Hlavní obsah
Online

Po polském prezidentovi se covidem-19 nakazil i ministr obrany

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak při připomínce začátku druhé světové války v září 2020.

Reklama

25. 10. 7:42
aktualizováno • 25. 10. 22:13

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Počet infikovaných výrazně roste v celé Evropě včetně Polska, kde se dál zpřísnila opatření. Virem se nakazil i prezident Andrzej Duda, podle jeho mluvčího se ale hlava státu cítí dobře. Dnes pozitivní test na covid-19 oznámil i polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

- Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16.710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak již v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prokazatelně nakazilo zhruba 1,514 milionu lidí.

- Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence, měl pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na sobotní vystoupení viceprezidentova mluvčího. Sám Pence a jeho žena měli test na koronavirus negativní.

- Spojené státy v sobotu zaznamenaly rekordní nárůst nakažených, a to druhý den za sebou. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přibylo v USA od pátku do soboty 88 973 nově infikovaných. V pátek země vykázala 79 963 nově nakažených.

Dění ve světě jsme sledovali i včera:

 • Itálie zavírá kina a divadla, omezení se týkají i barů a restaurací

  Od pondělí budou v Itálii platit nové restrikce, které mají pomoci v boji s covidem-19. Uzavřou se kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Muzea smějí zůstat otevřená, ale s omezeným počtem návštěvníků.

  Bary a restaurace budou muset přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. Jídlo s sebou nebo na rozvážku nabízet mohou. Nová opatření mají zatím platit do 24. listopadu. Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku. Vláda rovněž naléhá na občany, aby doma nepřijímali hosty a aby nikam necestovali, pokud to není nutné.

 • Koronavirem se nakazil spolupracovník viceprezidenta USA

  Viceprezident Mike Pence pokračuje v kampani i poté, co se nákaza covidem-19 prokázala u jeho spolupracovníka Marca Shorta. Ten tak podle The Guardian nadále nedoprovází viceprezidenta na cestě po USA. Testovat se nechal Pence i jeho žena, oběma vyšel test negativně.

 • Ve Španělsku bude nouzový stav, omezí cesty i noční vycházení

  Španělská vláda v neděli na mimořádné schůzce schválila kvůli nárůstu počtu případů nového koronaviru na dva týdny nouzový stav, schválila také zakáz cestování mezi autonomními regiony s výjimkou nutných cest, například do práce, a zákaz nočního vycházení. Informoval o tom deník El País. V dekretu o nouzovém stavu už vláda výslovně zmínila, že ho plánuje prodloužit o půl roku, což ale musí schválit dolní komora parlamentu.

  Zatím není jasné, od kdy budou opatření platit. Podrobnosti již začal na tiskové konferenci sdělovat premiér Pedro Sánchez.

 • Největší japonské aerolinky ANA zruší kvůli koronaviru 3500 pracovních míst

  Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3500 pracovních míst. Informoval o tom v neděli japonský list Jomiuri. Firma, která loni zaměstnávala 43 500 lidí, se nyní potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a očekává rekordní celoroční ztrátu, napsala agentura Reuters.

 • Německo zvyšuje platy ve veřejném sektoru, koronaviru navzdory

  Odborový svaz Verdi se dohodl se zaměstnavateli na zvýšení mezd pracovníků v německém veřejném sektoru o 3,2 až 4,5 procenta. Oznámili to v neděli zástupci obou stran. Dohoda se týká zhruba 2,3 milionu zaměstnanců spolkové vlády a místních samospráv a pokrývá období do 31. prosince 2022.

  Zaměstnancům s nejnižšími příjmy podle dohody vzrostou mzdy o 4,5 procenta, zatímco ti s nejvyššími příjmy si polepší pouze o 3,2 procenta, napsala agentura Reuters. Dohoda přichází v době, kdy se Německo potýká s negativními hospodářskými dopady koronaviru. Rozpočtový deficit Německa by měl letos dosáhnout 217,8 miliardy eur (5,9 bilionu korun), v příštím roce pak vláda počítá se schodkem 96,2 miliardy eur.

 • V Polsku zadrželi na tři sta demonstrantů proti restrikcím

  Varšavská policie zadržela skoro 300 lidí v souvislosti se sobotními protesty proti novým opatřením, která mají zpomalit šíření koronaviru. Uvedl to v neděli policejní mluvčí.

  Do sobotních protestů se zapojily tisíce lidí. Demonstranti podle policie útočili na policisty, na které házeli kameny, lahve a petardy. Policisté v některých případech proti demonstrantům použili slzný plyn, napsala agentura Reuters. „Máme 278 zadržených,“ uvedl v neděli policejní mluvčí. „Čelili jsme jasným projevům agrese, tito lidé s námi přišli bojovat,“ dodal. Demonstrace mimo jiné porušila zákaz shromažďování více než pěti lidí, který v rámci nových protikoronavirových opatření vstoupil v platnost právě v sobotu.

 • Obrazem: v Itálii se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

  V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

  Dva policisté při římských potyčkách utrpěli zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, který podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italských médií zúčastnily stovky lidí.

 • Grafika: jak vypadal minulý týden v Evropě?

  Grafika, kterou publikovala agentura AFP, zobrazuje průměrný denní nárůst případů onemocnění covid-19 v Evropě v týdnu od 16. do 22. října.

