Hlavní obsah
Online

Po polském prezidentovi se covidem-19 nakazil i ministr obrany

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak při připomínce začátku druhé světové války v září 2020.

Reklama

25. 10. 7:42
aktualizováno • 25. 10. 22:13

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Počet infikovaných výrazně roste v celé Evropě včetně Polska, kde se dál zpřísnila opatření. Virem se nakazil i prezident Andrzej Duda, podle jeho mluvčího se ale hlava státu cítí dobře. Dnes pozitivní test na covid-19 oznámil i polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

- Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16.710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak již v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prokazatelně nakazilo zhruba 1,514 milionu lidí.

- Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence, měl pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na sobotní vystoupení viceprezidentova mluvčího. Sám Pence a jeho žena měli test na koronavirus negativní.

- Spojené státy v sobotu zaznamenaly rekordní nárůst nakažených, a to druhý den za sebou. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přibylo v USA od pátku do soboty 88 973 nově infikovaných. V pátek země vykázala 79 963 nově nakažených.

Dění ve světě jsme sledovali i včera:

 • Koronavirem se nakazil spolupracovník viceprezidenta USA

  Viceprezident Mike Pence pokračuje v kampani i poté, co se nákaza covidem-19 prokázala u jeho spolupracovníka Marca Shorta. Ten tak podle The Guardian nadále nedoprovází viceprezidenta na cestě po USA. Testovat se nechal Pence i jeho žena, oběma vyšel test negativně.

 • Ve Španělsku bude nouzový stav, omezí cesty i noční vycházení

  Španělská vláda v neděli na mimořádné schůzce schválila kvůli nárůstu počtu případů nového koronaviru na dva týdny nouzový stav, schválila také zakáz cestování mezi autonomními regiony s výjimkou nutných cest, například do práce, a zákaz nočního vycházení. Informoval o tom deník El País. V dekretu o nouzovém stavu už vláda výslovně zmínila, že ho plánuje prodloužit o půl roku, což ale musí schválit dolní komora parlamentu.

  Zatím není jasné, od kdy budou opatření platit. Podrobnosti již začal na tiskové konferenci sdělovat premiér Pedro Sánchez.

 • Největší japonské aerolinky ANA zruší kvůli koronaviru 3500 pracovních míst

  Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom v neděli japonský list Jomiuri. Firma, která loni zaměstnávala 43 500 lidí, se nyní potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a očekává rekordní celoroční ztrátu, napsala agentura Reuters.

 • Německo zvyšuje platy ve veřejném sektoru, koronaviru navzdory

  Odborový svaz Verdi se dohodl se zaměstnavateli na zvýšení mezd pracovníků v německém veřejném sektoru o 3,2 až 4,5 procenta. Oznámili to v neděli zástupci obou stran. Dohoda se týká zhruba 2,3 milionu zaměstnanců spolkové vlády a místních samospráv a pokrývá období do 31. prosince 2022.

  Zaměstnancům s nejnižšími příjmy podle dohody vzrostou mzdy o 4,5 procenta, zatímco ti s nejvyššími příjmy si polepší pouze o 3,2 procenta, napsala agentura Reuters. Dohoda přichází v době, kdy se Německo potýká s negativními hospodářskými dopady koronaviru. Rozpočtový deficit Německa by měl letos dosáhnout 217,8 miliardy eur (5,9 bilionu korun), v příštím roce pak vláda počítá se schodkem 96,2 miliardy eur.

 • V Polsku zadrželi na tři sta demonstrantů proti restrikcím

  Varšavská policie zadržela skoro 300 lidí v souvislosti se sobotními protesty proti novým opatřením, která mají zpomalit šíření koronaviru. Uvedl to v neděli policejní mluvčí.

  Do sobotních protestů se zapojily tisíce lidí. Demonstranti podle policie útočili na policisty, na které házeli kameny, lahve a petardy. Policisté v některých případech proti demonstrantům použili slzný plyn, napsala agentura Reuters. „Máme 278 zadržených,“ uvedl v neděli policejní mluvčí. „Čelili jsme jasným projevům agrese, tito lidé s námi přišli bojovat,“ dodal. Demonstrace mimo jiné porušila zákaz shromažďování více než pěti lidí, který v rámci nových protikoronavirových opatření vstoupil v platnost právě v sobotu.

 • Obrazem: v Itálii se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

  V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

  Dva policisté při římských potyčkách utrpěli zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, který podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italských médií zúčastnily stovky lidí.

 • Grafika: jak vypadal minulý týden v Evropě?

  Grafika, kterou publikovala agentura AFP, zobrazuje průměrný denní nárůst případů onemocnění covid-19 v Evropě v týdnu od 16. do 22. října.

 • Slovensko hlásí poprvé přes 3 tisíce nakažených za den

  Slovensko v sobotu již třetí den za sebou vykázalo rekordní přírůstek počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Pětimilionová země zaznamenala 3042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 2890. Vyplývá to z údajů, které v neděli slovenská vláda zveřejnila na svých internetových stránkách.

