Hlavní obsah
Online

Akcie v USA kvůli koronaviru zaznamenaly nejrychlejší propad v historii

Foto: ČTK

Dezinfekce v jihokorejském Daegu.

27. 2. 6:28
aktualizováno • 27. 2. 23:00

Koronavirus se objevil už na šesti kontinentech. Nadále se rozrůstá na Blízkém východě, v Evropě a samozřejmě v Asii. V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo přes 78 497 lidí. Podobně vysoké číslo hlásí Jižní Korea, kde se nakazilo 334 lidí. Ve čtvrtek ráno se nákaza rozšířila také do Dánska a Estonska. Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí.

Článek

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle krajské hygienické stanice poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní.

Do brněnské fakultní nemocnice přišel ve středu pacient s dalším člověkem, u kterého už mezitím výsledky testů koronavirus vyloučily. Výsledky testů druhého muže nakonec ve čtvrtek odpoledne ukázaly, že koronavirus nemá. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila.

Po celém světě se už koronavirem nakazilo přes 82 tisíc lidí. V Číně ve středu zemřelo na nemoc 29 lidí. Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

V úterý úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508.

Vůbec nejhorší situace panuje i nadále ve městě Wu-chan, který do celkové bilance 433 nových čínských případů přispěl s 383 novými pacienty.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se nyní počet nemocných zvyšuje podobným tempem jako v Jižní Koreji, kde však zatím evidují celkově 1595 nemocných.

Soul a Washington se kvůli epidemii nemoci COVID-19 dohodly na pozastavení všech společných vojenských cvičení, uvedly armády obou zemí. Ve středu se infekce koronavirem potvrdila u amerického vojáka ze základny poblíž nejhůře postiženého jihokorejského města Tegu, v korejské armádě je nakažených už 21.

Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že riziko nákazy zůstává pro Američany velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření, v takovém případě by se krizového plánu ujal viceprezident Mike Pence. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Středeční dění kolem koronaviru jsme také sledovali v online zpravodajství

 • Nemocnice v Brně vyloučila u dalšího pacienta koronavirus

  Fakultní nemocnice Brno vyloučila u dalšího pacienta podezření na koronavirus, řekl ČTK její mluvčí Pavel Žára. Je to tak už čtvrtý pacient, u kterého rozbor odběrů koronavirus vyloučil. Hygienici už poskytli ke středě více než 70 odborných konzultací, u většiny případů vyhodnotili podezření jako neopodstatněné a u zbytku byly testy negativní.

  U dvou pacientů nemocnice vyloučila koronavirus už dříve, dva pacienti přišli do nemocnice ve středu. U jednoho se ukázaly negativní výsledky už ve středu, u dalšího až dnes.

  Pacienta s problémy po návratu z Itálie vyšetřila i znojemská nemocnice, podle její mluvčí Petry Veselé ho ale nakonec epidemiolog vyhodnotil jako nerizikového. Přesto nemocnice využila možnost otestování, aby prověřila funkčnost systému odběru, uvedla Veselá.

  Podle vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek poskytli hygienici ke středečnímu dni víc než sedmdesát konzultací. Většinou bylo podezření na nákazu novým koronavirem vyhodnoceno jako neopodstatněné, u necelé desítky doporučené rozbory koronavirus nepotvrdily.

 • V nemocnici v Uherském Hradišti jsou tři lidé s podezřením na koronavirus

  Na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice, které je jediné ve Zlínském kraji, jsou nyní tři pacienti kvůli podezření na koronavirus. Jejich stav je dobrý, čeká se na výsledky testů, řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Dosud byli na oddělení kvůli podezření na koronavirus hospitalizováni tři lidé, celkem jde tedy o šest lidí. V kraji ani v České republice se zatím nákaza koronavirem nepotvrdila.

  Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková dnes ČTK řekla, že dosud se v kraji testovalo na koronavirus 17 lidí.

  „U devíti lidí byly testy negativní, u osmi lidí ještě na výsledky čekáme,“ uvedla Hošková. V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu na nový typ koronaviru dosud testováno 135 vzorků, některé opakovaně, všechny s negativním výsledkem.

  Hygienici ve Zlínském kraji dosud doporučili desítkám lidí karanténní opatření, tedy aby zůstali dva týdny doma. Šlo například o studenty, kteří se vrátili z Itálie, cestovatele vracející se z míst, v nichž se koronavirus objevil, nebo zaměstnance firem. Lidé se s šířením koronaviru na hygieniky častěji obracejí s dotazy. Situací se bude příští týden zabývat také Zlínský kraj.

 • Sport.cz: Fotbalový klub Honvéd Budapešť zbavil funkce italského trenéra

  Rušení a odkládání sportovních akcí je v rámci snah pozastavit šíření koronaviru na denním pořádku mnoha zemí. Fotbalový klub Honvéd Budapešť ale zašel ještě dál. Zbavil funkce svého italského trenéra Giuseppa Sannina.

