Hlavní obsah
Online

Akcie v USA kvůli koronaviru zaznamenaly nejrychlejší propad v historii

Foto: ČTK

Dezinfekce v jihokorejském Daegu.

27. 2. 6:28
aktualizováno • 27. 2. 23:00

Koronavirus se objevil už na šesti kontinentech. Nadále se rozrůstá na Blízkém východě, v Evropě a samozřejmě v Asii. V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo přes 78 497 lidí. Podobně vysoké číslo hlásí Jižní Korea, kde se nakazilo 334 lidí. Ve čtvrtek ráno se nákaza rozšířila také do Dánska a Estonska. Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí.

Článek

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle krajské hygienické stanice poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní.

Do brněnské fakultní nemocnice přišel ve středu pacient s dalším člověkem, u kterého už mezitím výsledky testů koronavirus vyloučily. Výsledky testů druhého muže nakonec ve čtvrtek odpoledne ukázaly, že koronavirus nemá. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila.

Po celém světě se už koronavirem nakazilo přes 82 tisíc lidí. V Číně ve středu zemřelo na nemoc 29 lidí. Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

V úterý úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508.

Vůbec nejhorší situace panuje i nadále ve městě Wu-chan, který do celkové bilance 433 nových čínských případů přispěl s 383 novými pacienty.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se nyní počet nemocných zvyšuje podobným tempem jako v Jižní Koreji, kde však zatím evidují celkově 1595 nemocných.

Soul a Washington se kvůli epidemii nemoci COVID-19 dohodly na pozastavení všech společných vojenských cvičení, uvedly armády obou zemí. Ve středu se infekce koronavirem potvrdila u amerického vojáka ze základny poblíž nejhůře postiženého jihokorejského města Tegu, v korejské armádě je nakažených už 21.

Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že riziko nákazy zůstává pro Američany velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření, v takovém případě by se krizového plánu ujal viceprezident Mike Pence. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Středeční dění kolem koronaviru jsme také sledovali v online zpravodajství

 • Třetí nakažený v Rakousku je z Vídně

  Rakousko dnes oznámilo třetí případ nákazy. Je jím 72letý muž z Vídně.

 • Sto Středočechů je v domácí karanténě

  Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Hejtmanství svolalo na úterý 3. března bezpečnostní radu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

  Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstat 14 dní. Kolik lidí v kraji bylo na možnou nákazu koronavirem testováno, mluvčí neuvedla.

 • V Česku bylo testováno na koronavirus 135 vzorků, některé opakovaně

  V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na nový koronavirus dosud testováno 135 vzorků. Podle ředitele SZÚ Pavla Březovského je k testování připraveno dalších devět či deset vzorků. Není namístě testovat každého, kdo se vrátil ze severu Itálie. Musí přijet z oblasti, kde se nemoc šíří, a mít horečku nad 38 stupňů, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

  „Ani když by tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice ani ke skupování potravin. Byla by to cestovatelská anamnéza, nemocný by byl izolován a léčen,“ řekl ministr. Podle náměstka ministra Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví. Většina nakažených má podle ministra mírný průběh nemoci, nejnebezpečnější je pro seniory.

  Pro státní nemocnice chce ministerstvo prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupit ochranné prostředky v řádu týdnů. Respirátorů by mohly být podle jednání s výrobci desetitisíce, ministerstvo je dá i praktickým lékařům.

 • Izrael má třetího nakaženého

  Podle izraelského ministerstva zahraničí má země nově tři pacienty s koronavirem. Posledním nakaženým je muž, který se před čtyřmi dny vrátil z Itálie. Jelikož neskončil po příletu ihned v karanténě, panují obavy, že mohl nemoc rozšířit dál.

 • Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo

  Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a důvěra v průmysl. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská komise. Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 103,5 z lednových 102,6 bodu. Optimismus ohledně hospodářských vyhlídek se v eurozóně setrvale zvyšuje od loňského října.

 • Rouška se v asijských státech stává módním doplňkem

  Foto: Profimedia.cz

  Rouška jako módní doplněk, například z dílny od návrháře Alexandera Wanga.

 • Na koronavirus se na severu Moravy budou testovat dva lidé

  V Moravskoslezském kraji se nyní budou kvůli podezření na koronavirus odebírat a testovat vzorky od dvou lidí. Jeden se vrátil z Itálie, druhý člověk cestoval po Thajsku. Výsledky by měly být k dispozici nejpozději v pátek. Hygienici ale předpokládají, že budou spíše negativní. Dosud se onemocnění koronavirem v regionu u nikoho nepotvrdilo. Vyplývá to z informací pracovníků Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.

