Hlavní obsah
Online

Policie v souvislosti s výbuchem paneláku v Prešově obvinila tři lidi

Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Fotografie paneláku nedlouho po výbuchu.

7. 12. 2019 11:20
aktualizováno • 8. 12. 2019 16:29

Slovenští hasiči v sobotu ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. Potvrdili už sedm obětí, pátrání po osmé bylo i s pomocí horské služby a psů neúspěšné. V souvislosti s explozí policie obvinila tři lidi.

Článek

Hasiči podle slovenských médií prohledali všechna patra bytového domu, kde v pátek vybuchl plyn. Předpokládají, že obětí je osm, našli ale zatím sedm těl.

Slovenská policie v souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Zadržených je šest. Obvinění tři. Krajský vyšetřovatel podle policie zahájil trestní stíhání ve věci obecného ohrožení.

V sobotu slovenská vláda oznámila, že vyčlenila jeden milion eur na pokrytí nákladů za odstranění škod a na pomoc postiženým rodinám.

Exploze nastala kolem poledne mezi devátým a dvanáctým patrem, načež se zřítilo schodiště. Plameny zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela. Exploze poničila i střechu a celý dům má narušenou statiku. Podle statiků je možné, že ho budou muset zbourat.

 • Nejvyšší patro je nestabilní, informuje Sme

  Statici označili 12. patro zničené bytovky za nestabilní a nedoporučují vstup záchranářům, informuje web Sme. Hasiči budou postupně nejvyšší patro bytového domu rozebírat. Jeho případný propad považují za akutní nebezpečí.

 • Kritika hasičů je podle šéfa Modrého anděla neoprávněná

  Na svém facebooku se vyjádřil k okolnostem i šéf Modrého anděla Radovan Braník, který pomáhá přímo v krizovém centru v Prešově. Velitel zásahu podle něj „odprezentoval na zasedání městského krizového štábu negativní revizní dokument z roku 2017, ze kterého vyplynulo, že řada stavebních a technických řešení byla v naprostém rozporu s bezpečnostními předpisy, včetně odvětrávání a přístupnosti evakuačního schodiště a stavu přívodních šachet. Kritika taktiky a formy provedení zásahu ze včerejška nezohledňovala tyto dosud veřejně neznámé skutečnosti.“

  K včerajšej kritike neskorého začiatku hasenia domu v Prešove a k forme jeho vykonania: veliteľ zásahu odprezentoval na...

  Zveřejnil(a) Radovan Bránik dne Pátek 6. prosince 2019
 • Mezi obyvateli propukla vlna solidarity

  Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127 500 korun).

  Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50 000 eur. Další údaje budou podle tisku známy až v pondělí.

 • Hasiči nesouhlasili s úpravou domu

  Ředitel HaZZ Goliaš potvrdil, že hasiči v roce 2017 nesouhlasili s úpravou domu, který měl vlastní kotelnu. „Byly porušeny předpisy, nesplňoval hasičské standardy,” uvedl podle deníku Sme Goliaš. Postup při opravě označil za svévůli. Upřesnil, že zasahovalo dohromady přes sto profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří z hořící bytovky zachránili 39 lidí.