Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • Kriticky zraněná žena zemřela

  Žena zraněná při úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava ve čtvrtek zemřela. Informaci zveřejnila ČT. Počet obětí dvaačtyřicetiletého střelce tak vzrostl na sedm. Další dva zranění muži jsou mimo ohrožení života, jeden byl ve čtvrtek již z nemocnice propuštěn do domácí péče.

 • Středočeský kraj uspořádá cvičení pro lékaře

  Středočeský kraj uspořádá cvičení reagující na střelbu v ostravské fakultní nemocnici. Personál dvou krajských nemocnic a dalších zdravotnických zařízení v okolí bude trénovat postup při napadení náhodným střelcem, řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

  Připomněla, že kraj v minulosti připravil preventivní program pro školáky, který je měl připravit na možný útok ozbrojeného pachatele. Po událostech v Ostravě se hejtmanství rozhodlo uspořádat cvičení s podobným tématem, ale tentokrát v nemocnicích.

 • Lidé už poslali téměř 300 tisíc

  Lidé už na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných poslali během zhruba 15 hodin od vyhlášení veřejné sbírky více než 270 000 korun. Číslo účtu přitom bylo zveřejněno ve středu večer. Sbírka vyhlášená Fakultní nemocnicí Ostrava bude fungovat do konce března.

  Transparentní bankovní účet má číslo 73030761/0710.

 • Policie už svědkům střelby vydala dvě třetiny věcí

  Svědci úterní střelby v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice si už vyzvedli dvě třetiny věcí, které v úterý v panice nechali na místě tragédie. Policie budovu po útoku uzavřela, postupně evakuovala zaměstnance a pacienty. Někteří lidé na místě nechali osobní věci. Ty policie od středy vydává ve své budově na adrese Českobratrská 10 v centru Ostravy. „Zatím jsme vydali lidem dvě třetiny věcí. Ve vydávání budeme pokračovat. Další svědci mohou přijít během pracovních dnů,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

 • Baník Ostrava pomůže rodinám obětí

 • Obětí střelce je i bývalá zdravotní sestra

  Mezi oběťmi úterní střelby je i bývalá zdravotní sestra z krevního centra poblíž polikliniky. Žena šla na ambulanci s poraněnou rukou, nyní již byla v důchodu. „Byla to hrozně hodná sestřička, která vždycky všem pomáhala. Pacienti si ji oblíbili, i když jim brala krev, protože k nim byla velmi šetrná a vstřícná,“ řekl Právu zdroj, který znal dlouholetou zdravotnici osobně.

 • Jednoho z postřelených mužů už lékaři propustili z nemocnice

  V péči lékařů zůstávají dva zranění pacienti. „Jednoho z postřelených pacientů jsme dnes propustili do domácí péče. Druhý je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Dodala, že v jeho případě zatím není možné odhadnout další vývoj, popřípadě termín jeho propuštění. Stav nejvážněji zraněné ženy je stále kritický.

 • Bezproblémový člověk odmalička, tvrdí lidé z rodiště střelce

  Rodná vesnice „tichého střelce“ z Ostravy Ctirada V. je zahalená ve smutku. „Jeho kamarádi tomu nemohou uvěřit,“ tvrdí obyvatelé místa, kde muž strávil dětství i část dospělosti. Jak v Jilešovicích na Opavsku vstřebávají tragédii z úterý, si přečtěte v reportáži Nikoly Zwrtkové.

 • Zásah proti podezřelému byl správný, museli jsme konat, řekl Švejdar

  Policejní prezident se dnes vyjádřil k průběhu zatčení podezřelého muže v červené bundě, které se stalo terčem kritiky. „V tomto stojím natvrdo za rozhodnutím velitele opatření, který jej učinil. On věděl, že v Ostravě je ozbrojený pachatel, který zastřelil šest lidí, a on musel udělat něco, aby pachatele dopadl. Ty informace, které měl v tu chvíli k dispozici, naznačovaly, že by to mohl být podezřelý, který je na fotografii,“ vysvětlil situaci Švejdar. Ministr vnitra Jan Hamáček dodal, že policie v tu chvíli nemohla jednat jinak. „Stojím za tím rozhodnutím, které padlo,“ uvedl ministr.

 • Švejdar: Zveřejnění fotografií obětí je lidsky odsouditelná věc

  Policejní prezident Jan Švejdar okomentoval případ, který policie řeší ohledně zveřejnění fotografií obětí po střelbě v ostravské nemocnici. „Zveřejnění fotografie beru jako něco, co zdravý lidský rozum nepochopí. My únik šetříme. Je to lidsky odsouditelná věc,“ uvedl na tiskové konferenci policejní prezident.

 • Oddělení traumatologie se otevřelo poprvé po střelbě

  Fakultní nemocnice v Ostravě už otevřela i oddělení traumatologie, kde v úterý došlo ke střelbě. „Fakultní nemocnice již pracuje v plném provozu,“ uvedl v České televizi náměstek ředitele pro léčebnou péči Josef Srovnal. Dodal také, že na výzvu nemocnice s darováním krve se přihlásilo mnoho zájemců a nyní již nemocnice má krve dostatek. „Musíme již počty regulovat, reakce lidí ukázaly dobrou mentalitu regionu,“ řekl Srovnal.

 • Nemocnice vylepší kamerový systém a proškolí zaměstnance

  Ředitel nemocnice Jiří Havrlant uvedl, že nemocnice bude vylepšovat kamerový systém v areálu nemocnice. „Více kamer není na škodu, plánujeme jejich počet zvýšit,“ uvedl v České televizi. V plánu je podle něj také proškolení zaměstnanců nemocnice, jak při podobných útocích reagovat.

 • Postřelená žena zůstává v kritickém stavu

  Žena, kterou Ctirad V. střelil do hlavy, je nadále v kritickém stavu. „Stav se nemění, je nadále vážný,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

 • Veřejná sbírka pro pozůstalé

  „Tragická událost vyvolala mezi veřejností obrovskou vlnu solidarity. Občané, státní i soukromé organizace a další subjekty chtějí finančně podpořit pozůstalé a oběti útoku. Fakultní nemocnice Ostrava proto vyhlásila veřejnou sbírku a zřídila transparentní bankovní účet číslo 73030761/0710. Dárci mohou na tento sbírkový účet přispívat do 31. 3. 2020,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

 • Ostrava den po útoku střelce

  Stovky hořících svíček, květiny nebo plyšáci. Jeden ze způsobů, jak se Ostrava vyrovnává s úterním střeleckým útokem. Dvě pietní místa jen pár metrů od sebe před fakultní nemocnicí připomínají druhé nejtragičtější řádění střelce v historii republiky. Jak se Ostrava vypořádává s útokem, si přečtěte v reportáži Tomáše Svobody.

 • Střelce z ostravské nemocnice ohlásila policii matka

  Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal, policii nahlásila. Policie okamžitě poslala vrtulník do okolí Děhylova, kde se měl útočník podle jeho matky nacházet, píše server. Do stejné oblasti také vyrazila zásahová jednotka. Krátce na to se policii podařilo z helikoptéry střelcovo auto zahlédnout. Bylo jen pět kilometrů od domu jeho rodičů v Jilešovicích. Vrtulník začal auto pronásledovat, policisté povolali posily. Vrah začal zmatkovat, vjel do zákazu vjezdu a na prašnou polní cestu, která končila jako slepá lesní pěšina u chatové oblasti, popisuje iDnes.cz. Než dorazila na místo policejní auta, vzal Ctirad V. pistoli a střelil se do hlavy. Nezemřel ale hned. Policisté jej po příjezdu vytáhli z auta a ještě půl hodiny se snažili útočníka oživit. To se jim už ale nepodařilo.

 • 11. 12. 2019

 • Zádušní mše se v Ostravě zúčastnilo asi 200 lidí

  Na 200 lidí se dnes v budově ostravské fakultní nemocnice sešlo na zádušní mši za šest zesnulých, které v úterý zastřelil útočník v čekárně nemocniční polikliniky. Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David v úvodním slově připomněl i tři zraněné. „Když jsme před časem plánovali tuto tradiční adventní bohoslužbu, nevěděli jsme, do jakých rozměrů naroste. Že z ní bude zádušní mše svatá za všechny oběti tragického útoku,“ uvedl David.

  Tragédie zasáhla do života všech, dodal. „Zasáhla do chodu nemocnice, do života rodin obětí, do života tohoto města i celé naší země,“ řekl. Bohoslužba původně měla být v nemocniční kapli, která se ale ukázala být v tuto chvíli malou. S ohledem na zájem věřících vedení nemocnice mši přesunulo do výrazně většího atria.

 • Rozhovor s ředitelem ostravské fakultní nemocnice

  Rozhovor s ředitelem ostravské fakultní nemocnice Jiřím Havrlantem. (Video: Tomáš Svoboda, Seznam.cz)

 • Zdravotní stav vážně zraněné ženy se ještě zhoršil

  Zdravotní stav ženy, kterou v úterý střelec v budově polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava vážně zranil, se dnes ještě zhoršil. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

  Ženu útočník střelil do hlavy. V úterý se podrobila operaci. „Stav kriticky zraněné pacientky se dnes bohužel ještě zhoršil,“ řekla mluvčí. Dodala, že více se nemocnice nebude k zdravotnímu stavu ženy vyjadřovat.

Doporučujeme

Další články