 • V Česku jednala Ústřední epidemiologická komise

  Tisková konference po jednání Ústřední epidemiologické komise ke koronaviru. (Video: ČTK, ČTK)

 • Ve Valencii je nakažený fotbalový fanoušek. Mohl vir roznést na tisíce lidí

  Ve Valencii je nakažený fotbalový fanoušek, který byl 19. února v Miláně na Lize mistrů. Spolu s ním tam bylo dalších 2 500 fanoušků z Valencie.

 • Epidemie ve Francii přichází, predikuje Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron otevřeně hovoří o krizi, kterou koronavirus způsobí. Podle něj je epidemie ve Francii jen otázkou času.

 • OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

  Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskými kořeny, kteří se kvůli výskytu nového typu koronaviru setkávají s diskriminací.

  „Epidemie koronaviru vyvolala znepokojivou vlnou předsudků vůči lidem s kořeny v Číně nebo východní Asii,“ citovala Bacheletovou agentura Reuters. „Vyzývám členské státy (OSN), aby udělaly vše, co je v jejich v silách, pro potírání této i jiných forem diskriminace,“ řekla.

 • V prázdných ulicích Wu-chanu se distribuuje jídlo

  Foto: Profimedia.cz

  Poslíček rozváží igelitky naplněné zeleninou v prázdných ulicích Wu-chanu.

 • Japonsko zavře všechny školy

  Japonský premiér Šinzó Abe právě oznámil, že v zemi se od 2. března zavřou na několik týdnů všechny školy.

 • Češi, kteří uvázli na Tenerife, budou moci hotel opustit

  Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově Tenerife, ho mohou opustit. Rozhodnuto o tom bylo podle ředitelky Canaria Travel Lenky Vikové. Lidé v hotelu uvázli kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem. Mezi hosty je i několik českých občanů. Jeden z nich, který tam pobývá se svou rodinou, ČTK dnes ráno sdělil, že na přesun stále čekají.

  „V tuto chvíli je to protokolární záležitost. Ve 13:00 se má konat schůzka v Madridu, na které si úředně mají jednotlivé státy převzít své občany,“ řekla ČTK Viková. Teprve poté bude podle ní moci pětičlenná česká rodina opustit hotel. Cestovní kancelář pro ně již má zařízeno náhradní ubytování. Zatím ale není jisté, zda se domů vrátí v původním termínu. Podle Vikové zvažují, že si pobyt v karanténě prodlouží.

 • Švýcarsko už má čtyři případy koronaviru

  Jedním z nově nakažených je 28letý muž, který se účastnil konference v Miláně. Ženeva kvůli obavám z koronaviru zrušila každoroční veletrh hodinek, který měl začít 25. dubna.

 • Guvernér Lombardie je v karanténě kvůli nákaze virem v jeho okolí

  Guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy novým typem koronaviru v zemi, oznámil, že bude příštích 14 dní v karanténě. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Jak Attilio Fontana napsal na Facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění Covid-19 způsobené novým typem koronaviru.

  „Ode dneška se něco změnilo. Budu se řídit instrukcemi úřadů a dva týdny se budu snažit žít v izolaci, abych především ochránil lidi, se kterými pracuji,“ uvedl Fontana. Podle jeho slov on i další jeho spolupracovníci podstoupili testy na koronavirus, které byly negativní. Přesto ale všichni zůstanou 14 dní v karanténě.

 • Velká Británie hlásí dva nové pacienty

  Ve Velké Británii je tak celkem 15 nakažených.

 • Lidé v Ústeckém kraji ruší zájezdy do Itálie kvůli koronaviru

  Někteří lidé v Ústeckém kraji, kteří mají naplánovanou cestu do Itálie, zájezdy ruší kvůli strachu z nového typu koronaviru či karantény. Itálie eviduje zhruba 470 nakažených, nejvíce v Evropě. Většinou se storna týkají zájezdů v blízkých termínech, ale lidé ruší také dovolené s odjezdem v květnu. Na vrácení peněz nemohou mít klienti nárok, dokud ministerstvo zahraničí nevydá před konkrétní oblastí varování. Vyplývá to z informací od cestovních kanceláří v kraji.

  „Vzhledem k tomu, že máme na duben připraven zájezd pro 130 lidí s cestou do Benátek, tak jsme to zaregistrovali,“ řekla ČTK Alena Jirousková, jednatelka teplické cestovní kanceláře Teplická rekrea. Lidé, kteří měli v plánu za šest dní projet s cestovní kanceláří italskou Boloňu a Benátky, chorvatský Split a černohorský Kotor, jednatelce volají a zjišťují, jak situace s koronavirem vypadá. „Většina zatím vyčkává,“ uvedla Jirousková.

 • Za 24 hodin se v Jižní Koreji nakazilo 505 lidí

  V Jižní Koreji ohlásili 171 nových případů nákazy, za posledních 24 hodin se v zemi nakazilo 505 lidí. Celkově už země hlásí 1 766 nakažených a 13 obětí koronaviru.