Hlavní obsah
Online

Akcie v USA kvůli koronaviru zaznamenaly nejrychlejší propad v historii

Foto: ČTK

Dezinfekce v jihokorejském Daegu.

27. 2. 6:28
aktualizováno • 27. 2. 23:00

Koronavirus se objevil už na šesti kontinentech. Nadále se rozrůstá na Blízkém východě, v Evropě a samozřejmě v Asii. V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo přes 78 497 lidí. Podobně vysoké číslo hlásí Jižní Korea, kde se nakazilo 334 lidí. Ve čtvrtek ráno se nákaza rozšířila také do Dánska a Estonska. Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí.

Článek

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle krajské hygienické stanice poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní.

Do brněnské fakultní nemocnice přišel ve středu pacient s dalším člověkem, u kterého už mezitím výsledky testů koronavirus vyloučily. Výsledky testů druhého muže nakonec ve čtvrtek odpoledne ukázaly, že koronavirus nemá. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila.

Po celém světě se už koronavirem nakazilo přes 82 tisíc lidí. V Číně ve středu zemřelo na nemoc 29 lidí. Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

V úterý úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508.

Vůbec nejhorší situace panuje i nadále ve městě Wu-chan, který do celkové bilance 433 nových čínských případů přispěl s 383 novými pacienty.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se nyní počet nemocných zvyšuje podobným tempem jako v Jižní Koreji, kde však zatím evidují celkově 1595 nemocných.

Soul a Washington se kvůli epidemii nemoci COVID-19 dohodly na pozastavení všech společných vojenských cvičení, uvedly armády obou zemí. Ve středu se infekce koronavirem potvrdila u amerického vojáka ze základny poblíž nejhůře postiženého jihokorejského města Tegu, v korejské armádě je nakažených už 21.

Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že riziko nákazy zůstává pro Američany velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření, v takovém případě by se krizového plánu ujal viceprezident Mike Pence. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Středeční dění kolem koronaviru jsme také sledovali v online zpravodajství

 • Čína je přesvědčená, že epidemii vymýtí do konce dubna

  Čínský expert Čung Nan-šan je přesvědčený, že Čína epidemii koronaviru potlačí do konce dubna. Navazuje tak na předchozí myšlenky jiných čínských odborníků, kteří se vyjadřovali v podobném smyslu. Názor Čung prezentoval na čtvrteční konferenci jako názor Číny.

  Že bude v dubnu nákaza u konce, predikuje také americký prezident Donald Trump.

 • Čínský prezident navštíví Japonsko, epidemii navzdory

  Si Ťin-pching má na jaře v plánu poprvé v historii navštívit Japonsko ve funkci čínského prezidenta. Vzhledem k šíření koronaviru nicméně vytanuly spekulace, že se cesta odloží.

  Podle CNN ale čínský prezident do Japonska vycestuje. „Dorazí do Japonska, jak je plánováno. Pracujeme na tom, aby jeho návštěva proběhla v poklidu,“ sdělil úředník z japonského vládního kabinetu.

 • Nakažení v Evropě. Kde a kolik?

  Nebezpečný koronavirus se rozšířil už do 16 evropských zemí. Nejvíce nakažených mají v Itálii, kde se nemoc dotkla už 400 lidí. V Německu se nakazilo 21 lidí a tamní ministr zdravotnictví prohlásil, že je země na prahu epidemie.

  Velká Británie eviduje 13 případů, Francie 12. Rakousko, Chorvatsko, Španělsko a Rusko mají po dvou nakažených.

  Jednoho nakaženého mají nově v Dánsku, mimo něj také v Belgii, Finsku, Švédsku, Švýcarsku, Řecku, Norsku a Severní Makedonii.

 • Estonsko. Seznam zemí, ve kterých evidují koronavirus se rozšiřuje

  Krátce poté, co první případ ohlásilo Dánsko, informuje o prvním nakaženém také Estonsko. Pacientem je podle Reuters muž, který přicestoval z Íránu.

 • Australský premiér očekává, že brzy vypukne pandemie

  Premiér Scott Morrison dnes varoval, že vzhledem k povaze šíření koronaviru je takřka jisté, že svět postihne pandemie.

  „Všechno nasvědčuje tomu, že svět brzy vstoupí do pandemické fáze koronaviru,“ sdělil premiér na televizní konferenci. „Vzhledem k situaci jsme připraveni spustit krizový plán,“ dodal Morrison.

 • Nakažený v USA se nestýkal s pacienty ani necestoval

  Ve Spojených státech vyšetřují případ muže, který se nakazil koronavirem, aniž by byl v kontaktu s nemocnými. Muž v poslední době ani necestoval do zahraničí. Podobně nevysvětlitelné případy v místních zvyšují obavy z nakažení. Úřady se snaží zjistit, s kým se pacient v poslední době stýkal.

 • První případ koronaviru hlásí Dánsko. Nakažený lyžoval v Itálii

  První případ nákazy novým koronavirem dnes potvrdilo i Dánsko. Podle listu Politiken onemocněl muž, který se vrátil z lyžařského zájezdu do severní Itálie. Nyní je v domácí karanténě.

  „Bereme tuto situaci velice vážně… Uděláme vše pro to, abychom zabránili šíření této nemoci v Dánsku,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

  Podle televizní stanice TV 2 je muž, u něhož se infekce koronavirem potvrdila, zaměstnancem televize. Na lyžařské dovolené byl s rodinou.

 • Nakažené koronavirem mají ve dvou afrických zemích

  V Africe jsou nakažení koronavirem oficiálně jen ve dvou zemích. V polovině února se nákaza objevila v Egyptě. Ve středu pak dva případy ohlásilo Alžírsko, nákazu do země přivlekli pravděpodobně italští turisté.

 • Saúdská Arábie na čas zakázala poutě do Mekky

  Saúdská Arábie kvůli epidemii koronaviru dočasně zakázala vstup do země zahraničním poutníkům mířícím do dvou nejposvátnějších měst islámu Mekky a Mediny. Informovalo o tom dnes podle agentury AP ministerstvo zahraničí. Do monarchie se nedostanou ani lidé ze států, kde mají větší počet nakažených.

  Úřady neuvedly, jak dlouho bude omezení platit a zda může zasáhnout i velkou pouť do Mekky (hadždž), která se letos bude konat na přelomu července a srpna.

  V Saúdské Arábii zatím nebyl potvrzen ani jeden případ nákazy novým typem koronaviru. Chorobou Covid-19, kterou virus způsobuje, už ale onemocněly desítky lidí v sousedním Kuvajtu, Bahrajnu, Iráku a Spojených arabských emirátech.

 • Dvakrát koronavirus. Japonka je kvůli nemoci znovu v nemocnici

  Japonka ve věku přibližně čtyřiceti let, která pracuje v Ósace jako turistická průvodkyně, byla během měsíce dvakrát pozitivně testována na koronavirus. Poprvé se nakazila na sklonku ledna. Prvního února už ale odcházela zdravá domů. Teď je znovu v nemocnici.

 • Jižní Korea a USA ruší vojenské cvičení

  Mluvčí jihokorejského generálního štábu uvedl, že společná cvičení naplánovaná na první pololetí tohoto roku byla s ohledem na zdraví vojáků zrušena až do odvolání. Kvůli koronaviru je v karanténě už přes 9 500 z 600 000 příslušníků korejské armády, uvedla agentura AP. Většina vojáků nesmí opouštět základny.

  „Navzdory odkladu společných cvičení hodlá americko-korejská aliance i nadále dostát závazku poskytovat přesvědčivé vojenské odstrašení a zachovat silnou společnou obranu, která ochrání Jižní Koreu před jakoukoli hrozbou,“ řekl Lee Peters, mluvčí americké posádky v této asijské zemi. Američané mají v Jižní Koreji 28 500 vojáků.

 • Ve středu se zásadně rozšířil počet zemí, které evidují nakažené

  Koronavirus se nadále šíří. Nemoc se nově objevila například v Pákistánu, Gruzii, Norsku, Severní Makedonii, Řecku a Rumunsku. První případ má také Jižní Amerika, konkrétně Brazílie.

 • O koronaviru dnes jedná Ústřední epidemiologická komise

  O riziku rozšíření nového typu koronaviru do Česka bude dnes dopoledne jednat Ústřední epidemiologická komise. Stálý pracovní orgán vlády vede ministr zdravotnictví a hlavní hygienička ČR, tvoří ho zástupci většiny ministerstev a Správy státních hmotných rezerv. Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole. Zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce.

  V Česku bylo kvůli riziku nemoci Covid-19, kterou koronavirus přenáší, testováno už více než 100 lidí. U žádného se nákaza nepotvrdila, čeká se na výsledky pacienta hospitalizovaného v Brně, jenž byl v Itálii a má příznaky podobné chřipce, které počátek nemoci provázejí.