Hlavní obsah
Online

Až 10 tisíc eur. Za očkování mimo pořadí hrozí na Slovensku pokuta

Foto: Profimedia.cz

Očkování na Slovensku.

Reklama

14. 1. 6:26
aktualizováno • 14. 1. 22:51

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Zdravotnickým zařízením na Slovensku bude hrozit pokuta do 10 tisíc eur (262 tisíc korun), pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Schválením změny příslušného zákona o tom dnes rozhodl parlament.

- Británie kvůli nové variantě koronaviru objevené v Brazílii od pátku zakáže příjezdy ze zemí Jižní Ameriky a Portugalska, informuje dnes zpravodajský portál BBC. Přicestovat do země budou moci pouze britští a irští občané nebo cizinci, kteří mají v Británii právo na dlouhodobý pobyt, pro ně však bude platit povinnost uchýlit se po svém příjezdu na deset dní do izolace, oznámil ministr dopravy Grant Shapps.

- Druhý rok pandemie covidu-19 by mohl být těžší než první. Varoval před tím krizový expert Světové zdravotnické organizace Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

Světové dění jsme sledovali také včera:

 • V Německu hlásí nejvyšší přírůstek zemřelých od začátku pandemie

  V Německu ve středu zemřelo dalších 1 244 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Celkem podle statistik Institutu Roberta Kocha s covidem-19 zemřelo 43 881 lidí. Nákaza koronavirem se ve středu v Německu, které má 83 milionů obyvatel, potvrdila u 25 164 lidí.

  Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100 000 obyvatel za sedm dní.

 • Africká unie zajistila pro Afriku miliony vakcín

  Africká unie zajistí pro africký kontinent navíc 270 milionů vakcinačních dávek proti covidu-19. Její šéf, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, řekl, že všechny budou použity ještě letos. Afrika už má jistých 600 milionů dávek, ale i s 270 miliony navíc to pro proočkování kontinentu s 1,3 miliardy občanů nebude stačit.

  V Africe se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než tří milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo 75 000 nemocných.

 • Video: Přílet týmu WHO do Wu-chanu

  Přílet týmu WHO do Wu-chanu. (Video: AP)

 • Skvělá zpráva z Izraele. Jedna dávka vakcíny zpomalí šíření, má to ale háček

  Izrael má první data vypovídající o účinnosti vakcíny od Pfizeru po podání jediné dávky. Výsledkem je nadějná zpráva, že dávka zpomaluje riziko šíření viru o 50 %. Nemálo očkovaných ale na druhou stranu vakcína neochránila.

 • Filipíny schválily nouzové užití vakcíny firem Pfizer a BioNTech

  Filipínský úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil nouzové použití vakcíny proti covidu-19 z „dílny“ firem Pfizer a BioNTech, informoval o tom ve čtvrtek jeho šéf. Látka, která vykazuje 95% úspěšnost, je první vakcínou, kterou Filipíny schválily, píše britský list The Guardian.

 • Do Německa nově s testem

  Lidé cestující z Česka do Německa musí mít ode dneška negativní test na koronavirus. Německé úřady řadí ČR mezi rizikové oblasti. Při cestách z nich také nadále platí povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem. Pro české pendlery pracující v Německu však podmínky zůstávají stejné jako dosud.

 • Na severovýchodě Číny zapojili do testování na covid-19 robota

  Ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny nasadili po výskytu několika nakažených při testování na covid-19 poprvé robota. Kloubová paže ovládaná na dálku operátorem byla instalována v jedné z mateřských škol metropole provincie Liao-ning. Výtěr z krku pacientům provádí tyčinkou, napsala agentura AFP. Hlavní výhodou robota je snížení rizika, že se nakazí lékařský personál, a zároveň velká přesnost pohybů. Četní obyvatelé Šen-jangu, kteří u školky kvůli trasování čekají ve frontě, ale toto futuristické zařízení příliš neoceňují.

 • Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu viru

  Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

  Vláda v Pekingu příjezd desetičlenného týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému chování, jakým je stěžování si na veřejnosti, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu. Mluvčí čínské vlády tento týden řekl, že si budou „vyměňovat názory“ s čínskými vědci, ale neřekl nic k tomu, jestli budou moci shromažďovat důkazy. Nejdříve je ovšem čeká dvoutýdenní karanténa a testy na koronavirus. S čínskými experty se během té doby budou bavit prostřednictvím videokonference. Agentura Reuters píše, že skupina stráví ve Wu-chanu asi měsíc.

Sdílejte článek