Hlavní obsah

Podnikatelský rebel vyrazil proti Babišovu trumfu. EET je paskvil

 

Reklama

7. 10. 2016 11:37

Elektronická evidence tržeb by pro něj měla představovat zajímavý byznys. Boleslav Buzek podniká v informačních technologiích. Jenomže místo toho, aby se snažil na novince vydělat, stojí v čele iniciativy Radostné Česko bez EET, kterou ze svého i financuje.

Článek

„Nikde v ústavě není psáno, že ke svému životu potřebujeme výpočetní techniku. Ta má sloužit, ne aby byl člověk jejím otrokem,“ vysvětluje Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET, proč se pustil do hlavního taháku ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Buzkova iniciativa od loňského roku na Facebooku a internetových stránkách kritizuje připravovanou elektronickou evidenci tržeb. Za tu dobu Radostné Česko bez EET sesbíralo téměř 21 tisíc sympatizantů.

„Vezměte si, jak starší hospodský něco cvaká do on-line evidence a vypadne mu internet. Nebude vědět, jestli je chyba v routeru. nebo v pokladně, nebo v tabletu. Je to přílišná byrokracie,“ říká Buzek a o elektronické evidenci tržeb se vyjadřuje jako o paskvilu, urážce podnikatelů a mentální kleci.

Novinka, která má v první fázi letos v prosinci dopadnout na pohostinství a ubytování, má řadu kritiků mezi podnikateli. Buzek je technologický nadšenec, jezdí luxusním elektromobilem Tesla s autopilotem a vlastní firmu Premier system, která navrhuje podnikové softwary. Elektronická evidence tržeb ho tak mohla následujících několik let dobře živit.

Místo inovací jen nesmysly

„Pro nás je to vlastně utlumení jakýchkoliv inovací. Teď jsme museli odmítnout úpravy pro českojaponskou společnost jenom kvůli tomuhle nesmyslu, který nikomu nic nedá,“ vysvětluje Buzek svůj negativní postoj k EET. Říká, že jeho firma místo toho, aby přemýšlela, jak pomoci klientům být konkurenceschopnější, řeší, aby jejich systémy byly připravené na elektronické tržby.

Žádný potenciál, krok směrem do budoucnosti, kde budou všechny informace on-line a podniky se zbaví papírování, v elektronické evidenci nevidí. „V žádném případě. Je to jen překážka v podnikání. A ta zvyšuje stínovou ekonomiku. Hodně firem to odradí. Elektronické evidence neřeší úniky na výstupech, neřeší daňové ráje. Spousta živnostníků ukončí živnost. Co to je EET? To je plošná represe, která není zaměřená na podvodníky, ale na poctivou většinu. Vyvolá to nechuť k podnikání. Počítejme, že deset až dvacet procent podnikatelů to zabalí,“ tvrdí Buzek.

Při svých odhadech prý vychází z pozorování Chorvatska. „Z letovisek tam zmizeli trhovci nebo starší prodejci, kteří mentálně EET nezvládli. A mimo letoviska přestalo fungovat padesát procent služeb, přestaly se tvořit hodnoty. U nás to hrozí také. V menších vesnicích přestanou existovat restaurace, budou tam jen soukromé kluby,“ prorokuje zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

EET tady určitě nebude

Kdyby prý Boleslav Buzek proti elektronické evidenci tržeb nezakročil, celý život by si to vyčítal. Nepočítá, kolik investoval do iniciativy Radostné Česko bez EET. Peníze vydělal podle jeho slov mimo jiné i právě na legislativních novinkách, takže je nemá problém utratit v boji proti jedné z nich. S elektronickou evidencí to vidí hodně černě, proto se vzbouřil.

„Na začátku jsem si vyslechl, že jsem zloděj. To skousnete. Když vás někdo nezná a označuje za zloděje, tak se tomu jenom zasmějete. Já mám všechny tržby bezhotovostní, takže mě nemůže nikdo označit za zloděje,“ říká Buzek s tím, že dnes už je situace jiná a lidé většinou tuší, že elektronická evidence bude představovat represi. „EET tady určitě nebude. Až lidem začnou na menších městech mizet kadeřnictví nebo hospody, tak zjistí, co to je. Budou zdražovat i služby,“ tvrdí.

Chceme zrušení sankcí a kolektivní neposlušnost

Odmítá i argument, že elektronická evidence tržeb narovná trh. „Jak to může narovnat prostředí, když malé firmě to udělá nákladově procentuálně více v prodeji než velké firmě. Dá se říct, že je to opak progresivních daní. Vůbec nechápu, jak ČSSD, která má v názvu sociální, to může schvalovat, je to asociální. Malého to postihne více než většího,“ reaguje Buzek.

Radostné Česko bez EET prý kontaktují různé politické strany, Buzek je ale odmítá. Chce zůstat apolitický. Nejdříve se snažil lidi informovat, teď chce sdružovat odpor proti EET. „Cílem je seskupit síly vzdoru, ony někdy mezi sebou konkurují, což je špatně. Budeme chtít, aby strany, které slibují zrušení EET, zároveň i slíbily zrušení sankcí z EET. Chceme vytvořit kolektivní neposlušnost. Aby, pokud vzniknou z EET nějaké sankce, tak je strany po volbách automaticky zrušily,“ vykresluje současné cíle.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované