Hlavní obsah
Online

Sněmovna v noci schválila 15 protikrizových zákonů. Odpoledne zasedne Senát

Foto: vlada.cz

Ilustrační foto

8. 4. 6:19
aktualizováno • 9. 4. 3:47

Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku překročil 5000. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

Co byste měli vědět:

- s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo v nemocnicích od začátku epidemie 91 lidí. Naopak 181 pacientů se podle údajů Ministerstva zdravotnictví uzdravilo.

- vláda měla ve středu prodloužit nouzový stav do 30. dubna, datum schválila Sněmovna. Jednání se ale odkládá na čtvrtek.

- poslanci se chystají schvalovat změny v insolvencích, ochranu nájemníků před výpovědí z bytu nebo úpravu přijímacích zkoušek na vysoké školy.

 • Airbnb byty budou muset sdílet údaje o smlouvách

  Poslanci schválili vládní návrh o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, na základě kterého budou podnikatelé ve sdílené ekonomice povinni sdílet informace o uzavřených smlouvách.

  Jedná se o zprostředkovatele turistického ubytování v soukromí, tedy digitální platformy typu Airbnb. Návrh ještě musí schválit Senát. Část opozice kritizovala, že zákon se netýká opatření proti koronaviru, a proto by měl být projednán v běžném režimu, po skončení nouzového stavu.

  Koalice nebo Piráti naopak tvrdí, že zákon pomůže regulovat šedou zónu před znovuobnovením turistického ruchu v zemi, zejména v Praze.

 • Přijímací zkoušky na VŠ by mohly být 15 dnů po otevření škol

  Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly uskutečnit nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je mohly s ohledem na epidemii koronaviru uskutečnit prezenčně i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Počítá s tím zákon, který dnes jednomyslně schválila Sněmovna. Prodloužila lhůtu, v níž přijatí uchazeči budou moci dodat dodatečně maturitní vysvědčení, a to z vládou navrhovaných 30 dnů na 45 dnů po zápisu na vysokou školu. Normu nyní posoudí Senát.

  Vysoké školy by podle předlohy také mohly prodloužit akademický rok a mohly by studentům odpustit poplatky za příliš dlouhé studium.

 • Lékárny postupně doplňují léky s paracetamolem, které chyběly

  Lékárny postupně doplňují léky s obsahem paracetamolu, kterých byl v uplynulých týdnech v Česku nedostatek. Poptávka lidí po paralenu a dalších podobných léčivech klesá. Vyplývá to z dnešních vyjádření lékárnických sítí na dotaz ČTK. Farmaceutická společnost Zentiva už dříve kvůli šíření nákazy nemoci covid-19 výrobu paracetamolu navýšila. Ve středu odpoledne začne pro český trh vyrábět nový lék s názvem Paraceta, uvedla mluvčí firmy Lucie Šabíková.

 • Firmy s uzavřenými provozy asi získají nárok na odklad nájmu

  Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením proti koronaviru musely zavřít své provozy, asi budou moci požádat o odklad nájmu za období od 12. března do 30. června. Na uhrazení splátek budou mít čas do konce letošního roku, rozhodla dnes Sněmovna na návrh poslankyně ANO Heleny Válkové. Vláda požadovala tuto ochrannou lhůtu až do 31. března 2022. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se změnou souhlasil. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.

 • Zemřel ředitel finančního úřadu, kde se objevil koronavirus

  Ředitel Finančního úřadu pro Prahu 10 Jindřich Menčík zemřel. Informaci zveřejnil na svém facebookovém profilu reportér Jan Tuna. Potvrdilo i ji i ministerstvo financí.

  „Je to pravda, mohu potvrdit, že pan Menčík zemřel. Paní ministryně je tou zprávou zasažená a soucítí s rodinou,“ řekl deníku Právo mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec, který zároveň nechtěl sdělovat podrobnosti.

  Na zmíněném finančním úřadu se vyskytl na začátku korovirové epidemie virus u dvou zaměstnankyň. Média informovala o rozepři mezi Menčíkem, který chtěl úřad zavřít a ministerstvem financí, které jej chtělo zanechat v provozu. Souvislost mezi úmrtím Menčíka a možnou nákazou novým koronavirem nikdo kompetentní nepotvrdil.

 • Zákon o Airbnb? Počkejte na řádnou schůzi, vyzval Stanjura

  Poslanci nyní projednávají zákon o změně podmínek o cestovním ruchu, který se týká zejména sdílených služeb typu Airbnb. Podle ministryně Dostálové je důležité, aby tito poskytovatelé nově úřadům o sobě poskytovali stejné údaje jako jiné ubytovací služby.

  Souhlasí s ní Jakub Michálek, podle kterého je důležité, aby na příliv turistů po koronavirové krizi byla Česká republika připravena - v Česku je 5 až 10 tisíc ubytovatelů v šedé zóně.

  Nesouhlasí ale poslanec ODS Zbyněk Stanjura. „Kdo si myslí, že tady za pár týdnů budeme mít znova nával turistů? Jestli vám na tom zákoně tak záleží, počkejte na standardní legislativní proces a předložte nám ho na řádné schůzi 21. dubna, a neztrácejte s ním čas teď,“ vyzval vládu.

 • Realitním makléřům se posune lhůta k prokázání odbornosti

  Realitní makléři zřejmě budou moci prokázat odbornost pro svou práci až do začátku března příštího roku místo začátku letošního září.

  Ve vládní novele nového zákona regulující realitní činnost to dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Část makléřů nyní nemůže kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru skládat zkoušky. Zprostředkovatelé je potřebují k přeměně své živnosti na vázanou.

  Poslanci o vládních návrzích budou dál jednat až do středeční noci. Návrhy pak zamíří do Senátu.

 • Počet mrtvých s koronavirem se přiblížil stovce

  Ministerstvo zdravotnictví eviduje 99 úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19. Celkový počet osob s prokázaným onemocněním je 5 221 a počet uzdravených 233. Od začátku pandemie bylo v ČR provedeno 98 681 testů, z toho některé opakovaně u stejných osob.

 • Lidé by měli nakupovat nejvýše ve dvojici,vyzývají hobbymarkety

  Hobbymarkety se budou moci ve čtvrtek znovu otevřít veřejnosti. Kvůli omezení epidemie koronaviru v nich dosud mohli nakupovat pouze podnikatelé. Zpřístupnění obchodů s sebou nese přísnější hygienická opatření. Zákazníkům bude u vstupů k dispozici dezinfekce a jednorázové rukavice. Řetězce navíc vyzývají zákazníky, aby přicházeli nakupovat jednotlivě, nanejvýš ve dvojici. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

 • Data mobilních operátorů pro monitorování nákazy se dosud nepoužívala, přiznal Prymula

  První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měly začít používat dnes. Jejich využívání podle něj vázlo na smluvních vztazích mezi subjekty, které data využívají. Nový systém vyhledávání nakažených lidí, takzvaná chytrá karanténa, se na jihu Moravy testuje dva týdny. Podle Prymuly se ukázala řada drobných problémů i některých větších. Plošně má být chytrá karanténa nasazena po Velikonocích.

 • Ústecká firma začala prodávat filtry, které vyvinuli vědci

  Ústecká firma Adler začala prodávat filtry vyvinuté odborníky z Technické univerzity v Liberci. Filtry z nanotextilie se vkládají do šitých roušek. Materiál podle vědců zachytí přes 80 procent částic o velikosti virů. Koupit výrobek mohou zájemci přes e-shop. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Adleru Marie Logrová. Výrobu netkané textilie zajišťuje firma OBROKOV z jihomoravského Šanova.

 • Poslanci schválili udělování desetitisícových pokut za nenošení roušek

  Poslanecká sněmovna odhlasovala zákon, který policistům umožní udílet pokuty do výše 10 tisíc korun za porušení vládních opatření k omezení šíření koronaviru.

