Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • Policie řeší uniklé záběry obětí střelby

  Člověk, který zveřejnil na internetu záběry obětí střelby v ostravské nemocnici, může přijít o práci. Okolnostmi vzniku záběru s mrtvými těly a jeho zveřejnění se zabývá i policie. „Okolnosti vzniku fotografie jsou v šetření. Spolupracujeme s policií. Zatím ale ještě není jednoznačně určeno, kdo fotografii pořídil a zveřejnil. Pokud se podaří viníka najít, budeme chtít z toho vyvodit personální postih,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

  Fotografie podle dostupných informací s největší pravděpodobností vznikla tak, že někdo přefotografoval obrazovku monitoru, který sleduje dění v čekárně. Další možností je, že záběr někdo stáhl z bezpečnostních kamer. Snímek pak koloval internetem, policie žádala o jeho stažení.

  Podle ředitele se okolnostmi vzniku začnou intenzivně zabývat dnes. „Zjišťujeme okolnosti vzniku fotografie, jejího zveřejnění. Zabýváme se i zprávami, které se pod ní na sociálních sítích objevily,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Policie podle ní zatím nebude spekulovat o případné právní kvalifikaci činu.

 • Ostrava dá pozůstalým po obětech střelby 100 tisíc

  Pozůstalí po šesti obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od města finanční dar ve výši 100 000 korun. Zranění pak částku 50 000 korun. Návrh dnes jednomyslně schválili městští zastupitelé. Město peníze uvolní z rozpočtové rezervy. Primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že totožný návrh by ve čtvrtek měli schvalovat i krajští zastupitelé. Primátor uvedl, že město by za současné situace mělo ukázat lidskou tvář a pomoci rodinám alespoň finančním darem překlenout tíživou situaci.

 • Ostravští zastupitelé uctili minutou ticha památku obětí

  Ostravští zastupitelé dnes na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě zastřelil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. Tragickou událost připomíná černá vlajka na radnici magistrátu. Zastupitelé by během zasedání měli rozhodnout i o pomoci pro pozůstalé.

  V hlavní hale budovy radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je od 9:00 připravena také kondolenční kniha. „Každý v ní může vyjádřit soustrast s pozůstalými po obětech úterní tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ uvedl mluvčí radnice David Račák.

 • Poliklinika v Ostravě je znovu otevřená

  Brány ostravské polikliniky, kde včera došlo k tragickému útoku, se dnes znovu otevírají: „Zavřené minimálně ještě dnes zůstává jen traumatologické oddělení, kde se střílelo,” řekla mluvčí Petra Petlachová.‬ Jedna z žen, která přežila úterní střelbu, přitom nadále zůstává v kritickém stavu. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života. „Stav pacientky je stále velmi vážný, kritický. V tuto chvíli nelze spekulovat o dalším vývoji,“ řekla mluvčí. Dodala, že více se nemocnice nebude ke zdravotnímu stavu ženy vyjadřovat.

 • Prohlídky při vstupu do nemocnic jsou nereálné

  Není zřejmě možné zabránit tomu, aby někdo vnesl do nemocnice zbraň, řekl podle ČTK včera ve večerních hodinách novinářům v Ostravě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Nedokážu si představit, že bychom mohli zamezit tomu, že někdo zkrátka vnese zbraň do toho areálu, protože nemocnice má ještě navíc celou řadu vchodů. Reálně si myslím, že musíme udělat maximum pro to, abychom připravili nemocnice na takové situace, aby byl proškolený personál,“ vyjádřil se ministr.

  Připomněl, že vláda loni schválila program ochrany takzvaných měkkých cílů, jako jsou například nemocnice, na který bylo vyčleněno 96 milionů korun. Fakultní nemocnice v Ostravě z programu čerpala 1,2 milionu korun. „Peníze jsou využívány na vytvoření krizových plánů, proškolení personálu, jak v takových případech postupovat,“ dodal.

 • 10. 12. 2019

 • Účet útočníka už na sociální síti není

 • Dvě oběti střelce pracovaly pro Vězeňskou službu

  Dvě z šesti obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici byly příslušníky Vězeňské služby. Informaci uvedlo Ministerstvo spravedlnosti. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová ČTK řekla, že příslušníci nebyli při útoku ve službě a lékaře navštívili v době svého volna.

 • Lidé na místě tragédie zapalují svíčky

 • Střelby v Ostravě si všímají média po celém světě

  Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu. Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné. Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o „masakru“ a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

  Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se dostala také na titulní stránky amerických, ale i kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

 • Střelec si psal kvůli nemoci se zpěvákem Stypkou

  Frýdeckomístecký hudebník David Stypka listu MfD řekl, že Ctirad V. si ho vyhledal, poté co bulvár zveřejnil, že prochází chemoterapií. „Potom mi psal, že má na 99 procent stejnou nemoc, co mám já. Celá naše diskuse byla o tom, že ho nechtějí lékaři léčit,“ řekl listu Stypka. Muž prý zpěváka žádal, aby mu potvrdil rakovinu. „Samo o sobě mi to přišlo padlé na hlavu. Znal jsem ho jenom přes zprávy na Facebooku,“ uvedl zpěvák.

  Edit: Pro novináře - fakt se nebudu vyjadřovat. Pro všechny - nedávám si to nikterak za vinu. Líto mi je těch lidí,...

  Zveřejnil(a) David Stypka dne Úterý 10. prosince 2019
 • Byl půl hodiny vrahem. Kvůli záměně fotek policií

  Fotografie a jediné slovo – „podezřelý“ – v policejním příspěvku na sociálních sítích stačilo k tomu, aby se J. S. do paměti lidí zapsal jako šestinásobný vrah z ostravské nemocnice. Později policie jeho fotografii smazala a uvedla, že jde jen o klíčového svědka. Mezitím mu však lidé vyhrožovali smrtí. Více v článku Nikoly Zwrtkové.

 • Areál ostravské nemocnice je až na polikliniku znovu otevřený veřejnosti

 • Kondolence od Sparty, kterou o víkendu čeká zápas s Baníkem

 • Stát dá pozůstalým 300 tisíc korun

  Na místo tragédie dorazil i premiér Andrej Babiš. Po jednání se zástupci města i ministrem vnitra Janem Hamáčkem uvedl, že stát pozůstalým přispěje 300 tisíc korun. „Předpokládám také, že lidé přispějí pozůstalým i veřejnou sbírkou,“ dodal premiér. 17. prosince od dvanácti hodin se také rozezní sirény na uctění památky obětí.

 • Ostravská nemocnice potřebuje krev

  Krevní centrum ostravské nemocnice prosí dárce, aby ve středu přišli darovat krev.

  !!️ Potřebujeme doplnit 0- , prosíme kdo můžete přijďte ZÍTRA. Čekáme Vás na odběr. Děkujeme, že chcete pomoci !!️ Prosíme o sdílení, děkujeme 👍

  Zveřejnil(a) Krevní centrum FNO dne Úterý 10. prosince 2019
 • „Nechápu, jak člověk může udělat něco takového“

  „Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem,“ řekla ČTK mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.

  Všichni lidé, kteří byli v době střelby v budově a nestihli ji před příjezdem policie opustit, dostali nařízeno zůstat na místě, ukrýt se či se v ideálním případě zamknout v ordinacích. Šílený střelec sice už v té době na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl.

  „Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho,“ řekla ČTK žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. „To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku,“ uvedla.

 • Kolegové jsou zděšeni

 • Mše za pozůstalé

  Mše za oběti a pozůstalé se bude sloužit v nemocniční kapli ve středu od 16 hodin. Povede ji pomocný biskup Martin David.

 • Policie pustí na polikliniku pacienty na dialýzu

  Budova polikliniky, kde došlo ke střelbě, zůstává i nadále uzavřena. Jinak nemocnice funguje.

 • Nešiřte fotografie obětí, vyzývá policie

Doporučujeme

Další články