Hlavní obsah

Sprejer z Karlova mostu se přihlásil policii

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou modrou barvou jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci jedné ze soch i na lampě.

Reklama

10. 7. 2021 9:35
aktualizováno • 10. 7. 2021 20:35

Operátor kamerových systémů dohledal muže a ženu, se kterými bychom chtěli kvůli posprejování mostu mluvit, uvedla policie. Muž se policii sám přihlásil.

Článek

Pachatelé, kteří posprejovali Karlův most, jsou podle všeho známi. Jsou nezletilí, byli dva - hoch a dívka - a zachytily je pouliční kamery.

Policisté oba objevili na záznamech kamerového systému. Záběry zveřejnili okolo poledne. A právě na základě tohoto videa se muž přihlásil sám policii.

„Operátor kamerových systémů dohledal muže a ženu, se kterými bychom chtěli kvůli posprejování mostu mluvit. Nyní tyto záznamy zpracováváme a okolo poledne je zveřejníme. Samozřejmě za předpokladu, že se nám pachatel do té doby sám nepřihlásí. To bychom potom záběry zveřejnit nemohli,“ napsala policie ráno.

O pár hodin později už informaci doplnila, že pachatele zná.

Podle informací Seznam Zpráv pracovala policie s verzí, že právě dvojice se mohla na činu podílet, od samého počátku.

Pachatelům hrozí za trestný čin poškození cizí věci až tříleté vězení.

+23

Policie se případem zabývala od pátku, kdy se na části Karlova mostu objevily nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou modrou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci jedné ze soch i na lampě. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu. Nápisy se odstraní v řádu několika hodin, maximálně několika dní podle obtížnosti, uvedla.

V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem se stalo podle Liškové na schodišti na přelomu května a června.

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský Městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

Reklama

Doporučované