Hlavní obsah
Online

Neodstoupím. Odvolat mě může jen prezident, brání se Mynář

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Vratislav Mynář.

Reklama

19. 10. 9:20
aktualizováno • 19. 10. 21:03

Vývoj situace v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vojenská nemocnice informovala Senát, že prezident není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci. Prognózu, že se jeho zdravotní stav v dohledné době zlepší, označili lékaři za nejistou. - čtěte ZDE

- Senátní komise se shodla, že jsou naplněny podmínky pro aktivaci článku 66 a odebrání prezidentských pravomocí. Lídři parlamentních politických stran se na odpoledním jednání shodli, že s aktivací článku 66 budou pokračovat. Před hlasováním si ale vyžádají ještě jednou zprávu o zdraví Miloše Zemana. - čtěte ZDE

- Kancléř Vratislav Mynář podle lékařů už minulou středu věděl, že prezident není schopen práce. Přesto poté do nemocnice pozval předsedu Sněmovny Radka Vondráčka a společně tvrdili, že prezident rozhodl o svolání schůze Sněmovny. - čtěte ZDE

- Policie začala prověřovat možné protiprávní jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Premiér vyzval kancléře Mynáře k rezignaci, pokud tak neučiní, premiér ho po případném převzetí prezidentských pravomocí odvolá.

 • Na koho přejdou pravomoci prezidenta

  Vzhledem k dění posledních dní a zdravotnímu stavu prezidenta České republiky Miloše Zemana se hovoří o článku 66 Ústavy ČR. Jaké je jeho znění, jak ho lze aktivovat a na koho přecházejí pravomoci prezidenta ČR?

 • Senát by mohl o aktivaci článku 66 jednat 5. listopadu

  Přesné datum, kdy se Senát sejde, aby schválil aktivaci článku 66 Ústavy, ještě nepadlo, předseda Senátu Miloš Vystrčil však odhadl termín 5. listopadu. Termín chtějí koordinovat s termínem první řádné schůze Poslanecké sněmovny. Ta naváže na ustavující schůzi, která je svolaná na 8. listopad. Před ní chtějí ještě požádat ÚVN o aktualizaci zprávy o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. „Ve zprávě ÚVN je sice napsáno, že je malá pravděpodobnost, že by se stav prezidenta změnil. Na druhou stranu i malá pravděpodobnost je nějaká pravděpodobnost. Je dobré se zeptat, zda se stav změnil, či nikoliv,“ uvedl.

 • Petříček o odebrání diplomatického pasu Nejedlému: Babiš se chce zalíbit

  Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničí, se dnes pro Seznam Zprávy vyjádřil k chystanému odebrání diplomatického pasu poradci prezidenta Martinu Nejedlému. „Jsem v tomto konzistentní. Myslím si, že tady se ke všem musí přistupovat stejně, a pokud byl diplomatický pas vydán, tak do chvíle, než pominou ty důvody, proč byl konkrétní osobě vydán, tak bychom neměli přistupovat k nějakým nestandardním krokům. Může se nám to líbit i nelíbit, ať už se jedná o osobu pana Nejedlého, která je velmi kontroverzní, tak stejně bychom měli všem měřit stejným metrem,“ míní. „A v době, kdy jsem toto řešil, tak důvody pro vydání, které byly – to, že je externím poradcem pana prezidenta a může ho doprovázet na zahraničních cestách – byly validní, byly platné. A pokud bych mu jej odebral, aniž by tyto důvody pominuly, to bych asi překročil své pravomoce. Je to podle mého názoru v tuto chvíli do jisté míry spíš důkaz toho, že Andrej Babiš si uvědomil, že už Miloše Zemana nepotřebuje, že mu asi Miloš Zeman v tuto chvíli s ničím nepomůže, a taková jistá snaha se zalíbit. Takové laciné gesto. Ve chvíli, kdy pravděpodobně prezidentův zdravotní stav není takový, aby mohl cestovat, ale stále je ve funkci, tak je otázka, aby ty věci byly formálně dovršeny.“

 • Mynář: Odvolat mě může jedině prezident

  Mynář uvedl, že prezidentem je Miloš Zeman a jako jediný má právo ho odvolat. K výrokům jakýchkoliv politiků se nebude vyjadřovat.

 • Babiš dorazil na jednání o Vondráčkově návštěvě prezidenta

  V 16 hodin se sejde poslanecký klub ANO. Měl by probrat návštěvu předsedy Sněmovny Radka Vondráčka u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana.

 • Babiš by mohl podat demisi do rukou nového šéfa Sněmovny

  Na tiskovém brífinku po jednání zástupců Senátu s předsedy stran zvolených do nové Poslanecké sněmovny se řešila také organizace kroků, které bude muset prezident udělat po ustavení Sněmovny. Podle Petra Fialy (ODS) by stávající předseda vlády Andrej Babiš (ANO) musel podat demisi do rukou nově zvoleného předsedy nebo předsedkyně Sněmovny.

