Hlavní obsah
Online

Johnson opustil JIP

Foto: Profimedia.cz

Britský premiér Boris Johnson.

9. 4. 6:47
aktualizováno • 9. 4. 22:48

Ve světě je přes 1,5 milionu potvrzených případů covid-19, z toho více než polovina v Evropě. Ta eviduje podle agentury AFP přes 60 000 z celkových 85 000 obětí koronaviru ve světě. Dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s „velkým rachotem“, ale než se to stane, bude muset začít v USA ubývat lidí, kteří umírají na koronavirus.

- Ministrům financí EU se nepodařilo najít kompromis v otázce vydání společných dluhopisů ani čerpání úvěrů z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který plní roli záchranného fondu.

- Guvernér provincie Aiči ve středním Japonsku informoval, že od pátku v tomto regionu, kde sídlí například automobilka Toyota Motor Corp., vyhlásí nouzový stav kvůli šíření koronaviru.

- Britský premiér Boris Johnson podle Downing Street 10 už není na jednotce intenzivní péče. Na běžném lůžku v Nemocnici svatého Tomáše se bude nadále zotavovat pod pečlivým dohledem.

 • Koronavirus se prokázal u člena odloučeného kmene v Amazonii

  Brazílie potvrdila první případ nákazy koronavirem u indiánů z odloučeného kmene Yanomami v Amazonském pralese. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala AFP. Virem se již dříve nakazilo nejméně sedm domorodců z jiných komunit, nyní se prokázal u patnáctiletého mladíka.

  „Máme jeden potvrzený případ u lidí z kmene Yanomami, což nás velmi znepokojuje,“ uvedl brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. Mladík byl přijat na jednotku intenzivní péče v nemocnici ve městě Boa Vista na severu země, upřesnil ministr. Podle deníku O Globo je chlapec ve vážném stavu.

  V Brazílii žije téměř 800 000 domorodců z více než 300 různých etnik. Kmen Yanomami čítá zhruba 27 000 lidí.

 • Na Slovensku se kvůli kontrolám již nezopakovaly dopravní zácpy

  Na slovenských silnicích se dnes ráno nezopakovaly rozsáhlé kolony kvůli kontrolám dodržování omezení volného pohybu lidí v souvislosti s koronavirem. Na rozdíl od středečního dopoledne už dnes policie nezastavovala všechna vozidla, ale přistoupila k náhodným kontrolám řidičů, informovaly dopravní servisy.

  Slovenská vláda s cílem omezit tradiční cestování obyvatel o velikonočních svátcích s platností od středy na šest dnů až na výjimky zakázala volný pohyb obyvatel. Opatření se ale nevztahuje například na cesty do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nutným nákupům či na pobyt osob v přírodě v rámci okresu bydliště.

  Podle dopravního servisu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) byly dnes ráno na hranicích okresů už jen náhodné policejní kontroly a řidiči se kvůli tomu zdrželi jen nárazově.

 • Studie: Virus může uvrhnout asi půl miliardy lidí do chudoby

  Ekonomické dopady koronavirové krize by mohly uvrhnout zhruba půl miliardy lidí do chudoby. Vyplývá to ze studie Organizace spojených národů (OSN). Chudoba tak podle expertů zaznamená první celosvětový vzestup za 30 let, studie předpokládá nárůst počtu lidí žijících v chudobě o 400 až 600 milionů.

  „Naše zjištění poukazuje na důležitost dramatického rozšíření sítí sociálních služeb v rozvíjejících se zemích,“ uvedl profesor Andy Sumner z King's College London. V době, kdy pandemie způsobená koronavirem skončí, by podle studie mohla žít v bídě polovina ze světové populace čítající 7,8 miliardy lidí, cituje ze studie server BBC.

 • Americký Kongres debatuje o přechodu na virtuální schůze

  Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce, protože schůze plánovaná na 20. dubna se vzhledem k prudkému šíření nákazy očividně neuskuteční. Zejména demokraté jsou podle agentury AP znepokojeni taktikou prezidenta Donalda Trumpa, který pořádá každodenní „koronavirové“ brífinky a staví se do role hlavního bojovníka zápasu s virem.

