Hlavní obsah
Online

Až 10 tisíc eur. Za očkování mimo pořadí hrozí na Slovensku pokuta

Foto: Profimedia.cz

Očkování na Slovensku.

Reklama

14. 1. 6:26
aktualizováno • 14. 1. 22:51

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Zdravotnickým zařízením na Slovensku bude hrozit pokuta do 10 tisíc eur (262 tisíc korun), pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Schválením změny příslušného zákona o tom dnes rozhodl parlament.

- Británie kvůli nové variantě koronaviru objevené v Brazílii od pátku zakáže příjezdy ze zemí Jižní Ameriky a Portugalska, informuje dnes zpravodajský portál BBC. Přicestovat do země budou moci pouze britští a irští občané nebo cizinci, kteří mají v Británii právo na dlouhodobý pobyt, pro ně však bude platit povinnost uchýlit se po svém příjezdu na deset dní do izolace, oznámil ministr dopravy Grant Shapps.

- Druhý rok pandemie covidu-19 by mohl být těžší než první. Varoval před tím krizový expert Světové zdravotnické organizace Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

Světové dění jsme sledovali také včera:

 • Sasko bude přispívat na testy pro pendlery deset eur za kus

  Sasko bude zaměstnavatelům na testy pro zahraniční pendlery přispívat částkou deset eur (260 korun) za rozbor. Oznámilo to dnes saské ministerstvo sociálních věcí, jehož součástí je i zdravotnictví. Od pondělí Sasko vyžaduje po pracovnících, kteří do země přijíždějí z rizikových oblastí, kterými jsou Česko i Polsko, nejméně jeden test na koronavirus týdně. Sasko se zavázalo, že bude uznávat rychlostesty vyhotovené v Polsku a Česku.

 • Švédsko hlásí dosud nejvyšší počet úmrtí s covidem-19

  Švédsko hlásí 351 dalších úmrtí lidí s covidem-19, což je dosud ve statistikách nejvyšší denní nárůst. Dohromady v desetimilionové zemi zemřelo 10 185 nakažených, což je méně než ve srovnatelně lidnaté České republice, která přitom za pandemie zaváděla mnohem drastičtější protiepidemická opatření.

  Zatímco dnes ve Švédsku počet zemřelých s covidem-19 přesáhl hranici 10 000, v Česku už jich je 13 856. Švédsko je přitom známé svým neortodoxně liberálním přístupem k boji s koronavirem.

  Počty infikovaných v severské zemi patrně dosáhly vrcholu už na konci prosince, naznačila agentura Reuters. Dnes švédský úřad veřejného zdraví hlásí 6580 dalších nakažených. Od začátku pandemie před necelým rokem tak ve skandinávské zemi vyšlo s pozitivním výsledkem 518 783 testů.

 • V Británii se začíná očkovat proti covidu-19 i v lékárnách

  V Británii se začíná proti covidu-19 očkovat i v lékárnách. Vláda tak chce splnit svůj cíl a podat vakcínu do poloviny února 15 milionům lidí z rizikových skupin, informovala dnes agentura Reuters.

  „Lékárny jsou v srdcích našich obcí a budou zásadní při očkování, neboť budou dobře dostupné všem, kteří mají teď právo dostat vakcínu,“ uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do lékáren dnes podle agentury DPA dorazily první dávky vakcíny. Na konci února by se mělo očkovat ve stovkách z nich po celé zemi.

  V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, minulý týden se začala podávat i vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Podle vládního webu se podařilo první dávkou jedné z vakcín naočkovat 2,6 milionu lidí a 428 tisíc z nich dostalo už i dávku druhou.

 • Aerolinky Delta jsou poprvé od finanční krize v celoroční ztrátě

  Americká letecká společnost Delta Air Lines vloni kvůli koronaviru prodělala 12,4 miliardy dolarů (267,5 miliardy Kč). Vykázala tak první celoroční ztrátu od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize, uvedla dnes agentura Reuters. Předloni měla Delta zisk 4,8 miliardy dolarů.

  Šéf podniku Ed Bastian nyní očekává postupné zotavování letecké přepravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.

  „Neočekáváme, že se do léta objem přepravy vrátí do blízkosti dřívějších úrovní, nastane však významné zlepšení,“ řekl Bastian. Dodal, že toto zlepšení by letecké společnosti mělo zajistit návrat k ziskovosti ve druhé polovině roku.

