Hlavní obsah

Podívejte se. Mrakodrap Zátopek Tower má být dominantou nové čtvrti Zlína

Foto: město Zlín

Takto má vypadat nová zlínská čtvrť.

Reklama

13. 7. 2020 9:30

Krajská nemocnice Tomáš Bati se má přestěhovat do moderních prostor v Malenovicích. Nahradit ji má nová čtvrť, jejíž dominantou bude mrakodrap Zátopek Tower. Slavný běžec ve Zlíně studoval a začal s vrcholovým tréninkem.

Článek

„Území má velký potenciál pro budoucí využití a představené urbanistické koncepce obou kanceláří se týkaly zejména využití prostoru k bydlení a vytvoření nového obytného celku s kompletní občanskou vybaveností. Architekti neopomněli dopravní dostupnost, větší zapojení protékající Dřevnice do běžného života obyvatel ani požadavky památkářů k zachování Gahurova prospektu, což jsme všichni ocenili,“ okomentoval studie hejtman Jiří Čunek.

+4

Možnosti, jak prostor využít, prezentovaly architektonické kanceláře Arch.Design a Casua.

Architekti z pražského studia Casua navrhli vybudovat bytový „mrakodrap“ s 19. podlažími. „Zlín je podle nás taková Amerika v Evropě. Proto jsme zvolili odvážnější řešení a záměrně jsme mrakodrap pojmenovali Emil Zátopek Tower,“ uvedl Oleg Haman s odkazem na podobnou budovu v Ostravě, která nese název Bolt Tower. Na rozdíl od té je však Emil Zátopek se Zlínem spjat.

V šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně a navštěvoval Baťovy školy. A začal tady také s běháním. „Jednoho dne ukázal závodní trenér, který byl mimochodem velmi přísný, na čtyři chlapce včetně mě a řekl, že půjdeme na běžecké závody. Protestoval jsem, že jsem moc slabý a nemám na běhání kondičku, ale trenér mě poslal na prohlídku a doktor řekl, že jsem naprosto zdravý. A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo,“ vzpomínal později Zátopek, jak v roce 1941 doběhl druhý při běhu Zlínem. Od té chvíle se o běh začal vážně zajímat. O nový talent se postarali výkonní atleti Baťova klubu. Ve Zlíně začal trénovat ve společnosti tehdy elitních českých běžců, jako byli Tomáš Šalé či Jan Haluza. Právě Jan Haluza se stal na dva roky jeho prvním (neoficiálním) trenérem. Společně absolvovali také řadu závodů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované