Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • „Paní na vozíku prostřelil hlavu,“ popisuje svědkyně střelbu v nemocnici

  Přímá svědkyně střelby Kateřina Veselková pro TV Prima popsala, co se v nemocnici dělo, když začala střelba. „Já jsem chytla svoji dceru, spadla jsem na zem, narazila jsem si přitom hýždě a hlavně jsem dceru zakryla svojí bundou, kabelkou, prostě abych ji uchránila od něčeho hrozného,“ uvedla. „Ten člověk přišel a slyšela jsem ještě tři rány a vím, že tam seděla paní na vozíku, poměrně mladá, té prostřelil hlavu,“ dodala Veselková. „Vyšly další dvě rány. Když jsem ležela na zádech a kryla se, tak jsem toho člověka zahlédla. Dceru jsem stiskla a on prostě třikrát nebo čtyřikrát znovu vystřelil, ale buď se zbraň zasekla, nebo už neměl náboje, nevím, ale tři rány určitě vyšly naprázdno. Načež se otočil a utekl,“ popisuje hrůzné momenty.

  Výpověď přímé svědkyně střelby v nemocnici. (Video: TV Prima Velké Zprávy)

 • Nemocnice vyzvala evakuované, ať si vyzvednou své věci

  „Od dnešního rána je chod nemocnice plný vyjma ordinace traumatologie,“ řekl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Zaměstnanci, kteří byli svědky střelby, dnes podle něj mají volno. Dodal také informace k výzvě vyzvednutí zapomenutých věcí. „Lidé, kteří byli v úterý evakuováni, si mohou do nemocnice přijít vyzvednout své věci,“ dodal.

 • Střelec se dříve v nemocnici podrobil několika vyšetřením

 • V ostravské fakultní nemocnici dnes proběhne zádušní mše za oběti střelby

 • V Ostravě se střílelo nelegální zbraní, šlo o nejrozšířenější typ v Česku

  Ctirad V. střílel podle policie nelegálně drženou samonabíjecí pistolí české výroby CZ 75. Tu přitom není jednoduché nelegálně sehnat. Podle serveru Lidovky.cz je pistole CZ 75 nejrozšířenějším typem v tuzemsku. Dle bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a exnáměstka ředitele Celní správy ČR Roberta Šlachty je jednou z cest k jejímu získání internet. Více čtěte v následujícím článku.

 • Senátoři drželi minutu ticha a stáhli z programu petici ke zbraním

  Senátoři v úvodu schůze na návrh svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) uctili minutou ticha památku obětí úterní střelby v ostravské nemocnici. Vzhledem k událostem stáhli z programu projednání petice za zachování práva legálně vlastnit střelné zbraně, která vznikla v reakci na snahy EU držení zbraní omezit.

 • Policie v Praze ukončila mimořádná bezpečnostní opatření

  Pražská policie ukončila bezpečnostní opatření, která zavedla po úterní střelbě v ostravské fakultní nemocnici. Policie v úterý oznámila, že posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli, tedy místy s vysokou koncentrací lidí a nízkou mírou zabezpečení, po celé zemi.

  „Navýšení opatření již skončilo,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Policisté podle něj konkrétně posílili hlídky v okolí nemocnic. Na večerní demonstraci spolku Milion chvilek na Václavském náměstí také dohlíželo o několik desítek policistů více, než bylo původně v plánu.

 • Policie navštíví muže, kterého omylem označila za střelce

  Moravskoslezští policisté ještě dnes navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v souvislosti s úterním masakrem v ostravské nemocnici. Muži se znovu omluví a pokusí se mu situaci vysvětlit. Policie fotografii zveřejnila v souvislosti s pátráním po střelci, jehož řádění nepřežilo šest lidí a tři jsou zraněni. Později policisté uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele. V té době už ale fotografie Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě, kolovala na internetu.

  „Během dnešního dne policisté muže navštíví. Znovu se mu omluví a pokusí se celou situaci vysvětlit,“ řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. O návštěvě mluvil na Radiožurnálu ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Muži se v úterý veřejně omluvil Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 • Policie řeší uniklé záběry obětí střelby

  Člověk, který zveřejnil na internetu záběry obětí střelby v ostravské nemocnici, může přijít o práci. Okolnostmi vzniku záběru s mrtvými těly a jeho zveřejnění se zabývá i policie. „Okolnosti vzniku fotografie jsou v šetření. Spolupracujeme s policií. Zatím ale ještě není jednoznačně určeno, kdo fotografii pořídil a zveřejnil. Pokud se podaří viníka najít, budeme chtít z toho vyvodit personální postih,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

  Fotografie podle dostupných informací s největší pravděpodobností vznikla tak, že někdo přefotografoval obrazovku monitoru, který sleduje dění v čekárně. Další možností je, že záběr někdo stáhl z bezpečnostních kamer. Snímek pak koloval internetem, policie žádala o jeho stažení.