  Podle vedení mohl přijít do kontaktu s lidmi nakaženými koronavirem, píše Sport.cz. Představitelé týmu v prohlášení uvedli, že se „rozhodli angažovat dočasnou náhradu, aby ochránili fanoušky, hráče a kolegy z klubu“. Kromě Sannina byl odvolán i jeho italský asistent Alessandro Recenti.

 • Jednou vyléčená Japonka onemocněla koronavirem znovu

  Čtyřicetiletá žena z Ósaky byla poprvé s pozitivním výsledkem testována v lednu a jako zdravou ji z nemocnice propustili 1. února. Ve středu se u ní ale opět projevily komplikace spojené s koronavirovým onemocněním – bolesti na hrudi a potíže s dýcháním.

  Vláda prefektury Ósaka ve středu oznámila, že žena pracovala jako turistická průvodkyně. Pacienti nyní budou muset před propuštění z nemocnice být testovaní dvakrát, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví.

 • Kancléř Mynář vycestoval do Pekingu, setkal se s čínským vicepremiérem

  Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských vicepremiérů Chu Čchun-chuem. Informovala o tom tisková agentura Nová Čína, podle které Chu Čchun-chu ocenil návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru jako důkaz „hlubokého přátelství české vlády a lidu“. Vyjádření Hradu se ČTK snaží získat.

  Chu Čchun-chu je čínským vicepremiérem zodpovědným za zemědělství, vodohospodářství, obchod a cestovní ruch. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman dohodli, tedy prohloubit spolupráci v obchodu a investicích a podpořit rozvoj česko-čínských vztahů.

  Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil „silná opatření“, která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

  Vicepremiérovi podle čínské tiskové agentury Mynář také řekl, že Česko je připraveno poskytnout Číně pomoc a posílit vzájemnou komunikaci za účelem „stálého pokroku ve vzájemné spolupráci“.

 • Čínská města platí lidem za to, že nahlásí člověka s koronavirem

  Správa některých čínských měst se rozhodla motivovat své občany. Město Qianjiang zaplatí rezidentovi, který se sám nahlásí se symptomy koronaviru a nemoc se u něj prokáže, 10 tisíc jüanů (cca 33 tisíc korun).

  Ve městě Š’-jen nedávno odměnili stejnou částkou člověka, který nahlásil, že má koronavirus někdo jiný.

 • Severní Korea využívá koronaviru k posílení režimu

  Reproduktory chrlí hygienická nařízení, diplomaté jsou izolováni v budovách ambasád, oficiální média vyzývají k „absolutní poslušnosti“. Pchjongjang rozvinul celou škálu výjimečných opatření, aby zamezil šíření epidemie nového typu koronaviru, píše agentura AFP.

  Všichni, kteří do KLDR přijíždějí, musí projít 30denní karanténou. Pchjongjang spustil také „antivirovou kampaň“, která zahrnuje prověřování zdravotního stavu lidí přímo v jejich domovech a okružní jízdy dodávek, z nichž se ozývají hygienická doporučení.

  Nejdrastičtější omezení se vztahují na cizince pobývající na severokorejském území. Od začátku února musí totiž být v domácí karanténě.

 • V Íránu skokově přibývají nakažení

  Íránská vláda potvrdila celkem 245 případů nakažených, ještě před několika hodinami bylo v zemi oficiálně 141 pacientů. Experti zemi podezřívají z toho, že skrývá skutečný, pravděpodobně velký, rozsah epidemie.

 • Vědci vydali seznam povolených sestřihů vousů. Rouška k nim lépe přiléhá

  Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí publikovalo názorný seznam sestřihů vousů, ke kterým by se měli lidé ohrožení koronavirem uchýlit. V případě většího počtu vousů totiž pacientům správně nepřiléhá rouška či respirátor na obličej, a jsou tak v ohrožení. V podobném smyslu urgují změnu vzhledu také zdravotníci ve Velké Británii.

  Foto: cdc.gov

  Seznam povolených sestřihů vousů.

 • Pražské sanitky jsou na boj s koronavirem připravené

  Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) má dostatečné vybavení pro výjezdy k pacientům s podezřením na nemoc Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Její sanitky mají sadu ochranných obleků, respirátorů a dalších pomůcek.

  Záchranáři mají k dispozici také uspokojivé zásoby těchto věcí. ČTK to dnes řekla mluvčí záchranné služby v Praze Jana Poštová. Pro převoz pacientů s potvrzenou vysoce infekční nákazou podle ní služba speciální sanitku nemá, tyto převozy pro ni nyní zajišťuje soukromá firma.

 • ČSA kvůli koronaviru okamžitě přerušily svou linku do Jižní Koreje

  České aerolinie s okamžitou platností zastavily kvůli šíření koronaviru provoz své linky do jihokorejského Soulu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air zatím funguje beze změn. V Jižní Koreji v uplynulých týdnech zaznamenali zvýšený výskyt nemoci Covid-19. Už dříve byly z Česka plošně zastaveny všechny lety do Číny.