 • Zájem o očkování mezi zdravotníky v Německu je překvapivě nízký

  Zájem o očkování proti nemoci covid-19 je mezi zdravotníky a pečovateli v Německu překvapivě nízký, výjimkou nejsou situace, kdy v nemocnicích či domovech pro seniory vakcinaci prozatím odmítá polovina personálu. To je také případ věhlasné berlínské kliniky Charité, jak v rozhovoru se zahraničními novináři řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie.

  „U nás je to na padesáti procentech. Jsem z toho velmi nešťastný. Doufal jsem, že to bude sto procent, protože pečovatelé a lékaři jsou důležití. A to i v tom, aby to dále nepřenášeli,“ řekl Trampuž. Sám na očkování, se kterým pomáhá, ale ještě čeká, neboť přednost mají jiné skupiny. „Věřím ale, že do měsíce očkovaný budu,“ uvedl.

  Mezi hlavní důvody neochoty zdravotníků nechat se očkovat jsou obavy z bezpečnosti vakcíny, což média, politici i odborníci často zmiňují. Bettina Toepfferová, která pracuje v jednom z berlínských pečovatelských domovů, je podle deníku Der Tagesspiegel šokována tím, že je kvůli tomu personál vykreslován jako lehkomyslný. „My přece nejsme žádní odmítači vakcíny, kteří chtějí ohrožovat klienty,“ prohlásila. „Za naším postojem je často zcela konkrétní obava z vedlejších účinků,“ uvedla.

 • Očkován proti covidu-19 byl už i papež František a jeho předchůdce

  Vakcínu proti covidu-19 dostali už i papež František a emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vatikánské tiskové oddělení. Čtyřiaosmdesátiletý papež František byl očkován ve středu, jeho předchůdce, jemuž je 93 let, dostal vakcínu dnes. Oba patří vzhledem k věku k rizikové skupině v nynější pandemii, současný papež je ohrožen i vzhledem k tomu, že mu v mládí odebrali část plíce.

 • Turecko začalo očkovat proti covidu-19, zatím čínskou vakcínou

  Také Turecko zahájilo očkování proti nemoci covid-19, jako první si vakcínu už ve středu nechal před novináři aplikovat tamní ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. V první fázi budou očkováni zdravotníci. Turecko zatím očkuje čínskou vakcínou CoronaVac, kterou ve středu pro nouzové použití schválila tamní agentura pro léčiva. Informoval o tom dnes deník Hürriyet.

  „Vakcíny byly dodány do (všech) 81 provincií, dnešek je prvním dnem nové éry,“ řekl ministr Koca. Turecko objednalo 50 milionů dávek čínské vakcíny CoronaVac a zatím jich dostalo koncem prosince tři miliony. Tuto očkovací látku, která se rovněž aplikuje nadvakrát, lze podle BBC skladovat stejně jako takzvanou oxfordskou vakcínu při teplotách dva až osm stupňů Celsia, jako je tomu u vakcín proti chřipce.

 • Maďarsko chce koupit vakcíny od čínské firmy Sinopharm

  Maďarsko uzavřelo dohodu s čínskou společností Sinopharm o nákupu jejích vakcín proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem SARS-CoV-2. Informoval o tom dnes Gergely Gulyás, šéf úřadu premiéra Viktora Orbána. Maďarsko dříve uvažovalo o nákupu ruských vakcín Sputnik V, ale 31. prosince od záměru prozatím ustoupilo s odůvodněním, že Rusko má nedostatečné výrobní kapacity.

  Gulyás si postěžoval, že dodávky vakcín v rámci programu Evropské unie přicházejí příliš pomalu, s týdenním přísunem méně než 100 000 dávek. Maďarsko proto podle něj bude pokračovat v jednáních o dalších nákupech očkovacích látek s Ruskem a Čínou.

 • Čína oznámila první úmrtí s covidem-19 od loňského května

  Čína dnes oznámila první úmrtí pacienta s nemocí covid-19 po osmi měsících. Informovala o tom japonská agentura Kjódó. Čínské úřady také dnes zaregistrovaly 138 nových případů nákazy, což je nejvyšší přírůstek za více než deset měsíců. V porovnání s přírůstky v západních zemích jsou ale údaje z nejlidnatější země světa stále velmi nízké.