  Poslanci uvažují o možnostech virtuálních schůzí a vzdáleného či zprostředkovaného hlasování. „Opakovaně zaznívají doporučení, jak by dálkové hlasování mělo vypadat a zejména jakou formou lze bezpečně provést virtuální dálkové slyšení,“ řekl novinářům demokratický poslanec z Kalifornie Ami Bera. „Tak by se mohla veřejnost přesvědčit, že kromě denních brífinků Bílého domu pracuje i Kongres,“ konstatoval.

 • Tchajwanská diplomacie požaduje omluvu za urážky od šéfa WHO

  Tchajwanská diplomacie oznámila, že požaduje omluvu za „zbytečné a pomlouvačné“ vyjádření, které pronesl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO se stala terčem kritiky mimo jiné ze strany USA kvůli zvládání situace kolem šíření koronaviru. Ghebreyesus, který je Etiopan, v této souvislosti ale obvinil Tchaj-wan, že podle jeho slov stojí za rasistickou kampaní jak proti němu, tak i proti dalším Afričanům. Informovala o tom agentura Bloomberg.

 • Policie v Austrálii vyšetřuje zavlečení koronaviru z výletní lodi

  Australští policisté vstoupili na výletní loď Ruby Princess a zabavili materiály obsahující informace o plavbě. V březnu z lodi v Sydney po návratu z Nového Zélandu vystoupilo bez kontroly 2 700 pasažérů a u některých se později prokázal koronavirus. Patnáct z nich zemřelo, což je zhruba třetina všech úmrtí na koronavirus v Austrálii. Policie nyní zahájila vyšetřování případu, informoval server BBC.

  Loď v Sydney zakotvila 19. března a všichni cestující mohli vystoupit, i když lodní lékař při zpáteční cestě z Nového Zélandu hlásil úřadům v Novém Jižním Walesu, že je několik pasažérů nemocných. Den po ukončení plavby hlásily úřady, že se u několika pasažérů potvrdila nákaza koronavirem, a začaly dohledávat všechny ostatní, aby je bylo možné otestovat. Většina cestujících mezitím odjela do svých domovů v Austrálii.

 • V Bombaji i Novém Dillí bude zakrytí obličeje povinné

  V Bombaji a Novém Dillí bude zakrytí obličeje maskou povinné pro kohokoli, kdo vyjde z domu. Napsal to vrchní ministr Dillí Arvind Kejriwal na Twitter:

  „Používání masek může podstatně snížit šíření koronaviru. Proto bylo rozhodnuto, že masky přeš tvář budou povinné pro kohokoli, kdo vyjde ze svého domu. Látková maska by měla stačit.“

 • Deutsche Welle: Kdo v Rusku poruší zákaz vycházení, čelí trestu

  Jesus Vorobjov a jeho pes Plato jsou novými ruskými hvězdami. Ruské sdělovací prostředky opakovaně během víkendu odvysílaly video o zatčení muže, který šel vyvenčit svého psa. Jejich příběh se stal symbolem zákazu vycházení v Moskvě a odporu proti němu, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

  Zatčení jeden ze svědků natočil na mobilní telefon a za několik minut se video začalo šířit po sociálních sítích společně s lavinou komentářů jejich uživatelů. Soudce u okresního soudu Vorobjova shledal vinným a dal mu pokutu za neuposlechnutí zákazu.

  Zatím není jasné, jestli má Vorobjov v plánu pokutu zaplatit, anebo se proti rozhodnutí soudu odvolat. Jisté ale je, že jeho příběh lidi vyděsil. Rusové jsou ohledně nařízení týkajících se koronavirové izolace do značné míry rozpolceni.

