Hlavní obsah

Policie zadržela francouzského exprezidenta Sarkozyho, kvůli údajnému nezákonnému financování předvolební kampaně

Exprezidenta Sarkozyho zadržela policie.Video: Veronika Krátká, AP

 

Reklama

20. 3. 2018 9:15

Francouzská policie zatkla bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Zadržení souvisí s financováním jeho předvolební kampaně v roce 2007, kterou úřady vyšetřují.

Článek

Francouzská policie dnes zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v souvislosti s vyšetřováním údajně nezákonného financování jeho předvolební kampaně v roce 2007. Podle zpravodajského webu RTL exprezidenta nyní vyslýchá policie na pařížském předměstí Nanterre.

Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které vyhrál. Politik je podezříván z toho, že ho finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Sarkozy toto tvrzení vždy popíral.

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur, v přepočtu 1,27 miliardy korun. Domluveno to prý bylo v říjnu 2005 při jednání obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Tuto arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.

Reklama

Související témata:

Doporučované