmile. Původně to mělo být na Vánoce, ale kvůli koronaviru se vydání zpozdilo. Spolek počítá se slavnostním uvedením knihy. „Uvidíme, kolik lidí se bude moci potkat, a uděláme pak online vysílání na sociálních sítích a na webu nebo pošleme video ex post,“ řekla ČTK Janičatová.

Jakob připomněl, že pandemií byl poznamenaný už loňský rok, a je rád, že se podařilo uspořádat venkovní putovní výstavy. „Ukázaly, kudy může vést cesta ve veřejně přístupném prostoru, byť se musely některé aktivity výrazně omezit,“ uvedl radní. Kraj podle něj oslavy podporuje a se spolkem je v kontaktu. „Ve čtvrtek máme mít další schůzku, kde se budeme bavit o konkrétních plánech na tenhle rok. Asi to budeme holt muset zpracovávat alternativně podle vývoje, který nás čeká,“ dodal Jakob.

Janičatová poukázala na to, že větší akce začínají v květnu, kdy by už epidemická situace mohla být lepší. Plánuje se například konference na Karlově univerzitě, zahraniční hosté by se případně mohli připojit na dálku. Hlavní akce v září by podle Janičatové už měly být bez omezení.

Zakládajícími členy spolku jsou vedle Tetína Mělník, Roztoky a farnosti v Berouně a Roztokách, k iniciativě se přidaly i Dobřichovice, Srbsko či Beroun. Mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová uvedla, že město už v minulosti k výročí pořádalo sérii přednášek Od svaté Ludmily k dnešku v kulturním domě Plzeňka nebo tematickou výstavu v galerii Pěší zóna.

„Vyvrcholením oslav bude slavnostní Národní Svatoludmilská mše svatá, která se uskuteční 18. září na Tetíně. Oslavy budou probíhat od 17. do 19. září s bohatým kulturním programem,“ dodala Soukupová. Spolek na Tetín zval papeže Františka, podle Janičatové nakonec přijede papežský delegát.

Ludmila kolem roku 889 ovdověla, přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy do chrámu svatého Jiří na Hradčanech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované