Hlavní obsah
Online

Policie v souvislosti s výbuchem paneláku v Prešově obvinila tři lidi

Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Fotografie paneláku nedlouho po výbuchu.

7. 12. 2019 11:20
aktualizováno • 8. 12. 2019 16:29

Slovenští hasiči v sobotu ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. Potvrdili už sedm obětí, pátrání po osmé bylo i s pomocí horské služby a psů neúspěšné. V souvislosti s explozí policie obvinila tři lidi.

Článek

Hasiči podle slovenských médií prohledali všechna patra bytového domu, kde v pátek vybuchl plyn. Předpokládají, že obětí je osm, našli ale zatím sedm těl.

Slovenská policie v souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Zadržených je šest. Obvinění tři. Krajský vyšetřovatel podle policie zahájil trestní stíhání ve věci obecného ohrožení.

V sobotu slovenská vláda oznámila, že vyčlenila jeden milion eur na pokrytí nákladů za odstranění škod a na pomoc postiženým rodinám.

Exploze nastala kolem poledne mezi devátým a dvanáctým patrem, načež se zřítilo schodiště. Plameny zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela. Exploze poničila i střechu a celý dům má narušenou statiku. Podle statiků je možné, že ho budou muset zbourat.

 • Osmou obětí je žena, pátrají po ní členové horské služby se psy

  Záchranné složky stále pátrají po osmé oběti, ženě, která bydlela ve 12. patře. Hledat by ji měli kynologové a členové horské služby se speciálně vycvičenými psy.

  „Vizuální kontrola bytu nic neodhalila. Předpokládá se, že tělo je zcela zavalené,” prohlásil mluvčí hasičů Peter Kovalík. Během neděle budou pokračovat práce krizového štábu. K dispozici by už měly být znalecké posudky statiků, na základě kterých štáb rozhodne, co se s poškozenou bytovkou bude dít dále, píše server Sme.sk.

 • 7. 12. 2019

 • Miloš Zeman zaslal kondolenční dopis Zuzaně Čaputové

  Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, v němž vyjádřil soustrast nad tragickým požárem bytového domu v Prešově.

  „Vážená paní prezidentko, se zármutkem jsem přijal zprávu o ničivém požáru bytového domu v Prešově, který si vyžádal oběti na životech a zanechal desítky rodin bez prostředků a bez přístřeší,“ píše Zeman.

  „Dovolte mi, abych Vám, rodinám zasaženým touto tragédií i slovenskému národu vyjádřil jménem svým a jménem občanů České republiky upřímnou soustrast,“ napsal v závěru dopisu Zeman.

 • Město s rozhodnutím o osudu budovy ještě čeká na posudky

  Mluvčí města Vladimír Tomek po skončení jednání krizového štábu řekl, že s rozhodnutím, zda budovu strhnout nebo ne, město čeká na odborné posudky, které ještě nejsou vypracované.

 • Budovu budou muset pravděpodobně strhnout

  Statici jsou po prohlídce budovy nakloněni názoru, že by se měla celá zbourat. „Pravděpodobně se bude muset provést asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci,” řekl deníku Korzár technický inženýr Josef Polák před zasednutím krizového štábu.

 • Zadržení jsou z firmy, která těsně před výbuchem na místě dělala výkop

  Šestice zadržených se podle deníku Korzár skládá z dělníků i dalších lidí z firmy, která v pátek těsně před výbuchem v Mukačevské ulici prováděla výkopové práce.

 • Policie v souvislosti s výbuchem zadržela šest lidí

  Police v souvislosti s výbuchem zahájila trestní stíhání pro trestný čin všeobecného ohrožení a zadržela šest lidí. Podle deníku Korzár to policisté oznámili na tiskové konferenci v Prešově. K explozi podle předběžných informací došlo po proražení plynovodu.

 • Slovenská vláda vyčlenila milion eur pro Prešov

  Slovenský premiér Peter Pellegrini slíbil, že městu Prešov poskytne milion eur (25 561 750 korun). Město by podle Denníku N mělo peníze dostat už v pondělí. Vedení města by mělo peníze investovat na nejnutnější opravy. Pellegrini také řekl, že pokud bude potřeba, tak částku navýší.

 • Obětí bude zřejmě osm

  Hasiči již prohledali všechna patra a předpokládají, že obětí bude zřejmě osm, přičemž zatím nalezli sedm těl. Řekl to mluvčí hasičů Peter Kovalík.

 • Nešlo o první problém s plynem v Mukačevské ulici

  Páteční problém s plynem podle několika obyvatel Mukačevské ulice nebyl první. V posledním měsíci v ulici proběhla hned dvě hlášení o problému s plynem. Informoval o tom web noviny.sk.

  Poslední hlášení zaznamenané z předmětné ulice bylo 21. listopadu 2019. Šlo o běžný malý únik po revizi plynového zařízení na Mukačevská 17. „Následující bylo až 6. prosince o 12:12, když nám byl nahlášen zápach plynu na ulici v blízkosti kotelny. Prověřili jsme všechna hlášení od 1. 11. do 6. 12.,” uvedl pro Sme mluvčí společnosti SPP – distribúcia Milan Vanga.

 • Prešov obdrží pomoc v podobě milionu eur již v pondělí

  Město Prešov má již v pondělí dostat milion eur, který slíbil premiér Peter Pellegrini na pomoc po pátečním výbuchu plynu. Rozhodla o tom v sobotu slovenská vláda.

 • Výbuch zřejmě způsobila rekonstrukce

  Příčina neštěstí zatím není známá. Jedna z obyvatelek upozornila, že v domě byl cítit plyn. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s předěláváním plynového potrubí. Z něho nejspíš unikal plyn, který se nahromadil v nejvyšších patrech domu.

 • Nejvyšší patro je nestabilní, informuje Sme

  Statici označili 12. patro zničené bytovky za nestabilní a nedoporučují vstup záchranářům, informuje web Sme. Hasiči budou postupně nejvyšší patro bytového domu rozebírat. Jeho případný propad považují za akutní nebezpečí.

 • Kritika hasičů je podle šéfa Modrého anděla neoprávněná

  Na svém facebooku se vyjádřil k okolnostem i šéf Modrého anděla Radovan Braník, který pomáhá přímo v krizovém centru v Prešově. Velitel zásahu podle něj „odprezentoval na zasedání městského krizového štábu negativní revizní dokument z roku 2017, ze kterého vyplynulo, že řada stavebních a technických řešení byla v naprostém rozporu s bezpečnostními předpisy, včetně odvětrávání a přístupnosti evakuačního schodiště a stavu přívodních šachet. Kritika taktiky a formy provedení zásahu ze včerejška nezohledňovala tyto dosud veřejně neznámé skutečnosti.“

  K včerajšej kritike neskorého začiatku hasenia domu v Prešove a k forme jeho vykonania: veliteľ zásahu odprezentoval na...

  Zveřejnil(a) Radovan Bránik dne Pátek 6. prosince 2019
 • Mezi obyvateli propukla vlna solidarity

  Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127 500 korun).

  Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50 000 eur. Další údaje budou podle tisku známy až v pondělí.

 • Hasiči nesouhlasili s úpravou domu

  Ředitel HaZZ Goliaš potvrdil, že hasiči v roce 2017 nesouhlasili s úpravou domu, který měl vlastní kotelnu. „Byly porušeny předpisy, nesplňoval hasičské standardy,” uvedl podle deníku Sme Goliaš. Postup při opravě označil za svévůli. Upřesnil, že zasahovalo dohromady přes sto profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří z hořící bytovky zachránili 39 lidí.