Hlavní obsah

Pod přísahou: Trump lhal, řekl odvolaný šéf FBI

Bývalý šéf FBI ve čtvrtek pod přísahou vypovídal před senátním výborem (Video: Ruptly)

Přehled toho nejdůležitějšího ze čtvrteční výpovědi bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho před senátním výborem.

Článek

Bývalý ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey je přesvědčen, že Rusko se pokoušelo zasáhnout do loňské předvolební kampaně v USA. Vyšetřování těchto podezření proto podle něj bylo skutečným důvodem, proč ho americký prezident minulý měsíc překvapivě odvolal.

Comey tvrdí, že prezident nežádal zastavení vyšetřování ruského problému, ale zjevně usiloval o zastavení vyšetřování svého bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se před Trumpovou inaugurací stýkal s ruským velvyslancem v USA. Comey také uvedl, že v době, kdy on sám zastával funkci šéfa FBI, prezident osobně předmětem vyšetřování nebyl.

Trump stál o zastavení vyšetřování bezpečnostního poradce Flynna

Ve čtvrteční napjatě očekávané výpovědi před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami Comey prohlásil, že snahou Ruska ovlivňovat americké prezidentské volby si je jistý. Právě snaha o změnu směru příslušného vyšetřování, které vedla FBI, byla podle něj důvodem jeho odvolání. Americký prezident o zastavení vyšetřování ruského ovlivňování výslovně nežádal. Comey ale uvedl, že byl šokován, když mu šéf Bílého domu naznačil, že by FBI měla zastavit vyšetřování bývalého prezidentova bezpečnostního poradce Flynna, který se ještě před Trumpovou inaugurací scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Comey připustil, že Trumpova slova si vyložil jako rozkaz. O Flynna se FBI a také několik výborů Kongresu zajímá kvůli jeho kontroverzním vazbám na Rusko.

Celý záznam ze čtvrteční výpovědi Jamese Comeyho můžete sledovat v tomto videu:

Výpověď exšéfa FBI Jamese Comeyho (Video: Ruptly)

O svém odvolání se Comey dozvěděl z televize

Bývalý šéf FBI také poznamenal, že Trump mu před jeho odvoláním naznačoval, že jeho setrvání v čele FBI podmiňuje oddaností prezidentovi. „Zdravý rozum mi říkal, že Trump chce něco dostat výměnou za to, že vyslyší mé přání zůstat ve funkci," uvedl Comey. „Byl jsem zmatený, když jsem se z televize dozvěděl, že mě Trump zrovna propustil z funkce kvůli vyšetřování Ruska,” dodal. Také řekl, že Trumpova administrativa se snažila očerňovat jeho osobně i FBI používáním lží a zjednodušováním.

Oficálně za to mohou chyby v případu elektronické pošty Clintonové

Donald Trump v květnu odvolání šéfa FBI oficiálně odůvodnil údajnými chybami při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Reakce Bílého domu

Prezident Donald Trump není lhář. V reakci na výpověď bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho před výborem amerického Senátu pro dohled nad tajnými službami to uvedla mluvčí Bílého domu. Sám Trump svým příznivcům, kteří se shromáždili ve Washingtonu, řekl, že ze současného „obležení" vzejdou větší, lepší a silnější než kdy dřív.

Exšéf FBI dnes rovněž prohlásil, že měnící se odůvodnění jeho odvolání ho mátlo a znepokojovalo. Trump mu prý dříve opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře.

Comey si pořizoval zápisy z jednání s Trumpem

Ačkoli mu prý Donald Trump opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře, Comey si z jednání s prezidentem pořizoval zápisy. Prý tušil, že je bude potřebovat. U předchozích prezidentů George Bushe a Baracka Obamy prý takto nepostupoval. „Upřímně jsem se obával, že by mohl lhát o povaze našeho setkání, tak jsem si pomyslel, že je opravdu důležité to zaznamenávat," řekl Comey. „Věděl jsem, že může přijít den, kdy možná budu potřebovat záznam toho, co se událo, nejen na svou obranu, ale také na ochranu FBI," dodal exšéf vyšetřovací služby.

Comey se nebrání tomu, aby byly zveřejněny případné zvukové nahrávky z jeho rozhovorů s Trumpem. Pokud si je prezident pořizoval, měl by je zveřejnit všechny, vyzval dnes Comey Bílý dům.

Doporučujeme

Další zprávy