Hlavní obsah
Online

Otevřou kina i hotely, do plného provozu se vrací školy

Foto: vláda.cz

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Reklama

17. 5. 7:29
aktualizováno • 17. 5. 21:27

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme online.

Článek

- „Vláda přijala opatření, které umožňuje od pondělí uvolnit v plném režimu ubytovací zařízení. Hosté musí být očkovaní, testovaní nebo mít potvrzení, že prodělali covid,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

- Od 24. května skončí rotační výuka i pro druhé stupně ZŠ a nižší ročníky gymnázií. Antigenní testy budou nutné jednou týdně, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Střední školy se od 24. května vrací k plné teoretické výuce. Teoretickou výuku mohou obnovit také vysoké školy, podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru.

- Interiéry restaurací by se měly otevřít v první půlce června. Zatím se počítá s 50procentní kapacitou, u stolu budou nejvýše čtyři lidé, řekl Havlíček. Více ZDE.

- „Od 24. května se kulturní akce otevřou pro 1000 lidí venku, 500 uvnitř,“ řekl dnes na tiskové konferenci ČSSD ministr kultury Lubomír Zaorálek. Otevřou se také kina.

- Od nedělní půlnoci se k očkování mohou registrovat všichni starší 40 let. Přes 120 tisíc registrovaných starších 70 let přitom na vakcínu stále čeká. Jaké problémy rezervaci provázely, čtěte ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • V Liberci se po pěti měsících otevřela botanická zahrada, ztratila ale publikum

  Botanická zahrada v Liberci dnes po pěti měsících otevřela alespoň venkovní areál, kde má rozsáhlé alpinum s horskou květenou, mokřadní flórou či sbírku růží z různých koutů světa. S ohledem na uzavřené skleníky je na polovinu snížené vstupné. Děti a studenti mají vstup zdarma, řekl dnes ředitel nejstarší botanické zahrady v zemi Miloslav Studnička. Na základě vládních protikoronavirových opatření mohou zahrady naplnit svoji kapacitu z 50 procent, což pro tu libereckou znamená najedou až 1 000 lidí. „To se nikdy nestane,“ uvedl Studnička. Takřka nulový byl zájem dnes dopoledne a výrazně vyšší neočekává ředitel ani v dalších dnech. „Ztratili jsme publikum. A také si myslím, že je velké minus, že nabídka není kompletní. Protože právě silnou stránkou této zahrady je největší skleníkový komplex v republice,“ uvedl ředitel.

 • „Za uplynulý rok se zdražilo snad úplně všechno, bylo by divné, kdyby to v hospodách bylo jinak“

  Někteří hospodští a restauratéři současně s otvíráním zahrádek zvedli ceny přibližně o deset procent. Část čtenářů má pro zdražení pochopení, další to naopak považují za špatnou taktiku, která podnikům ještě víc uškodí.

  Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů nejzajímavější názory z diskuze u článku o zdražení v některých restauracích.

 • Tržby a návštěvnost v outletu v Hatích byly o víkendu proti normálu dvojnásobné

  První víkend, kdy mohly být otevřeny obchody s oblečením, botami či doplňky, lidé v jihomoravských centrech hojně využili. V nákupním středisku Freeport Fashion Outlet v Hatích na Znojemsku návštěvnost neustále rostla už od pondělí a vyvrcholila víkendem, kdy tržby i návštěvnost byly zhruba dvojnásobné proti běžným víkendům. Přitom stále nemohou přijíždět lidé z Rakouska. V obchodech platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Okamžitá kapacita centra se o víkendu blížila ke svému maximu, které je 2 000 lidí. Tržby i návštěvnost také výrazně překračovaly čísla při otevření v loňském květnu, a to zhruba o 90 procent. „Vidíme zatím stále neutuchající nákupní apetit zákazníků, který je v našem případě umocněn výraznými slevami obchodníků,“ řekl ředitel centra Jan Procházka. Dodal, že ráno před otevřením stáli lidé ve frontách a fronty se tvořily i před obchody uvnitř. Zájem byl především o prodejny se sportovním zbožím a luxusní módou.

 • „Je to něco, co se nějakým způsobem děje,“ řekl Blatný. Žena, o níž mluvil, má novou kariéru

  Bývalá hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová nastoupila do čela Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie ve FN Motol. Na začátku května vystřídala na pozici vedoucí hygieny největší české nemocnice Vilmu Benešovou, která odešla do plánovaného důchodu.

 • Průzkum: Podíl lidí, kteří se setkali s dezinformacemi, stoupl na 66 procent

  Přibývá lidí, kteří se už někdy setkali s dezinformacemi. Zkušenost s takzvanými fake news mělo loni na podzim podle svého vyjádření 66 procent uživatelů internetu, což je meziročně o 11 procentních bodů víc. Vyplývá to ze studie Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ), která vznikla ve spolupráci s výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere. Nejvíce se z testovaných výroků v české společnosti rozšířila informace, že „koronavirus byl uměle vytvořen v laboratořích díky financím Billa Gatese“. V médiích ji zaregistrovalo 62 procent uživatelů internetu v Česku, souhlasí s ní 16 procent dotázaných, naopak 62 procent jí nevěří a zhruba pětina účastníků průzkumu uvedla, že neví nebo si není jistá. Za záměrnou dezinformaci považuje tvrzení 40 procent respondentů.

 • Za týden otevřou i kina

  Otevřít budou smět od 24. května i kina. „Pokud nebudou trvat na občerstvení, budou to moci spustit. Pokud k tomu budou potřebovat občerstvení, tak se to bude řešit v době, kdy se budou otevírat vnitřky restaurací,“ řekl Zaorálek. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes novinářům řekl, že interiéry restaurací by se měly otevřít v první polovině června. Zatím se počítá s otevřením 50 procent kapacity provozoven.

 • Některým restauracím chybí personál, lidé odešli z oboru

  Některým berounským restauracím, které dnes otevřely zahrádky, chybí personál. Třeba provozovatel restaurace Český dvůr na Husově náměstí Nikolaos Arabadzis spolu s otevřením zahrádky vyvěsil na výlohu i velký inzerát, že zaměstná číšníka nebo servírku. „Situace je určitě těžká. Ze šesti zaměstnanců obsluhy máme pouze dva, takže stavy doplňujeme a budeme doufat, že lidé přijdou a budou chtít dál pracovat v gastronomii,“ řekl dnes Arabadzis. Tržby podniku podle něj kvůli pandemii klesly o 80 až 90 procent.

 • Sledujte živě: jak budou fungovat restaurace a o kolik mohou podražit

  Od pondělí se otevírá další balíček rozvolňování a s ním i restaurační zahrádky. S omezeným počtem hostů a potvrzením o bezinfekčnosti. Jsou na něj restauratéři připraveni?

  Hostem pořadu Seznam Zpráv Ptám se já je majitel Café Louvre a prezident Asociace restauratérů Apron Sylvio Spohr.

 • Zahrádky pražských restaurací jsou zatím poloprázdné

  Zahrádky pražských restaurací byly kolem poledne většinou poloprázdné nebo téměř prázdné. Pokud bylo obsazeno více stolů, tak v naprosté většině jedním až dvěma lidmi z povolených čtyř. Důvodem bylo podle několika obsluhujících hlavně chladné počasí. Obsluha pak věřila, že se situace v pozdějších hodinách zlepší. V restauraci U Hofmanů v Praze 8 seděl u většiny stolů alespoň nějaký host. Mnohé stoly ale byly obsazené pouze jedním zákazníkem. Podobná situace byla před polednem také na zahrádce Domažlické jizby na Strossmayerově náměstí v Praze 7, kde u čtvercových stolů pro čtyři seděl většinou jeden člověk. Restaurace ale proti stavu před koronavirem vytáhla ven i dva barové stolky, kde mohou lidé být „na stojáka“. Ty byly v době návštěvy zpravodaje ale neobsazené. V pizzerii v Jindřišské ulici byl obsazený jeden stůl ze šesti.

 • Zaorálek: Od 24. května povolíme pro venkovní kulturní akce 1 000 lidí, pro vnitřní 500

  „Dnes začíná provoz pro venkovní akce. Dnes na vládě jej schválíme, protože čísla jsou velmi dobrá,“ řekl na tiskové konferenci ČSSD ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Od 24. května se kulturní akce otevřou pro 1 000 lidí venku, 500 uvnitř. Budu se chtít na vládě bavit o tom, aby všude byly stejné testovací podmínky – restaurace, kultura a další. Nejsem si jist, že to tak úplně je, rozhodně kultura nemůže být diskriminována.“

 • Kulveit kritizuje prohlášení dvanácti lékařů

  Jan Kulveit, expert na globální rizika a modelování pandemií, který působí na Oxfordské univerzitě a je členem skupiny vědců MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace), jež nabízí rady české vládě, jak postupovat při dalším zvládání epidemie koronaviru, kritizuje otevřený dopis dvanácti lékařů. Vadí jim plošné testování na koronavirus a navrhují lidi vyléčené z covidu-19 očkovat jen jednou dávkou vakcíny. Kulveit k dopisu kromě jiného uvedl: „Loni to byla „Výzva jedenácti lékařů Univerzity Karlovy“, letos máme „Prohlášení dvanácti“. Jména jsou podobná, názory se také mnoho neposunuly. Co bych k tomu řekl… Mýlit se je lidské, normální a na cti netratí. V omylu setrvat a naopak útočit na pravdu už ovšem ano.“

 • V hospodě budou platit stejná pravidla jako na zahrádce

  Venkovní prostory gastronomických podniků jsou opět v provozu ode dneška. Kvůli pandemii koronaviru na ně mají přístup jen lidé, kteří mají negativní test na covid-19, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech tuto nemoc prodělali. O dalším uvolnění Havlíček vede debatu s hlavní hygieničkou a Ministerstvem zdravotnictví. Podle něj by se interiéry restaurací mohly otevřít v prvním červnovém týdnu, nejpozději ve druhém. „Určitě budou nutné testy, určitě bude nutné očkování a v zásadě zase podobný režim, jako je dneska na zahrádkách,“ dodal.

