Hlavní obsah

Kandidují do europarlamentu. Na čem je grilovali středoškoláci?

6. 5. 2019

Přenášeli jsme živě: Debata kandidátů do EP se středoškoláky. Moderovala Nora Fridrichová. (Video: Seznam.cz)

Pět kandidátů a kandidátek, kteří budou v blížících se květnových volbách do Evropského parlamentu usilovat o hlasy voličů, usedlo před středoškolské publikum. Debatu jsme vysílali živě.

Článek

Akce se odehrála v Kině 35, kam dorazili politici, které si studenti sami zvolili svým hlasováním. Určili zástupce pěti kandidujících politických stran, hnutí či koalic, které chtějí při debatě vidět.

Bodovali Piráti, ANO, společná kandidátka STAN a TOP 09, hnutí Evropa společně a ODS.

Diskutovat přišla Markéta Gregorová (Piráti), Dita Charanzová (ANO), Luděk Niedermayer (STAN/TOP 09), Jaromír Štětina (Evropa společně) a Alexandr Vondra (ODS).

Akci organizovala humanitární organizace Člověk v tísni, respektive její vzdělávací program Jeden svět na školách. Záznam toho, co se v sále odehrálo, najdete v úvodním videu.

Debata předchází studentským volbám do Evropského parlamentu 2019, které se konají ve dnech 7. a 9. května na středních školách po celé České republice. K volbám, ve kterých si studenti vyzkoušejí „nanečisto” volit, je registrováno přes 250 škol.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.