Hlavní obsah

Uvažujete o paušální dani? V budoucnu můžete mít problém získat hypotéku

Foto: Getty Images

Paušální daň se vyplatí hlavně v ohledu na byrokracii. Může ale přinést i problémy. Ilustrační fotografie.

Reklama

7. 1. 2021 11:16

Do 11. ledna mohou podnikatelé dobrovolně začít využívat paušální daň. V jedné platbě uhradí daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a nebudou muset podávat daňové přiznání. To je dnes ale nutné dodat, když chtějí hypotéku.

Článek

Podnikatelé, kteří chtějí od letošního roku využívat paušální daň, mohou mít problémy s jednáním o hypotéku. Výhodou paušální daně je administrativní jednoduchost, kdy se odvádí jedna částka (5 469 korun měsíčně) a odpadá mimo jiné nutnost podání daňového přiznání.

Jenže právě v absenci podání daňového přiznání se může paradoxně v dalších letech skrývat nepříjemný problém - při žádosti o úvěr na bydlení totiž banky prověřují bonitu žadatele a v případě, že se jedná o OSVČ, vyžadují daňové přiznání za poslední dva roky.

„Poskytovatel při posouzení úvěruschopnosti spotřebitele posuzuje zejména schopnost spotřebitele splácet sjednané pravidelné splátky spotřebitelského úvěru, a to na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů,“ píše se v paragrafu 86 zákona o spotřebitelském úvěru.

Banky se teprve připravují

Banky se zatím na to, jak budou postupovat k podnikatelům s paušální daní, kteří budou žádat o hypotéky, teprve chystají. V letošním roce totiž ještě živnostníci klasicky odevzdávají daňové přiznání za uplynulý rok.

„S ohledem na fakt, že ještě v letošním roce budeme postupovat podle stávající metodiky a podnikatelé budou dokladovat daňová přiznání za rok 2020, nemáme v tuto chvíli zpracované postupy na rok 2022,“ potvrzuje mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Podobně bude k podnikatelům s paušální daní přistupovat také Air Bank. „Úpravy tedy teprve budeme připravovat, důležité pro nás pro úpravu metodiky bude i to, jakým způsobem tito podnikatelé budou vést evidenci,“ říká mluvčí Jana Pokorná. Banka ale nebude chtít tyto klienty nijak znevýhodňovat.

Právě evidence příjmů a výdajů bude klíčová. Vedení záznamů o výdělcích doporučuje také Ministerstvo financí. „Doporučujeme živnostníkům v paušálním režimu alespoň základní evidenci i nadále vést například i pro případ překročení limitu ročních příjmů ve výši 1 milion korun,“ uvádí mluvčí resortu Tomáš Weiss. V takovém případě totiž musí OSVČ daňové přiznání podat, i když využívají paušální daň. „Předpokládáme, že banky využijí u poplatníků v paušálním režimu daně jiný způsob, jak ověřit bonitu žadatele, a to například výpis z obratů na bankovním účtu,“ doplňuje Weiss.

Budoucí problém v těchto případech naznačuje Komerční banka. „Naším cílem je nastavit takové procesy, abychom byli schopni příjmy standardně akceptovat. Vzhledem k povinnostem, které nám ukládá zákon o spotřebitelském úvěru, ale nelze vyloučit, že v individuálních případech nebude možné příjem klientů s paušální daní standardně akceptovat,“ uvádí pro SZ Byznys její mluvčí Michal Teubner. Banka bude ještě situaci analyzovat v průběhu tohoto roku.

Proč je paušální daň výhodná?

Paušální daň pro rok 2021 činí 5 469 korun měsíčně. Skládá se z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 393 korun, minimálního sociálního pojištění navýšeného o 15 procent na 2 976 korun a ze stokoruny jakožto daně z příjmů.

Hlavní výhodou paušální daně je administrativní jednoduchost. Odvádíte pravidelně jednu částku a o ostatní se nemusíte starat. Také odpadá nutnost podání daňového přiznání a přehledů o příjmech a výdajích. Díky tomu nemusíte komunikovat se třemi různými úřady, ale jen s finančním úřadem.

Reklama

Doporučované