  Úmrtí pacienta bylo ohlášeno z provincie Che-pej, která sousedí s metropolí Pekingem a je jedním z ohnisek nynější vlny nákazy. Poslední úmrtí, jež souviselo s nákazou koronavirem, čínské úřady zaznamenaly loni v květnu, uvedla agentura Kjódó.

 • V USA naočkovali proti covidu-19 přes deset milionů lidí

  Ve Spojených státech obdrželo první dávku vakcíny proti covidu-19 více než 10 milionů lidí. Koronavirus se však v některých částech země šíří v podstatě nekontrolovatelně, USA zaznamenaly za poslední den přes 224 000 nově infikovaných lidí, čímž tam celkový počet prokázaných nálezů na SARS-CoV-2 překonal hranici 23 milionů. Dalších 3 848 Američanů ve středu po nákaze covidem-19 zemřelo, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse.

 • Itálie kvůli covidu-19 omezí cestování mezi regiony do půli února

  Italská vláda v noci na dnešek rozhodla o prodloužení přísných opatření proti koronaviru. Mimo jiné bude až do 15. února zakázáno nenutné cestování mezi regiony a do 5. března budou omezeny návštěvy příbuzných, jako to bylo přes vánoční svátky. V platnosti zůstává i zákaz nočního vycházení, informovala dnes agentura DPA. Nová opatření platí od soboty. Už ve středu vláda oznámila, že požádá parlament o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Zatím trvá do konce ledna, vláda ho chce prodloužit do konce dubna.

 • Tržby Hollywoodu se loni kvůli pandemii propadly na úroveň osmdesátých let

  Tržby amerického filmového průmyslu se loni kvůli koronaviru snížily o více než 80 procent, a dostaly se tak na úroveň osmdesátých let. Finančně úspěšnější než hollywoodské trháky byl poprvé film z Číny, která těžila z toho, že se v ní život už před měsíci vrátil téměř do normálu, a mohla tak hrát i kina. Na svém webu o tom píše německý týdeník Der Spiegel.

 • Německo jako vysoce rizikové oblasti hodnotí zatím tři země

  Německo prozatím za epidemicky vysoce rizikové oblasti považuje Británii, Irsko a Jihoafrickou republiku, a to s účinností od pátku 15. ledna. Na seznam zveřejněný Institutem Roberta Kocha byly tyto země zařazeny kvůli výskytu mutací koronaviru, které jsou považovány za mimořádně nebezpečné. Ve výčtu naopak chybí země s obzvláště vysokou incidencí, za které jsou označovány regiony s více než 200 novými případy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Toto kritérium výrazně překračuje i Česko, na které ovšem Německo nadále nahlíží jako na rizikovou, a ne vysoce rizikovou oblast.

 • Britská studie: Po covidu-19 vydrží imunita nejméně pět měsíců

  Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, budou vůči ní s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět měsíců. Vyplývá to z britské studie, o které dnes informovala agentura Reuters. Podle vědců nicméně existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál přenášet a šířit.

  Studie britské vládní zdravotní agentury Public Health England také ukazuje, že opětovné nakažení koronavirem u lidí, kteří prodělali covid-19 a vytvořili si protilátky, je velmi vzácné. Z 6 614 lidí, převážně britských zdravotníků, kteří se účastnili studie, se jich znovu nakazilo jen 44.

 • V Německu hlásí nejvyšší přírůstek zemřelých od začátku pandemie

  V Německu ve středu zemřelo dalších 1 244 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Celkem podle statistik Institutu Roberta Kocha s covidem-19 zemřelo 43 881 lidí. Nákaza koronavirem se ve středu v Německu, které má 83 milionů obyvatel, potvrdila u 25 164 lidí.

  Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100 000 obyvatel za sedm dní.

 • Africká unie zajistila pro Afriku miliony vakcín

  Africká unie zajistí pro africký kontinent navíc 270 milionů vakcinačních dávek proti covidu-19. Její šéf, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, řekl, že všechny budou použity ještě letos. Afrika už má jistých 600 milionů dávek, ale i s 270 miliony navíc to pro proočkování kontinentu s 1,3 miliardy občanů nebude stačit.

  V Africe se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než tří milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo 75 000 nemocných.

 • Video: Přílet týmu WHO do Wu-chanu

  Přílet týmu WHO do Wu-chanu. (Video: AP)

Sdílejte článek