 • Palestinští činitelé: V Gaze došly testovací sady na koronavirus

  V palestinském Pásmu Gazy došly testovací sady na koronavirus, což vyvolává obavy z katastrofického scénáře, pokud se onemocnění covid-19 v hustě zalidněné enklávě začne rychle šířit. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze, kde vládne islamistické hnutí Hamás, o tom dnes informovala agentura Reuters.

  V Gaze se dosud potvrdilo 13 případů nákazy koronavirem. Všichni infikovaní jsou podle Reuters v karanténních zařízeních.

  Úřady v Gaze nicméně již dříve uvedly, že v enklávě je velký nedostatek ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického vybavení, což by mohlo mít za důsledek rychlé šíření koronaviru mezi dvěma miliony obyvatel.

 • V Německu za středu přibylo skoro 5 000 nakažených koronavirem

  V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4 974 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes Institutem Roberta Kocha. Počet nových případů se tak zvýšil třetí den za sebou po předchozím poklesu, upozornila agentura Reuters.

 • Trump řekl, že chce znovuotevřít ekonomiku s velkým rachotem

  Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s „velkým rachotem“, ale než se to stane, bude muset začít v USA ubývat lidí, kteří umírají na koronavirus.

  „Američané budou dál bojovat, až zvítězí a zajistí zářnou budoucnost, jakou si naši občané tolik zaslouží, zejména poté, co budou mít za sebou tuto noční můru, tuto odpornou bestii,“ prohlásil Trump v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

 • Britské chovatele koček zmátly zprávy o karanténě jejich mazlíčků

  Britští chovatelé koček v posledních dnech vzali útokem internetové stránky tamní veterinární asociace poté, co z jejích původních informací vyplynulo, že lidé by své mazlíčky během pandemie nemoci covid-19 měli zavřít doma. Vědecké poznatky naznačují, že mezi kočkami se může šířit koronavirus.

  Sdružení zvěrolékařů nicméně později upřesnilo, že se to týká koček lidí, kteří jsou v domácí izolaci kvůli příznakům nákazy koronavirem. Do karantény by tak měl jít i kocour Larry, jehož současný pán, premiér Boris Johnson, je kvůli nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče.

 • Čína oznámila dalších 63 nakažených koronavirem

  V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom místní zdravotnické úřady. Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných.

  61 z nich se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března. Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 81 865 lidí.

 • Putin přirovnal koronavirus ke středověkým nájezdníkům –⁠ a pobavil

  Vlnu vtipů na sociálních sítích v Rusku rozpoutal prezident Vladimir Putin, když v televizním přenosu z porady s ministry a gubernátory přirovnal boj proti koronaviru k boji proti turkickým nájezdníkům, Polovcům a Pečeněhům, kterým Rusové naposledy museli čelit v raném středověku.

  „Naposledy se Pečeněhové dostali do trendů na Twitteru v 11. století,“ poznamenal jeden z vtipálků podle ruské redakce BBC. „Na chvilku jsem si zdříml – a Rusko vyhlásilo válku Pečeněhům,“ přidal se další. „Během pandemie se příroda očistila natolik, že se do Ruska vrátili Pečeněhové,“ dodal komik vystupující pod pseudonymem Bob Farber. Jiný žert má zase za prokázané, kam až šéf státu dočetl učebnici dějepisu.

 • Japonská prefektura Aiči vyhlásí od pátku stav nouze

  Provincie Aiči ve středním Japonsku vyhlásí nouzový stav kvůli šíření koronaviru. Informují o tom agentury. Japonský premiér Šinzó Abe v úterý formálně zavedl stejné opatření v Tokiu a dalších šesti částech země.

  Stav nouze se v Aiči dotkne i 2,2 milionu obyvatel města Nagoja. Úřady lidi vyzvou, aby dobrovolně přestali vycházet z domů. Netýká se to nákupů jídla, návštěv nemocnic a dojíždění do práce. Žádné tresty za nedodržení této výzvy nehrozí a obchodní aktivity zakázat nelze, píše agentura Kjódó.