Hlavní obsah
Online

Čínská ambasáda v ČR odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

Tisková konference amerického ministra zahraničí Mika Pompea s českým premiérem Andrejem Babišem. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

12. 8. 11:37
aktualizováno • 12. 8. 18:52

Druhý den návštěvy amerického ministra zahraničí v Česku jsme sledovali v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Americký ministr zahraničí dorazil do Česka v úterý. Prvním bodem jeho programu byla návštěva Plzně, kde se setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Řešili vztahy mezi USA, Evropskou unií a Čínou, mobilní síť páté generace nebo spolupráci v oblasti umělé inteligence.

- Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se shodl s premiérem Andrejem Babišem, že Rusko se snaží zničit demokracie a rozbít západní alianci. Moskva neuspěje, svoboda vyhraje, řekl americký ministr novinářům po dnešním jednání s Babišem. Česká republika si podle Pompea vždycky vybere správně, když se rozhoduje mezi autoritářstvím a demokracií. Později dodal, že také Čína se snaží zničit západní demokracie. Co se týče bezpečnostních vztahů, jsou podle Pompea ČR a Spojené státy skvělým týmem.

- Pompeo před senátory ocenil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za to, že se chystá navzdory čínské kritice navštívit Tchaj-wan.

- Na závěr se Pompeo sešel s prezidentem Milošem Zeman. Tématem schůzky byla ekonomická i bezpečnostní spolupráce. Hrad popsal atmosféru setkání jako přátelskou.

- V Česku se zdrží do čtvrtka, kdy bude pokračovat v návštěvě střední Evropy, chystá se do Slovinska, Rakouska a Polska.

- Na Pompeovy výroky večer reagovalo Čínské velvyslanectví v ČR, které je odsoudilo.

DĚNÍ JSME SLEDOVALI TAKÉ V ÚTERÝ

 • Plný Senát čeká na Pompea

  Ministr Mike Pompeo měl už deset minut hovořit před senátory, do Senátu však ještě nedorazil. „Má zpoždění,“ oznámil tajemník Senátu Petr Kostka. Pompea už očekávají plné senátorské lavice.

 • Pompeo varoval před Ruskem a Čínou, Babiš chce propojit vědu

  „Debata byla fajn. Myslím, že si rozumíme,“ tak zhodnotil český premiér Andrej Babiš jednání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Uvedl, že by rád zlepšil vědeckou a technologickou spolupráci mezi USA a Českou republikou, věří i v posílení spolupráce na úrovni obrany. Mike Pompeo po schůzce poukazoval na bezpečnostní rizika, která znamenají ruské a čínské firmy ucházející se o důležité zakázky v Česku. Jde především o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a 5G síť. „Přišel jsem proto, aby Češi věděli, že vám chceme pomoci, věřím, že si vyberete demokracii,“ uvedl Pompeo. O dostavbu Dukovan se kromě ruského Rosatomu a čínské China General Nuclear Power zajímá mimo jiné firmy i americký Westinghouse. „My americký zájem vnímáme, rozhodnout ale musí ČEZ,“ reagoval Babiš.

 • Pompeo v Kramářově vile

 • Pracovní oběd s premiérem a ministry

  Pracovní oběd premiéra Andreje Babiše a amerického ministra zahraničí Mika Pompea začal. Zúčastní se také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Očekávané body jednání jsou: vliv Ruska a Číny, koronavirus či vzájemná obchodní spolupráce.

  Do Kramářovy vily přijela i Pompeova manželka Susan, která po společném focení poobědvá s manželkou premiéra Monikou.

 • Fotka státníků u Kramářovy vily

  Foto: Facebook Andreje Babiše

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a český premiér Andrej Babiš pózují pro novináře před Kramářovou vilou v Praze.

 • Pompeo se setkal se zástupci technologických firem

  Prvním bodem středečního Pompeova programu bylo setkání se zástupci pěti českých a amerických technologických firem. Na schůzce v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga jednali o kybernetické bezpečnosti a ekonomickém rozvoji, uvedla na Twitteru ambasáda. Pozván byl technický ředitel Avastu Michal Pěchouček, ředitel společnosti STRV Lubo Smid a dále zástupci firem Cisco, IBM a Y Soft.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.