 • Před aktivací článku 66 si parlament vyžádá novou zprávu

  Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala uvedl, že před aktivací článku by si obě komory Parlamentu měly vyžádat novou zprávu o způsobilosti prezidenta od Ústřední vojenské nemocnice. „Tuto zprávu by si nejspíš vyžádat opět předseda Senátu,“ řekl k tomu Fiala. Nové stanovisko si Parlament vyžádá proto, aby věděl, že stav prezidenta popsaný v současné zprávě, přetrvává.

 • Šéfka TOP 09: Mynář už kancléřem nemá být dávno

  Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes pro Seznam Zprávy uvedla, že bude pro aktivaci článku 66. „Ostatně na setkání s předsedou Senátu, předsedy stran a senátních klubů to zrovna řešíme. Pan vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Mynář reálně může být odvolán premiérem až po aktivaci článku 66. Ostatně, že se jedná o značně problematickou osobnost, je evidentní již několik let a na této pozici nemá co dělat už dávno,“ míní.

 • Mynář na Hradě o stavu prezidenta neinformoval

  Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že nedostal informace o zdravotním stavu prezidenta. „Dozvěděli jsme se to až z médií. Vůbec nevíme, co nyní bude, není to příjemné. Na druhou stranu, stát musí fungovat, připravujeme přijímání velvyslanců a další akce,“ řekl Jindrák pro iHned.cz.

 • V Senátu jednají předsedové stran

 • Předseda SPD: Je tu jen nějakých 12 řádků

  Předseda SPD Tomio Okamura chce pro rozhodnutí o aktivaci článku 66 ústavy více stanovisek a větší diskusi. Na základě nyní dostupných informací prý není možné se rozhodnout. „V tuto chvíli je tady jen nějaký dopis, který jsme v SPD neviděli. Rozvinula se tady závažná diskuse, ale má to být jen nějakých 12 řádků. Na 12 řádcích nelze aktivovat článek 66,“ řekl po příchodu do Senátu Okamura.

 • Událostmi kolem prezidenta se zabývá i BIS

  Bezpečnostní informační služba se zabývá postupem okolí prezidenta Miloše Zemana v uplynulých týdnech, uvedl server iRozhlas.cz. Událostmi se kvůli podezření ze spáchání trestného činu proti republice zabývá i policie.

 • Kulhánek vyzval Nejedlého, ať vrátí diplomatický pas

  Poradce prezidenta Martin Nejedlý přijde o diplomatický pas. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek ho vyzval, ať ho odevzdá, jinak bude po 7 dnech zneplatněn. Podle zdroje Seznam Zpráv mohlo ministerstvo zahraničí k výzvě přistoupit díky informaci ÚVN, že prezident není schopen pracovní činnosti. Poradce Nejedlý totiž diplomatický pas získal na základě žádosti, ve které se uvádělo, že pas potřebuje k doprovodu prezidenta na zahraniční cesty. Čehož v této chvíli Miloš Zeman není schopen.

 • Babiš: Nejedlý by neměl mít diplomatický pas

  Podle premiéra Andreje Babiše by prezidentův poradce Martin Nejedlý neměl mít diplomatický pas. „Neměl by ho mít, nevím, proč ho má. To musí vyvinout aktivitu pan Kulhánek,“ řekl Babiš Rádiu Impuls. Seznam Zprávy ministra zahraničí Jakuba Kulhánka oslovily s dotazem, zda Nejedlému pas odebere, už v úterý ráno. Otázky ale zatím zůstaly bez odpovědi.

 • Senátor: Nechali by prezidenta umřít

  „Myslím si, že pan premiér panu prezidentovi tehdy v neděli zachránil život. Oni by ho tam nechali umřít,“ řekl senátor Michael Canov. Narážel na dění minulou neděli, kdy byl prezident hospitalizován krátce po premiérově návštěvě. Senátorka Miroslava Němcová se ohradila proti tomu, aby byl Andrej Babiš označován za zachránce. „Utekl zadním vchodem, takhle se zachránce nechová,“ uvedla Němcová.

 • Nejvyšší státní zastupitelství přijalo v souvislosti se Zemanem dvě trestní oznámení

  Podle serveru Aktuálně.cz obdrželo v pondělí dvě trestní oznámení související s hospitalizací prezidenta i Nejvyšší státní zastupitelství. Jakmile podněty posoudí, předá je místně příslušným státním zástupcům.

 • Němcová: Šéf Sněmovny a vlády s Mynářem pracovat nemohou

  Senátorka Miroslava Němcová označila výkon funkce vedoucího kanceláře prezidenta ze strany Vratislava Mynáře za velmi destruktivní a vnímaný negativně i veřejností. Upozornila na to, že pokud bude článek 66 ústavy aktivován, pravomoci se přenesou na předsedu vlády a Poslanecké sněmovny a Kancelář prezidenta republiky jim bude muset zařídit řádný a kvalifikovaný servis. „Jsem si jistá, že oni nemohou s takovýmto člověkem v žádném případě spolupracovat. S panem prezidentem se drželi navzájem jeden druhého. Nejlepší by bylo, kdyby okamžitě odešel sám,“ řekla senátorka.

Sdílejte článek