Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

Foto: Wikimedia.Commons/Aktron
Foto: EPA-EFE/Profimedia, Profimedia.cz
Foto: EPA-EFE/Profimedia, Profimedia.cz
Foto: EPA-EFE/Profimedia, Profimedia.cz
Foto: EPA-EFE/Profimedia, Profimedia.cz
Foto: Twitter.com/PolicieČR
Foto: ČTK
 • Policie potvrzuje: Mrtvý muž je pachatel

  Policisté potvrdili, že muž, který spáchal sebevraždu, je pachatelem útoku.

 • Demonstrace proti Babišovi se rušit nebude

  Plánovanou demonstraci Milionu chvilek pro demokracii její organizátoři kvůli střelbě v Ostravě odvolávat nebudou. Uskuteční se podle plánu od 18 hodin na Václavském náměstí v Praze. „K tragédii se ovšem samozřejmě během programu na Václavském náměstí vyjádříme,“ říká Jan Piňos ze spolku.

 • Střelec pracoval v místní stavební firmě

  Kolegové údajného pachatele z místní stavební firmy se nechtěli k tragédii vyjadřovat. „Nezlobte se, nechci o tom mluvit,“ řekla Seznamu sekretářka podniku, v němž byl Ctirad V. stavebním technikem. Podobně se vyjádřili i další kolegové, se kterými se redakce spojila.

 • Zemřeli 4 muži a 2 ženy

 • Podezřelý je stavební technik. Myslel si, že je těžce nemocný

  Muž podezřelý z útoku v ostravské nemocnici je stavební technik Ctirad V., uvedl Radiožurnál. Stanici to potvrdily dva důvěryhodné zdroje, včetně šéfa společnosti, v níž pracoval.

  „Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit,“ řekl ředitel společnosti Aleš Zygula.

 • Policie: Muž se střelil do hlavy

  Úmrtí už oficiálně potvrdili i policisté.

 • Střelec zasáhl devět lidí

  Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta postřelil muž celkem devět lidí. Šest jich zemřelo, tři byli zranění. Dva jsou mimo ohrožení života, další ale podstupuje rozsáhlejší operaci.

  „V té čekárně to byl dle policie údajně tichý střelec. Pravděpodobně je mimo areál nemocnice,“ uvedl Havrlant. Podle něj všichni návštěvníci polikliniky už byli evakuováni a pečují o ně preventisté.

  „Poliklinika je uzavřená, prohledává se, jestli tam ještě před tím útočníkem není nějaký člověk schovaný,“ uvedl Havrlant. Podle něj střelec v čekárně vstal a bez varování začal střílet.

 • „Pachatel je mrtvý, zastřelil se,“ řekl Seznamu policejní zdroj blízký vyšetřování

 • Policie zveřejnila novou fotografii

  V souvislosti se střelbou policie pátrá po nebezpečném ozbrojeném pachateli, který se pohybuje ve stříbrno-šedém vozidle Renault Laguna 9T57401. Pachatel je nebezpečný, pravděpodobně ozbrojen. Policie prosí, aby se lidé nepokoušeli pachatele zadržet, ale raději volali 158. V souvislosti s případem policie zveřejnila novou fotografii muže, po kterém pátrá.

 • Obavy mají i lidé z okolí

  Petra Hálová pracuje v kanceláři asi dva kilometry od ostravské fakultní nemocnice. „Ve vzduchu létají dva policejní vrtulníky. Přemýšlíme, jestli se tu zamknout, ale žádná speciální opatření jsme zatím neslyšeli,” řekla.

 • Lidé se schovávají na jiných odděleních

  Prodavačky z obchodů jsou schované na jednom z oddělení. Seznamu situaci popsal zahradník Kristián Korner, který v ostravské nemocnici provozuje květinářství. Další pracovníci zůstali doma.

 • Policie zná identitu pachatele, muž v červené bundě je svědek

  Pachatel je stále na útěku. Policie uvedla, že zná jeho identitu i popis jeho auta. Je zřejmě ozbrojen. Policie zároveň dementovala svou původní zprávu, že podezřelým je muž v červené bundě, jehož fotografii dříve zveřejnila. Nyní uvádí, že jde o důležitého svědka události.

 • Ministr: Kontroly pacientů si nedokážu představit

  Ministr Adam Vojtěch zatím neví, zda bude muset české zdravotnictví kvůli střelbě v Ostravě přijímat nějaká mimořádná opatření v ostatních nemocnicích. „Opatření ve smyslu kontrol pacientů si zatím nedokážu úplně představit. Ale vyhodnotíme to, poradíme se s řediteli nemocnic, zda se na tyto situace lze nějak připravit,“ uvedl pro Seznam.

  Ministr věří, že se Česko nepřiblíží situaci v USA, kde je podobná střelba běžná. „Já věřím tomu, že to jsou ojedinělé incidenty, byť se střelba v březnu odehrála i v pražské vinohradské nemocnici. Věřím, že nebudeme jako v USA, ale musíme počkat na dopadení pachatele a na zjištění jeho motivů, proč to spáchal. Z toho bude možné něco odvodit,“ dodal Vojtěch.

 • Pachatel střílel do lidí v čekárně

  Premiér Andrej Babiš uvedl, že mezi oběťmi jsou lidé z čekárny. Pachatel podle něj střílel zblízka, mířil na hlavu a na krk.

 • Nejtragičtější událost po Uherském Brodě

  Střelba v ostravské nemocnici je druhou nejtragičtější událostí svého druhu podle počtu obětí v tomto tisíciletí.

  Před čtyřmi roky 24. února 2015 zastřelil v restauraci Družba v Uherském Brodě tehdy třiašedesátiletý muž osm osob. Při zásahu policejní jednotky pak spáchal sebevraždu.

 • Obětí útoku je šest

  Během operace zemřeli další dva lidé, kteří byli těžce zraněni při střelbě. Uvedl to premiér Andrej Babiš. Spolu se čtyřmi lidmi, kteří zemřeli na místě, je to už šest obětí. Premiér ruší svůj program a také míří do Ostravy.

 • Ministr Vojtěch ruší návštěvu v zahraničí

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl Seznamu, že se vrací ze zahraničí domů. Momentálně je s podnikatelskou delegací v saúdskoarabském Rijádu. Ještě během úterý by měl zasedat krizový štáb na ministerstvu zdravotnictví, Vojtěch se chystá jet do Ostravy.

 • Policie posiluje dohled

 • Ke střelbě došlo na traumatologické ambulanci

  Podle informací lidí obeznámených se situací došlo k incidentu na oddělení traumatologie, kde se neznámý muž zvedl a začal střílet.

  „Zatím vám nic neřeknu, byla jsem poslední, kdo z polikliniky utíkal,“ sdělila Seznamu operátorka polikliniky.

 • Dva lidé zemřeli okamžitě, dva později

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dva lidé zemřeli při střelbě hned, dva podlehli těžkým zraněním záhy poté. Informoval o tom server iDnes.cz.

Doporučujeme

Další články