  V Česku v sobotu přibylo 12 472 nakažených.

  Od začátku pandemie covidu-19 se na Slovensku prokazatelně nakazilo už 43 843 osob. Na nemoc zatím zemřelo 159 lidí, v sobotu se podle vládních údajů toto číslo nezměnilo. Do statistik země zahrnuje jen ty případy, u kterých bylo potvrzeno úmrtí na plicní formu covidu-19.

 • WHO: Kvůli covidu se nemohlo proti obrně naočkovat na 80 milionů dětí

  Kvůli koronavirové pandemii zmeškalo letos pravděpodobně na 80 milionů dětí do jednoho roku očkování proti obrně. Uvedla to v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle organizace jde možná o nejtěžší rok v úsilí o vymýcení nemoci.

 • Rusko na rekordech, opatření nechystá

  Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16 710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak již v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prokazatelně nakazilo zhruba 1,514 milionu lidí. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady.

  Dalších 229 nakažených za posledních 24 hodin zemřelo. Celkově tak Rusko od vypuknutí pandemie zaznamenalo již 26 050 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Uzdravilo se zatím téměř 1,139 milionu lidí.

  Denní přírůstek počtu nakažených v Rusku se drží v blízkosti rekordního maxima 17 340 osob, které země zaznamenala tento týden.

  Prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření. „Pokud jde o možnost tvrdých, totálních omezení: Nechystáme se to udělat. Vláda nemá takové plány,“ prohlásil.

 • Izraelci demonstrovali proti vládě, vadí jim Netanjahu i opatření

  Tisíce Izraelců v neděli opět vyšly demonstrovat v Jeruzalémě proti premiéru Benjaminu Netanjahuovi. Manifestace se konaly i v další městech, včetně Tel Avivu či Haify. Protesty někde provázely i střety s policií. V Jeruzalémě bylo zadrženo nejméně pět lidí za narušování veřejného pořádku, několik zatčených hlásí také z Tel Avivu, informoval deník The Jerusalem Post.

  Demonstrace požadující Netanjahuovu rezignaci se konají v Izraeli už několik měsíců, v posledních týdnech je ale zmírnila karanténní opatření proti šíření koronaviru, která zahrnovala dočasně i zákaz vzdálit se dále než kilometr od domova.

  V neděli se opět shromáždily tisíce lidí před Netanjahuovou rezidencí. Demonstranti požadují demisi premiéra kvůli jeho korupčním kauzám i kvůli tomu, jak vláda letos postupovala v boji proti pandemii covidu-19. Netanjahu je prvním izraelským premiérem souzeným během výkonu funkce, obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry.

 • Brazílie má již 5,4 milionu nakažených

  Brazílie od začátku pandemie zaznamenala už téměř 5,4 milionu nakažených. S onemocněním covid-19 tam za stejnou dobu zemřelo 156 903 lidí.

  V absolutních počtech nakažených je zhruba 210milionová Brazílie třetí koronavirem nejpostiženější zemí světa po Spojených státech a Indii. V počtu zemřelých je nejlidnatější jihoamerická země po USA druhá.

 • Kolumbie - přes milion pozitivních

  V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na sobotní aktualizaci tamního ministerstva zdravotnictví. Dosud zde zemřelo 30 000 pacientů s nemocí covid-19. Brazílie za uplynulý den zaznamenala 432 úmrtí s nemocí covid-19 a dalších 26 979 nově nakažených. Mexiko informovalo o 431 mrtvých a 6025 nově infikovaných.

  Za posledních 24 hodin v Kolumbii, kde žije necelých 50 milionů obyvatel, přibylo 8769 nakažených koronavirem a zemřelo 198 pacientů s nemocí covid-19. Celkem se zde koronavirem od počátku pandemie infikovalo 1 007 711 lidí.

 • Pozitivně testovaný poradce

  Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence, měl pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na sobotní vystoupení viceprezidentova mluvčího. Sám Pence a jeho žena měli test na koronavirus negativní.

  „Viceprezidentu Penceovi a paní Penceové v neděli vyšel test na covid-19 negativně. Dále se těší dobrému zdraví,“ uvedl mluvčí Devin O’Malley. Dodal, že viceprezident se bude držet svého harmonogramu „v souladu s pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí pro nezbytný personál.“

 • Německo: méně případů za den než v Česku

  Německé zdravotní úřady hlásí 11 176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku pandemie jich zachytily dohromady 429 181. Zemřelých s covidem-19 za poslední den přibylo 29 na celkových 10 032. Vyplývá to údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI) aktualizovaných v neděli ráno.

  V neděli bývají hlášené počty nově infikovaných nižší než obvykle, protože se o víkendu méně testuje. I tak je ale patrný vzestupný trend v šíření koronaviru. Přesně před týdnem v tuto dobu mělo Německo 5587 nově infikovaných.

Sdílejte článek

Další články