Hlavní obsah
Online

Čínská ambasáda v ČR odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

Tisková konference amerického ministra zahraničí Mika Pompea s českým premiérem Andrejem Babišem. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

12. 8. 11:37
aktualizováno • 12. 8. 18:52

Druhý den návštěvy amerického ministra zahraničí v Česku jsme sledovali v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Americký ministr zahraničí dorazil do Česka v úterý. Prvním bodem jeho programu byla návštěva Plzně, kde se setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Řešili vztahy mezi USA, Evropskou unií a Čínou, mobilní síť páté generace nebo spolupráci v oblasti umělé inteligence.

- Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se shodl s premiérem Andrejem Babišem, že Rusko se snaží zničit demokracie a rozbít západní alianci. Moskva neuspěje, svoboda vyhraje, řekl americký ministr novinářům po dnešním jednání s Babišem. Česká republika si podle Pompea vždycky vybere správně, když se rozhoduje mezi autoritářstvím a demokracií. Později dodal, že také Čína se snaží zničit západní demokracie. Co se týče bezpečnostních vztahů, jsou podle Pompea ČR a Spojené státy skvělým týmem.

- Pompeo před senátory ocenil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za to, že se chystá navzdory čínské kritice navštívit Tchaj-wan.

- Na závěr se Pompeo sešel s prezidentem Milošem Zeman. Tématem schůzky byla ekonomická i bezpečnostní spolupráce. Hrad popsal atmosféru setkání jako přátelskou.

- V Česku se zdrží do čtvrtka, kdy bude pokračovat v návštěvě střední Evropy, chystá se do Slovinska, Rakouska a Polska.

- Na Pompeovy výroky večer reagovalo Čínské velvyslanectví v ČR, které je odsoudilo.

DĚNÍ JSME SLEDOVALI TAKÉ V ÚTERÝ

 • Pompeo v Kramářově vile

 • Pracovní oběd s premiérem a ministry

  Pracovní oběd premiéra Andreje Babiše a amerického ministra zahraničí Mika Pompea začal. Zúčastní se také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Očekávané body jednání jsou: vliv Ruska a Číny, koronavirus či vzájemná obchodní spolupráce.

  Do Kramářovy vily přijela i Pompeova manželka Susan, která po společném focení poobědvá s manželkou premiéra Monikou.

 • Fotka státníků u Kramářovy vily

  Foto: Facebook Andreje Babiše

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a český premiér Andrej Babiš pózují pro novináře před Kramářovou vilou v Praze.

 • Pompeo se setkal se zástupci technologických firem

  Prvním bodem středečního Pompeova programu bylo setkání se zástupci pěti českých a amerických technologických firem. Na schůzce v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga jednali o kybernetické bezpečnosti a ekonomickém rozvoji, uvedla na Twitteru ambasáda. Pozván byl technický ředitel Avastu Michal Pěchouček, ředitel společnosti STRV Lubo Smid a dále zástupci firem Cisco, IBM a Y Soft.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články