  Aerolinky se podle mluvčí rozhodly omezit provoz po důkladné analýze situace. „ČSA tímto krokem reagují na rostoucí obavy v souvislosti se šířením koronaviru a prudký propad poptávky po letech ČSA do a ze Soulu. Zdraví a bezpečnost našich zákazníků a zaměstnanců je pro ČSA nejvyšší prioritou,“ uvedla Dufková. Opatření platí zatím na dobu neurčitou. ČSA dosud létaly do Soulu čtyřikrát týdně.

 • Nemocnice by v případě pandemie vytvořily nová infekční lůžka

  České nemocnice se připravují na sporadický výskyt koronaviru, ve svých plánech ale zohledňují i možnost pandemie. Pro takový případ ovšem nemají dostatek infekčních lůžek, nová by se musela vytvořit na úkor lůžek běžných pacientů. Důležitým úkolem je proto spolupráce na aktualizaci pandemického plánu. ČTK to na dnešním setkání ředitelů nemocnic v Čestlicích u Prahy řekl místopředseda představenstva společnosti Středomoravská nemocniční Jiří Ševčík.

  „Nemocnice nedisponují dostatečnou kapacitou infekčních lůžek, ale mluví se teď hodně o reprofilaci lůžek v případě pandemie. To znamená, že by se část péče, zejména té plánované, omezila a z lůžek, která jsou určena pro pacienty plánovaně hospitalizované, například na operační výkony, by se vytvářela lůžka pro nemocné s právě touto infekční chorobou,“ uvedl Ševčík.

 • Itálie hlásí další dvě oběti

  Celkem už na koronavirus v Itálii zemřelo 14 lidí. Nakažených je 528.

 • Holte si vousy, nebo vám nepadne rouška, radí v Británii zdravotníkům

  Zaměstnanci britské Národní zdravotní služby (NHS) si nově musí lépe udržovat své vousy. Z vedení jim přišel e-mail, který radí, aby si lidé oholili vousy, aby jim roušky lépe seděly na obličeji. Na kuriozitu poukázal deník The Sun.

 • Řecko oznámilo dva nové případy nákazy koronavirem

  Řecko oznámilo dva nové případy nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. Celkově jsou tak v zemi infikováni tři lidé, uvedla agentura Reuters. Místní úřady v reakci na šíření nákazy odložily masopustní slavnosti.

  Podle ministerstva zdravotnictví je jedním z nově nakažených příbuzný 38leté ženy ze Soluně, která se ve středu stala prvním potvrzeným případem nákazy v Řecku. První nakažená žena se nedávno vrátila z Milána v severní Itálii, tato oblast je hlavním ohniskem nákazy v této zemi. Třetí nakažený pochází z Atén a jde rovněž o ženu, která navštívila sever Itálie.

  Řecká vláda již v úterý večer vydala ochranná opatření pro případ, že by se v zemi nákaza objevila. Určila například 13 nemocnic napříč Řeckem, kde bude o pacienty s koronavirem postaráno. Dnes řecké úřady oznámily zrušení některých veřejných akcí, například masopustního průvodu v pobřežním městě Patras.

 • Slovensko bude kontrolovat na hranicích s Rakouskem i na letištích

  Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích kontrolovat auta, která přijíždějí hlavně z Rakouska. Dnes to po zasedání bezpečnostní rady státu oznámil premiér Peter Pellegrini ze strany Směr-sociální demokracie. Na kontroly se musejí připravit také všichni cestující, kteří na Slovensko přiletí.

  Pellegrini upozornil, aby se lidé připravili na to, že u hraničních přechodů hlavně směrem z Rakouska se mohou tvořit kolony. „Půjde o kontrolu všech vozidel, která vjíždějí na území Slovenska,“ řekl slovenský premiér. „Doprava bude výrazně zpomalena, aby se celník mohl zeptat, zda má někdo zdravotní problémy,“ dodal. Na slovenských letištích bude všem cestujícím, kteří do země přicestují, měřena teplota.

 • Třetí nakažený v Rakousku je z Vídně

  Rakousko dnes oznámilo třetí případ nákazy. Je jím 72letý muž z Vídně.

 • Sto Středočechů je v domácí karanténě

  Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Hejtmanství svolalo na úterý 3. března bezpečnostní radu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

  Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstat 14 dní. Kolik lidí v kraji bylo na možnou nákazu koronavirem testováno, mluvčí neuvedla.

 • V Česku bylo testováno na koronavirus 135 vzorků, některé opakovaně

  V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na nový koronavirus dosud testováno 135 vzorků. Podle ředitele SZÚ Pavla Březovského je k testování připraveno dalších devět či deset vzorků. Není namístě testovat každého, kdo se vrátil ze severu Itálie. Musí přijet z oblasti, kde se nemoc šíří, a mít horečku nad 38 stupňů, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

  „Ani když by tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice ani ke skupování potravin. Byla by to cestovatelská anamnéza, nemocný by byl izolován a léčen,“ řekl ministr. Podle náměstka ministra Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví. Většina nakažených má podle ministra mírný průběh nemoci, nejnebezpečnější je pro seniory.

  Pro státní nemocnice chce ministerstvo prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupit ochranné prostředky v řádu týdnů. Respirátorů by mohly být podle jednání s výrobci desetitisíce, ministerstvo je dá i praktickým lékařům.