Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • Účet útočníka už na sociální síti není

 • Dvě oběti střelce pracovaly pro Vězeňskou službu

  Dvě z šesti obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici byly příslušníky Vězeňské služby. Informaci uvedlo Ministerstvo spravedlnosti. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová ČTK řekla, že příslušníci nebyli při útoku ve službě a lékaře navštívili v době svého volna.

 • Lidé na místě tragédie zapalují svíčky

 • Střelby v Ostravě si všímají média po celém světě

  Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu. Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné. Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o „masakru“ a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

  Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se dostala také na titulní stránky amerických, ale i kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

 • Střelec si psal kvůli nemoci se zpěvákem Stypkou

  Frýdeckomístecký hudebník David Stypka listu MfD řekl, že Ctirad V. si ho vyhledal, poté co bulvár zveřejnil, že prochází chemoterapií. „Potom mi psal, že má na 99 procent stejnou nemoc, co mám já. Celá naše diskuse byla o tom, že ho nechtějí lékaři léčit,“ řekl listu Stypka. Muž prý zpěváka žádal, aby mu potvrdil rakovinu. „Samo o sobě mi to přišlo padlé na hlavu. Znal jsem ho jenom přes zprávy na Facebooku,“ uvedl zpěvák.

  Edit: Pro novináře - fakt se nebudu vyjadřovat. Pro všechny - nedávám si to nikterak za vinu. Líto mi je těch lidí,...

  Zveřejnil(a) David Stypka dne Úterý 10. prosince 2019
 • Byl půl hodiny vrahem. Kvůli záměně fotek policií

  Fotografie a jediné slovo – „podezřelý“ – v policejním příspěvku na sociálních sítích stačilo k tomu, aby se J. S. do paměti lidí zapsal jako šestinásobný vrah z ostravské nemocnice. Později policie jeho fotografii smazala a uvedla, že jde jen o klíčového svědka. Mezitím mu však lidé vyhrožovali smrtí. Více v článku Nikoly Zwrtkové.

 • Areál ostravské nemocnice je až na polikliniku znovu otevřený veřejnosti

 • Kondolence od Sparty, kterou o víkendu čeká zápas s Baníkem

 • Stát dá pozůstalým 300 tisíc korun

  Na místo tragédie dorazil i premiér Andrej Babiš. Po jednání se zástupci města i ministrem vnitra Janem Hamáčkem uvedl, že stát pozůstalým přispěje 300 tisíc korun. „Předpokládám také, že lidé přispějí pozůstalým i veřejnou sbírkou,“ dodal premiér. 17. prosince od dvanácti hodin se také rozezní sirény na uctění památky obětí.

 • Ostravská nemocnice potřebuje krev

  Krevní centrum ostravské nemocnice prosí dárce, aby ve středu přišli darovat krev.

  !!️ Potřebujeme doplnit 0- , prosíme kdo můžete přijďte ZÍTRA. Čekáme Vás na odběr. Děkujeme, že chcete pomoci !!️ Prosíme o sdílení, děkujeme 👍

  Zveřejnil(a) Krevní centrum FNO dne Úterý 10. prosince 2019
 • „Nechápu, jak člověk může udělat něco takového“

  „Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem,“ řekla ČTK mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.

  Všichni lidé, kteří byli v době střelby v budově a nestihli ji před příjezdem policie opustit, dostali nařízeno zůstat na místě, ukrýt se či se v ideálním případě zamknout v ordinacích. Šílený střelec sice už v té době na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl.

  „Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho,“ řekla ČTK žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. „To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku,“ uvedla.

 • Kolegové jsou zděšeni

 • Mše za pozůstalé

  Mše za oběti a pozůstalé se bude sloužit v nemocniční kapli ve středu od 16 hodin. Povede ji pomocný biskup Martin David.

 • Policie pustí na polikliniku pacienty na dialýzu

  Budova polikliniky, kde došlo ke střelbě, zůstává i nadále uzavřena. Jinak nemocnice funguje.

 • Nešiřte fotografie obětí, vyzývá policie

 • Politici chtějí státní smutek

  Primátor Tomáš Macura kontaktoval premiéra Andreje Babiše (oba ANO) kvůli vyhlášení státního smutku. Jednodenní smutek bude navrhovat také ministr vnitra Jan Hamáček, jak sdělil Seznamu.

  Ostrava uctí památku obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava zhasnutím tří dominant města, na radnici bude vyvěšena černá vlajka. Zhasnuty budou po setmění tři ostravské dominanty – radniční věž, most Miloše Sýkory a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Město chce také pomoci pozůstalým.

 • Policie bude řešit i příspěvky na Facebooku

  Facebook útočníka z ostravské nemocnice zaplavují nenávistné komentáře. Na sociálních sítích se také objevují necitlivé příspěvky k celé události. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel Seznamu řekl, že se policisté těmito komentáři v rámci vyšetřování budou zabývat.

 • Babiš: Matka útočníka spolupracuje

  „Je pravda, že s policií spolupracuje jeho matka. Přišel domů a oznámil, že zastřelil lidi a jde se sám zastřelit,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Šlo podle něj o individuální čin a selhání.

 • Policie: Přišel a vykonal své dílo

  Střelba trvala jen několik vteřin. „Přišel a vykonal své dílo,“ popsal ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Komplice pachatel neměl a nemocnici opustil v době příjezdu policie. Hlídky ho dopadly v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od nemocnice. Když ho dostihl policejní vrtulník, zastřelil se. Nezemřel ihned, zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci. Akce se účastnilo několik stovek policistů.

 • Identitu obětí policie teprve ověřuje

  Policisté teprve ověřují identitu obětí. Lehce zraněný člověk utrpěl škrábnutí kulkou na krku. Další dva lidé jsou zraněni těžce.

Doporučujeme

Další články