 • Slovensko hlásí poprvé přes 3 tisíce nakažených za den

  Slovensko v sobotu již třetí den za sebou vykázalo rekordní přírůstek počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Pětimilionová země zaznamenala 3042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 2890. Vyplývá to z údajů, které v neděli slovenská vláda zveřejnila na svých internetových stránkách.

  V Česku v sobotu přibylo 12 472 nakažených.

  Od začátku pandemie covidu-19 se na Slovensku prokazatelně nakazilo už 43 843 osob. Na nemoc zatím zemřelo 159 lidí, v sobotu se podle vládních údajů toto číslo nezměnilo. Do statistik země zahrnuje jen ty případy, u kterých bylo potvrzeno úmrtí na plicní formu covidu-19.

 • WHO: Kvůli covidu se nemohlo proti obrně naočkovat na 80 milionů dětí

  Kvůli koronavirové pandemii zmeškalo letos pravděpodobně na 80 milionů dětí do jednoho roku očkování proti obrně. Uvedla to v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle organizace jde možná o nejtěžší rok v úsilí o vymýcení nemoci.

 • Rusko na rekordech, opatření nechystá

  Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16 710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak již v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prokazatelně nakazilo zhruba 1,514 milionu lidí. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady.

  Dalších 229 nakažených za posledních 24 hodin zemřelo. Celkově tak Rusko od vypuknutí pandemie zaznamenalo již 26 050 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Uzdravilo se zatím téměř 1,139 milionu lidí.

  Denní přírůstek počtu nakažených v Rusku se drží v blízkosti rekordního maxima 17 340 osob, které země zaznamenala tento týden.

  Prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření. „Pokud jde o možnost tvrdých, totálních omezení: Nechystáme se to udělat. Vláda nemá takové plány,“ prohlásil.

 • Izraelci demonstrovali proti vládě, vadí jim Netanjahu i opatření

  Tisíce Izraelců v neděli opět vyšly demonstrovat v Jeruzalémě proti premiéru Benjaminu Netanjahuovi. Manifestace se konaly i v další městech, včetně Tel Avivu či Haify. Protesty někde provázely i střety s policií. V Jeruzalémě bylo zadrženo nejméně pět lidí za narušování veřejného pořádku, několik zatčených hlásí také z Tel Avivu, informoval deník The Jerusalem Post.

  Demonstrace požadující Netanjahuovu rezignaci se konají v Izraeli už několik měsíců, v posledních týdnech je ale zmírnila karanténní opatření proti šíření koronaviru, která zahrnovala dočasně i zákaz vzdálit se dále než kilometr od domova.

  V neděli se opět shromáždily tisíce lidí před Netanjahuovou rezidencí. Demonstranti požadují demisi premiéra kvůli jeho korupčním kauzám i kvůli tomu, jak vláda letos postupovala v boji proti pandemii covidu-19. Netanjahu je prvním izraelským premiérem souzeným během výkonu funkce, obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry.

 • Brazílie má již 5,4 milionu nakažených

  Brazílie od začátku pandemie zaznamenala už téměř 5,4 milionu nakažených. S onemocněním covid-19 tam za stejnou dobu zemřelo 156 903 lidí.

  V absolutních počtech nakažených je zhruba 210milionová Brazílie třetí koronavirem nejpostiženější zemí světa po Spojených státech a Indii. V počtu zemřelých je nejlidnatější jihoamerická země po USA druhá.

 • Kolumbie - přes milion pozitivních

  V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na sobotní aktualizaci tamního ministerstva zdravotnictví. Dosud zde zemřelo 30 000 pacientů s nemocí covid-19. Brazílie za uplynulý den zaznamenala 432 úmrtí s nemocí covid-19 a dalších 26 979 nově nakažených. Mexiko informovalo o 431 mrtvých a 6025 nově infikovaných.

  Za posledních 24 hodin v Kolumbii, kde žije necelých 50 milionů obyvatel, přibylo 8769 nakažených koronavirem a zemřelo 198 pacientů s nemocí covid-19. Celkem se zde koronavirem od počátku pandemie infikovalo 1 007 711 lidí.

 • Pozitivně testovaný poradce

  Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence, měl pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na sobotní vystoupení viceprezidentova mluvčího. Sám Pence a jeho žena měli test na koronavirus negativní.

  „Viceprezidentu Penceovi a paní Penceové v neděli vyšel test na covid-19 negativně. Dále se těší dobrému zdraví,“ uvedl mluvčí Devin O’Malley. Dodal, že viceprezident se bude držet svého harmonogramu „v souladu s pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí pro nezbytný personál.“

 • Německo: méně případů za den než v Česku

  Německé zdravotní úřady hlásí 11 176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku pandemie jich zachytily dohromady 429 181. Zemřelých s covidem-19 za poslední den přibylo 29 na celkových 10 032. Vyplývá to údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI) aktualizovaných v neděli ráno.

  V neděli bývají hlášené počty nově infikovaných nižší než obvykle, protože se o víkendu méně testuje. I tak je ale patrný vzestupný trend v šíření koronaviru. Přesně před týdnem v tuto dobu mělo Německo 5587 nově infikovaných.

Sdílejte článek