 • Ve FN Hradec Králové zemřel 84letý pacient s nákazou covid-19

  V hradecké fakultní nemocnici bylo odpoledne 11 hospitalizovaných lidí s covid-19. Šest pacientů bylo ve vážném stavu, z toho dva napojeni na plicní ventilaci. ČTK to dnes v 15:30 řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Dva pacienti se ve FN z nákazy již uzdravili. Ve FN jde o třetí úmrtí v souvislosti s novým koronavirem, všichni tři pacienti měli další vážná onemocnění.

 • Pokud půjdeme do karantény, budete mít problém, upozornili královéhradečtí popeláři

  „Jsou roušky na volno pohozené v odpadové nádobě od zdravého člověka? Nebo od člověka v karanténě, který může být infekční?“ Služby, které svážejí odpad v Hradci Králové, zveřejnily na svém Facebooku fotku použitých roušek a gumových rukavic pohozených volně v popelnici. Upozornily tak obyvatele města, že pokud nebudou dodržovat nařízení o vyhazování tohoto odpadu, mohli by ohrozit svoz odpadu v celém městě.

  „Jsme v nouzovém stavu a je nutné dodržovat pravidla. Pokud půjde do karantény svozová firma, města a obce budou mít velké problémy. Důrazně apelujeme na všechny občany, aby se svými odpady zacházeli tak, aby neohrozili ostatní, a samozřejmě popeláře, kteří při své práci každý den riskují zdraví,“ vzkázali královéhradečtí popeláři.

  Pokud není člověk v karanténě nebo u něj nebylo onemocnění prokázáno, musí použité roušky a rukavice vložit do sáčku a ten pevně uzavřít. V případě karantény je potřeba veškerý odpad vložit do 2 silnějších plastových pytlů, vnější pytel ošetřit dezinfekcí a až poté vložit do černé popelnice nebo kontejneru se směsným odpadem.

  Foto: Michaela Rambousková

  Pokud půjdeme do karantény, budete mít problém, upozornili královéhradečtí popeláři.

 • Tři pražské nemocnice dostaly darem plicní ventilátory z Tchaj-wanu

  Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice v Motole a Nemocnice Na Bulovce dostaly od Prahy plicní ventilátory. Přístroje jsou součástí daru z Tchaj-wanu. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Česká republika obdržela z Tchaj-wanu darem 25 plicních ventilátorů a devět z nich je určeno pražským nemocnicím. Do Prahy má dorazit ještě další dodávka lékařského materiálu, kterého má město nedostatek.

 • Sněmovna omezila maximální výši úroků ze spotřebitelských úvěrů

  Sněmovna omezila maximální možnou výši úroků ze spotřebitelských úvěrů, které nebyly spláceny déle než 90 dnů. Zároveň dnes nově omezila výši sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za opožděné splátky úvěrů. Při prodlení delším než tři měsíce pokuta nebude moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Nyní toto omezení platí jen u úvěrů pro běžné spotřebitele. Změny přináší vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Normu nyní posoudí Senát.

 • Sněmovna schválila rozšíření pravomocí České národní banky

  Česká národní banka zřejmě získá širší možnosti obchodování na volném trhu. Mohla by nově obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích. Měla by se také rozšířit její možnost nakupovat státní dluhopisy. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou schválila Sněmovna. Podle pozměňovacího návrhu má toto opatření platit pouze do konce roku 2021.

 • Počet nezaměstnaných roste rychleji než v březnu

  Za prvních šest dubnových dnů je uchazečů o práci o 7 000 víc než za stejné období v březnu. V České televizi to dnes řekl politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD). Podle údajů Úřadu práce ČR zůstala v březnu nezaměstnanost stejná jako v únoru, a to na 3,0 procenta. Bez práce bylo 225 678 lidí, tedy téměř o 1 700 méně než na konci února. Do evidence se nově přihlásilo 35 714 osob.

 • Liberec zrušil plán na sdílení kol. Místo toho koupí roušky

  V Liberci letos sdílená kola nebudou, radnice od projektu takzvaného bikesharingu ustoupila. Ušetřených 800 000 korun chce město vydat na opatření k zamezení šíření koronaviru. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) dnes novinářům řekla, že peníze město použije na nákup a distribuci roušek pro seniory. Ve městě jich žije 21 000.