Hlavní obsah

Petříček k dohodě EU s Británií: Čeká nás 2000 stran čtení

Foto: vlada.cz

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Reklama

24. 12. 2020 19:32
aktualizováno • 24. 12. 2020 19:37

Dnešní dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu znamená podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) konec nejistoty.

Článek

„Štědrovečerní dohoda‘ mezi EU a Británií znamená konec nejistoty. Čeká nás dva tisíce stran čtení a analýz, věřím ale, že to je dobrá zpráva,“ uvedl Petříček. Podle něj od 1. ledna nastanou velké změny, ale jsou pro ně jasně daná pravidla. Ministra mrzí, že skončí program Erasmus pro studium na vysokých školách v Británii.

Díky dohodě budou mít podle eurokomisařky Jourové občané i firmy potřebnou jistotu a stabilitu. „Britové rozhodli o odchodu z EU, což je pro nás všechny svým způsobem prohrou. Dohoda ale znamená snížení negativních dopadů a otevření budoucí spolupráce mezi Velkou Británií a EU,“ napsala na Twitteru.

Uzavření dohody, kterou ještě musí schválit Evropský i britský parlament, dnes oznámili britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Za důležitou pro firmy i občany označil dohodu na Twitteru také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Občanům podle něj zaručuje většinu práv a možností žít, pracovat a studovat ve Velké Británii jako před brexitem.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se jedná o jeden z nejrozsáhlejších právních textů v evropské historii, který reguluje všechny možné oblasti včetně rybolovu. Na Twitteru napsal, že je jen velmi málo času na důkladné prozkoumání textu. Britský parlament by o dohodě měl hlasovat 30. prosince.

Co bude dál

S vyjednanou dohodou teď musí na straně EU souhlasit všech 27 členských států, ale také Evropský parlament. Podle něj přitom byla nejzazším termínem pro schválení do konce roku minulá neděle. Dnes předseda europarlamentu David Sassoli uvedl, že se poslanci s dohodou musejí podrobně seznámit, a hlasovat o ní tak budou moci až v lednu.

Dohodu je ale možné aplikovat i provizorně, pokud se na tom členské země EU shodnou. Velvyslanci evropské sedmadvacítky dnes oznámili, že se nad dohodou sejdou už v pátek dopoledne. Promluví k nim také hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier.

„Nejméně špatná forma brexitu, jaká byla možná"

Za historickou označila dnes dohodu německá kancléřka Angela Merkelová. „Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích,“ uvedla Merkelová. „Británie bude i mimo Evropskou unii nadále důležitým partnerem Německa a Evropské unie,“ dodala.

Kancléřka slíbila, že Německo urychleně dohodu prostuduje. Vláda by o ní mohla jednat už v pondělí 28. prosince. „Věřím, že máme před sebou dobrý výsledek,“ dodala.

„Dohoda se Spojeným královstvím je zásadní pro ochranu našich občanů, našich rybářů, našich výrobců,“ napsal na Twitteru francouzský prezident a ujistil, že dohlédne na to, aby práva ochráněna byla. Evropská unie nyní může podle Macrona hledět vstříc budoucnosti „jednotná, suverénní a silná“.

Úlevu nad výsledkem jednání vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Byl to vyjednávací maraton, ale ve světovém rekordu a s dlouhým závěrečným sprintem,“ uvedl. Podle něj se dlouhé vyjednávání vyplatilo. Německo, které nyní předsedá Radě EU, udělá podle Maase vše pro to, aby mohla dohoda začít provizorně platit už 1. ledna 2021.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda EU s Británií chrání irské zájmy. Je podle něj „dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem“. Označil ji za „nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná“.

Za dobrou zprávu označil výsledek jednání také italský premiér Giuseppe Conte. Británie podle něj zůstane klíčovým partnerem a spojencem EU a stejně tak Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez dohodu rovněž přivítal. „Španělsko a Spojené království budou pokračovat v dialogu, aby dosáhly dohody o Gibraltaru,“ dodal.

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro „spravedlivou soutěž pro naše firmy“. Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za „skvělou zprávu“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované