Hlavní obsah
Online

Neodstoupím. Odvolat mě může jen prezident, brání se Mynář

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Vratislav Mynář.

Reklama

19. 10. 9:20
aktualizováno • 19. 10. 21:03

Vývoj situace v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vojenská nemocnice informovala Senát, že prezident není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci. Prognózu, že se jeho zdravotní stav v dohledné době zlepší, označili lékaři za nejistou. - čtěte ZDE

- Senátní komise se shodla, že jsou naplněny podmínky pro aktivaci článku 66 a odebrání prezidentských pravomocí. Lídři parlamentních politických stran se na odpoledním jednání shodli, že s aktivací článku 66 budou pokračovat. Před hlasováním si ale vyžádají ještě jednou zprávu o zdraví Miloše Zemana. - čtěte ZDE

- Kancléř Vratislav Mynář podle lékařů už minulou středu věděl, že prezident není schopen práce. Přesto poté do nemocnice pozval předsedu Sněmovny Radka Vondráčka a společně tvrdili, že prezident rozhodl o svolání schůze Sněmovny. - čtěte ZDE

- Policie začala prověřovat možné protiprávní jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Premiér vyzval kancléře Mynáře k rezignaci, pokud tak neučiní, premiér ho po případném převzetí prezidentských pravomocí odvolá.

 • Babiš: Nejedlý by neměl mít diplomatický pas

  Podle premiéra Andreje Babiše by prezidentův poradce Martin Nejedlý neměl mít diplomatický pas. „Neměl by ho mít, nevím, proč ho má. To musí vyvinout aktivitu pan Kulhánek,“ řekl Babiš Rádiu Impuls. Seznam Zprávy ministra zahraničí Jakuba Kulhánka oslovily s dotazem, zda Nejedlému pas odebere, už v úterý ráno. Otázky ale zatím zůstaly bez odpovědi.

 • Senátor: Nechali by prezidenta umřít

  „Myslím si, že pan premiér panu prezidentovi tehdy v neděli zachránil život. Oni by ho tam nechali umřít,“ řekl senátor Michael Canov. Narážel na dění minulou neděli, kdy byl prezident hospitalizován krátce po premiérově návštěvě. Senátorka Miroslava Němcová se ohradila proti tomu, aby byl Andrej Babiš označován za zachránce. „Utekl zadním vchodem, takhle se zachránce nechová,“ uvedla Němcová.

 • Nejvyšší státní zastupitelství přijalo v souvislosti se Zemanem dvě trestní oznámení

  Podle serveru Aktuálně.cz obdrželo v pondělí dvě trestní oznámení související s hospitalizací prezidenta i Nejvyšší státní zastupitelství. Jakmile podněty posoudí, předá je místně příslušným státním zástupcům.

 • Němcová: Šéf Sněmovny a vlády s Mynářem pracovat nemohou

  Senátorka Miroslava Němcová označila výkon funkce vedoucího kanceláře prezidenta ze strany Vratislava Mynáře za velmi destruktivní a vnímaný negativně i veřejností. Upozornila na to, že pokud bude článek 66 ústavy aktivován, pravomoci se přenesou na předsedu vlády a Poslanecké sněmovny a Kancelář prezidenta republiky jim bude muset zařídit řádný a kvalifikovaný servis. „Jsem si jistá, že oni nemohou s takovýmto člověkem v žádném případě spolupracovat. S panem prezidentem se drželi navzájem jeden druhého. Nejlepší by bylo, kdyby okamžitě odešel sám,“ řekla senátorka.

 • Němcová: Hnuli jsme se z mrtvého bodu

  Senátorka a členka ústavní komise Miroslava Němcová poděkovala Ústřední vojenské nemocnici za poskytnutí informací o schopnostech prezidenta Miloše Zemana vykonávat prezidentský úřad. „Hnuli jsme se z mrtvého bodu. Nebýt této odpovědi, všechny ty verze kanceláře prezidenta bychom poslouchali ještě dlouho – že nám nic neřeknou, co pan prezident obědvá, večeří,“ uvedla Němcová.

 • Pro deaktivaci článku 66 bude stačit jedna komora

  Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba oznámil, že komise projednala také způsob, jakým by byl článek 66 ústavy případně deaktivován. Na rozdíl od jeho aktivace by k tomu stačilo usnesení jen jedné ze dvou parlamentních komor. Článek 66 se deaktivuje ve chvíli, kdy pominou důvody, pro které prezident není schopen vykonávat funkci.

 • Senátor Hraba: Usnesli jsme se jednomyslně

  Senátní komise pro ústavu se jednomyslně shodla na tom, že je čas aktivovat článek 66 ústavy, díky čemuž by se prezidentské pravomoci převedly na jiné ústavní činitele. „Komise konstatuje, že podmínky stanovené článkem 66 jsou dány,“ uvedl po jednání senátní komise její předseda Zdeněk Hraba. Komise se také dohodla, že Senát by měl být první parlamentní komorou, která usnesení přijme ještě před ustanovením nové Poslanecké sněmovny. „Senát tím dává prakticky právo veta Poslanecké sněmovně,“ dodal Hraba. Jednat by se o této otázce podle Hraby mohlo 5. listopadu.

 • Senátor: Aktivace článku 66 může začít

 • Stálá komise Senátu pro ústavu je pro aktivaci článku 66

  Stálá komise Senátu pro ústavu většinou přítomných odhlasovala, že na základě informací Ústřední vojenské nemocnice jsou dány podmínky pro aktivaci článku 66 ústavy. Zasedání komise se zúčastnil i ústavní právník Jan Kysela, který Senátu doporučil, aby to byl on, kdo podobu návrhu zpracuje. „Je logičtější, aby to byl Senát než nově zvolená Poslanecká sněmovna, která nyní bude zavalená i jiným typem agendy,“ uvedl. Zároveň doporučil, aby se Senát usnesl na datu co nejbližšího usnesení Sněmovny, tedy aby rozhodnutí nepřijímal už na své nejbližší schůzi, která se uskuteční příští týden. „Čím delší je prodleva mezi usneseními obou komor, tím větší může být pochyba, že se obě usnesení vztahují ke stejné věci,“ dodal. Podle předsedy senátní komise Zdeňka Hraby tím Poslanecká sněmovna získá i možnost práva veta.

  Tisková konference po jednání senátní ústavní komise, (Video: )

 • Už „viróza“ naznačila, že lidem se bude o zdravotní kondici prezidenta lhát

  Hrad nedokáže s „dolními deseti miliony občanů“ jednat jako rovný s rovnými. Kardinální vada Zemanova prezidentství se promítla i do dnešní situace.

 • Babiš: Vondráček udělal chybu, nebude kandidátem na šéfa Sněmovny

  Radek Vondráček zřejmě nebude kandidátem hnutí ANO na vedení Sněmovny, řekl Andrej Babiš v ČT. Jeho návštěvu v ÚVN u prezidenta Miloše Zemana považuje premiér za chybu. Podle informací serveru Neovlivní.cz ale Vondráčka do ÚVN poslal právě premiér Babiš. Ten později informace označil za nepravdivé.

  Jak již dříve informovaly Seznam Zprávy, o funkci by měla zájem bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

 • Čas k přípravě usnesení podle článku 66 ústavy podle právníků již nastal

  Nastal čas k přípravě usnesení podle článku 66 ústavy, že prezident Miloš Zeman nemůže ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, soudí ústavní právníci. Ondřej Preuss a Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy řekli, že úkoly hlavy státu se netýkají pouze formování nové Sněmovny a jmenování vlády, takže neplatí argumenty, že do 8. listopadu nejsou žádné úkony prezidenta potřeba.

  Preuss uvedl, že nastal čas minimálně pro diskusi či přípravu příslušných usnesení. „Není tak docela pravda, že do 8. listopadu, kdy se schází Sněmovna, je čas. To bychom redukovali roli prezidenta jen na formování vlády a Sněmovny,“ uvedl. Podle Wintra je evidentní, že Zeman nyní prezidentský úřad nevykonává. „Nespočívá jen v tom, že občas podepíše nějakou listinu, ale i v tom, že vede jednání, zastupuje stát navenek, konverzuje s velvyslanci. Je jasné, že úřad v podstatě vykonáván není, a zpráva ÚVN spojená s prognózou je dostatečným podkladem,“ řekl.

 • Šéf ODS: Mynář by měl odejít

 • Babiš by s odebráním pravomocí počkal

  Premiér Andrej Babiš by s aktivací článku 66 ústavy, díky kterému lze prezidentovi odebrat pravomoci, počkal. Miloš Zeman je podle něj zatím v nemocnici krátce a jeho role nastane až v prosinci, řekl České televizi.

 • Ústavní právník: Informace z nemocnice stačí k rozhodování o převodu pravomocí

  Informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které získal Senát od Ústřední vojenské nemocnice, jsou dostatečným podkladem pro rozhodování o převodu pravomocí na další ústavní činitele, míní ústavní právník Ladislav Vyhnánek. Otázky, které ze Senátu vzešly, byly podle odborníka z brněnské právnické fakulty správně formulované – směřovaly nejen k aktuálnímu stavu, ale také k dlouhodobé prognóze, která je podle zdravotníků „krajně nejistá“, přičemž Zemanův návrat k pracovním povinnostem je v nadcházejících týdnech nepravděpodobný.

  Ústava přesně nestanovuje, jaký zdravotní stav je dostatečným důvodem k převodu pravomocí. „Komentářová literatura to úplně nevyjasňuje. Je jasné, že například kóma ano, chřipka ne. Ale mezi tím je velká šedá zóna,“ uvedl Vyhnánek. Přesto se domnívá, že současná situace už dává Sněmovně a Senátu prostor k aktivaci ústavního článku 66.

 • Jurečka: Zpráva ÚVN nestačí, ať Zemana vyšetří konzilium

  Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky je správné, že se policie událostmi kolem prezidenta zabývá, protože pochybnosti existují. „Pokud pan kancléř měl k dispozici zprávu o stavu prezidenta dřív, než vedl předsedu Sněmovny k prezidentovi, tak je to určitě velmi nestandardní a výzva premiéra k jeho rezignaci si myslím, že je namístě,“ řekl Jurečka Seznam Zprávám.

  Podle Jurečky by mělo vzniknout širší lékařské konzilium, které by posoudilo prezidentův stav. „My se nemůžeme v tomhle opírat jen o jednu informaci, kterou včera poskytla ÚVN Senátu. Musíme postupovat objektivně a obezřetně. Nepotřebujeme znát kompletní diagnostiku zdravotního stavu prezidenta, ale aby širší kolektiv renomovaných lékařů posoudil schopnost pana Miloše Zemana vykonávat úřad prezidenta,“ dodal Jurečka.

Sdílejte článek