  Foto: Michal Šula

  Dnes otevřená zahrádka v Praze na Vinohradech.

 • Do hospody si lidé zajdou v první půlce června, řekl Havlíček

  Interiéry restaurací by se měly otevřít v první půlce června. Zatím se počítá s 50procentní kapacitou, u stolu budou nejvýše čtyři lidé, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 • Jak se mění bezpečnost zemí pro cestování

 • Cvičení bez roušek? Vnitřní sportoviště žádají vládu o úpravu opatření

  Většina vnitřních sportovišť podle České komory fitness (ČKF) dnes využila vládního uvolnění části protiepidemických opatření a otevřela. Vzhledem k přetrvávajícím limitům nejvíce váhali největší provozovatelé. Někteří se rozhodli začít fungovat v omezeném režimu alespoň pro své členy, kterým tento týden nabízejí návštěvu zdarma. Řekla to prezidentka ČKF Jana Havrdová. Komora žádá vládu o úpravu některých nařízení, kabinet by o tom měl dnes odpoledne jednat. Ve vnitřních sportovištích platí omezení jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, ve skupině smějí být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Podle Havrdové je třeba, aby vláda zohlednila, že některá sportoviště jsou malá a jiná velká. Nastavovat hranici počtu návštěvníků bez ohledu na metry čtvereční je podle ní absurdní. Komora dále žádá o změnu v nošení ochranných pomůcek. Respirátory by podle Havrdové neměly být povinné při cvičení, ale pouze například při příchodu na recepci. V nastavení je podle ní velký nesoulad. „Trenér při výkonu svého povolání respirátor mít nemusí, stejně jako profesionální či amatérští sportovci, kteří se připravují na závody. Podmínky by měly být rovné pro všechny,“ řekla. Za paradox Havrdová považuje požadavek respirátorů v situaci, kdy všichni klienti musejí u vstupu prokázat svou bezinfekčnost, tedy předložit potvrzení o negativním testu na koronavirus, certifikát o očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

 • Odběrové místo na Mariánském náměstí navyšuje kapacitu PCR testů na dvojnásobek

  Praha reaguje na enormní zájem o neinvazivní a cenově dostupné PCR testy úpravou provozu odběrového místa na Mariánském náměstí. Objem provedených PCR testů se zde zdvojnásobí, naopak na antigenní testy, které zde skončí, si zájemci mohou nadále zajít mimo jiné na nedalekou Městskou polikliniku Praha ve Spálené ulici. Na Mariánské náměstí se během května postupně vrátí kulturní aktivity. „Chtěla jsem dát Pražanům možnost vyzkoušet neinvazivní PCR testy ze slin a za přijatelnou cenu. Zájem o tento typ testu trvale a vysoce překračuje kapacitu odběrového místa, a proto jsme se rozhodli rozšířit kapacity PCR testů na úkor antigenních testů. Je vidět, že touto nabídkou jsme se trefili do potřeb obyvatel Prahy, což mě moc těší,“ komentuje změny Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

 • Lázeňské hotely začínají opět otevírat, hosté se už hlásí

  Po vynucené pauze se začínají znovu otvírat lázeňské hotely. V Mariánských Lázních dnes zhruba po půl roce otevřel lázeňský hotel Reitenberger Spa Medical. Otevření umožnilo rozvolnění vládních opatření proti koronaviru a podle generálního ředitele Miroslava Kubce se pokoje začnou už tento týden plnit. Hotel, který je zaměřený na pobyty samoplátců, ale i běžnou hotelovou klientelu, chtěl původně otevřít už před týdnem, nakonec ale posunul opětovné zahájení provozu na dnešek. „Už máme asi 12 příjezdů a další čekáme během týdne. Na víkend máme rezervace už na 25 pokojů,“ řekl Kubec. Na přelomu května a června by se hotel měl podle objednávek dostat asi na padesátiprocentní obsazenost.

 • Dnes se otevírají zahrádky, hospodský svět se mění

  Dnes mohou restaurace otevřít své zahrádky, platí tam ale mnohá omezení. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven tak pro pivovary, které mají za sebou jeden z nejhorších roků v historii, opožděně začíná letní sezona. I letos v ní ale očekávají desetiprocentní propad. V restauracích podle svazu stále budou chybět turisté, rozestupy mezi stoly musí být alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například od chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Lidé budou muset mít koronavirové testy nebo budou muset být očkovaní nebo po prodělání koronaviru. Zodpovědnost ale nebude na hostinských, zákazníci budou muset mít připravené doklady pro případnou kontrolu. Tato opatření podle svazu spotřebu čepovaného piva také sníží. „Jsme realisté a chápeme, že od začátku pandemie koronaviru se svět výrazně změnil a my stojíme na nové startovní čáře. Uvidíme, jaký vliv bude mít například otevření hranic mezi zeměmi - ať už z pohledu přijíždějících turistů nebo naopak Čechů odjíždějících v létě na dovolenou. Otazníků je hodně a my předpokládáme, že zůstaneme letos asi deset procent pod loňskými výsledky,“ uvedl předseda svazu František Šámal.

Sdílejte článek