  Podle ředitele se okolnostmi vzniku začnou intenzivně zabývat dnes. „Zjišťujeme okolnosti vzniku fotografie, jejího zveřejnění. Zabýváme se i zprávami, které se pod ní na sociálních sítích objevily,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Policie podle ní zatím nebude spekulovat o případné právní kvalifikaci činu.

 • Ostrava dá pozůstalým po obětech střelby 100 tisíc

  Pozůstalí po šesti obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od města finanční dar ve výši 100 000 korun. Zranění pak částku 50 000 korun. Návrh dnes jednomyslně schválili městští zastupitelé. Město peníze uvolní z rozpočtové rezervy. Primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že totožný návrh by ve čtvrtek měli schvalovat i krajští zastupitelé. Primátor uvedl, že město by za současné situace mělo ukázat lidskou tvář a pomoci rodinám alespoň finančním darem překlenout tíživou situaci.

 • Ostravští zastupitelé uctili minutou ticha památku obětí

  Ostravští zastupitelé dnes na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě zastřelil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. Tragickou událost připomíná černá vlajka na radnici magistrátu. Zastupitelé by během zasedání měli rozhodnout i o pomoci pro pozůstalé.

  V hlavní hale budovy radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je od 9:00 připravena také kondolenční kniha. „Každý v ní může vyjádřit soustrast s pozůstalými po obětech úterní tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ uvedl mluvčí radnice David Račák.

 • Poliklinika v Ostravě je znovu otevřená

  Brány ostravské polikliniky, kde včera došlo k tragickému útoku, se dnes znovu otevírají: „Zavřené minimálně ještě dnes zůstává jen traumatologické oddělení, kde se střílelo,” řekla mluvčí Petra Petlachová.‬ Jedna z žen, která přežila úterní střelbu, přitom nadále zůstává v kritickém stavu. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života. „Stav pacientky je stále velmi vážný, kritický. V tuto chvíli nelze spekulovat o dalším vývoji,“ řekla mluvčí. Dodala, že více se nemocnice nebude ke zdravotnímu stavu ženy vyjadřovat.

 • Prohlídky při vstupu do nemocnic jsou nereálné

  Není zřejmě možné zabránit tomu, aby někdo vnesl do nemocnice zbraň, řekl podle ČTK včera ve večerních hodinách novinářům v Ostravě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Nedokážu si představit, že bychom mohli zamezit tomu, že někdo zkrátka vnese zbraň do toho areálu, protože nemocnice má ještě navíc celou řadu vchodů. Reálně si myslím, že musíme udělat maximum pro to, abychom připravili nemocnice na takové situace, aby byl proškolený personál,“ vyjádřil se ministr.

  Připomněl, že vláda loni schválila program ochrany takzvaných měkkých cílů, jako jsou například nemocnice, na který bylo vyčleněno 96 milionů korun. Fakultní nemocnice v Ostravě z programu čerpala 1,2 milionu korun. „Peníze jsou využívány na vytvoření krizových plánů, proškolení personálu, jak v takových případech postupovat,“ dodal.

 • 10. 12. 2019

 • Účet útočníka už na sociální síti není

 • Dvě oběti střelce pracovaly pro Vězeňskou službu

  Dvě z šesti obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici byly příslušníky Vězeňské služby. Informaci uvedlo Ministerstvo spravedlnosti. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová ČTK řekla, že příslušníci nebyli při útoku ve službě a lékaře navštívili v době svého volna.

 • Lidé na místě tragédie zapalují svíčky

 • Střelby v Ostravě si všímají média po celém světě

  Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu. Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné. Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o „masakru“ a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

  Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se dostala také na titulní stránky amerických, ale i kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

 • Střelec si psal kvůli nemoci se zpěvákem Stypkou

  Frýdeckomístecký hudebník David Stypka listu MfD řekl, že Ctirad V. si ho vyhledal, poté co bulvár zveřejnil, že prochází chemoterapií. „Potom mi psal, že má na 99 procent stejnou nemoc, co mám já. Celá naše diskuse byla o tom, že ho nechtějí lékaři léčit,“ řekl listu Stypka. Muž prý zpěváka žádal, aby mu potvrdil rakovinu. „Samo o sobě mi to přišlo padlé na hlavu. Znal jsem ho jenom přes zprávy na Facebooku,“ uvedl zpěvák.

  Edit: Pro novináře - fakt se nebudu vyjadřovat. Pro všechny - nedávám si to nikterak za vinu. Líto mi je těch lidí,...

  Zveřejnil(a) David Stypka dne Úterý 10. prosince 2019

Doporučujeme

Další články