Hlavní obsah

Video: „Bezpečno je v koupelně.“ Lidé v Kyjevě se chystají na invazi

Svět bez obalu: Lidé v Kyjevě zprávám o stahování ruských vojsk od společné hranice nevěří. Připravují se na možný útok.Video: RFE/RL

 

Reklama

18. 2. 2022 21:01

Ukrajina nepolevuje v přípravě na možnou ruskou agresi. Připravuje se armáda i běžní lidé. V Kyjevě chodí dobrovolníci školit obyvatele, jak se chovat v případě útoku na jejich město.

Článek

Jedním z dobrovolníků je i Hennadij Levitas, který například kontroluje, zda jsou vybrané sklepy připraveny na jakoukoliv mimořádnou událost.

„Toto je vchod do sklepa. Nádrž byla pořízena pro případ možného přerušení dodávek vody. Pojme 1000 litrů. Je zde generátor elektrické energie a kanystry s benzínem,“ ukazuje v úvodním videu Levitas vybavení sklepa.

Vrátná domu Halyna Halunková absolvovala kvůli možnému nebezpečí základní zdravotnické školení. „Učili nás tam, jak poskytnout první pomoc. Pokud člověk leží na zemi, musíte zkontrolovat jeho puls a dýchání. Pokud ani jedno nezjistíte, musíte zavolat záchranku,“ popisuje Halyna, která má ve své skříni u sebe k dispozici i obvazy, léky a třeba i defibrilátor. Uměla by ho ale použít? „Ukazovali nám to na školení, ale nikdy jsem ještě neměla příležitost defibrilátor použít,“ krčí rameny.

V domě jsou i vysílačky pro případ, že by byly přerušeny komunikační systémy.

Kyjevské úřady vytvořily on-line mapu, kde jsou vyznačena místa, kde se kryty nacházejí. Náklady na ni se vyšplhaly ke 400 tisícům dolarů.

Aktualizace městského varovného systému však byla naplánovaná až na rok 2025. Náměstek kyjevského primátora Petro Pantělejev říká, že do té doby musí stačit sirény nainstalované ještě za dob Sovětského svazu. „V továrnách jsou reproduktory, které jsou odtud slyšet. Ale ani tento systém nepokrývá celé město,“ říká Pantělejev.

Instruktor civilní obrany Ihor Moldan zase učí obyvatele města, jak se připravit na výbuchy granátů.

„Doporučil bych zalepit okna. Nemusí to být nějak perfektní. Důležité je mít tyto diagonální pásky, protože střed skla je jeho nejslabší částí,“ ukazuje instruktor a zároveň upozorňuje, že nejbezpečnější místnost v domě je obvykle koupelna. „Je méně pravděpodobné, že tam dopadnou střepy, protože zde nejsou okna. Koupelny jsou obvykle uvnitř domu, což znamená, že je to bezpečnější místo, pokud je třeba poškozena vnější stěna. A je zde také přívod vody.“

Instruktorka civilní obrany Hanna Maiborodová při školení upozorňuje, jak by se lidé měli při útoku chovat na ulicích.

„Neschovávejte se pod auta ani pod lehké konstrukce. Není to bezpečné. Pokud jste na ulici, snažte se najít příkop, zakryjte si uši a otevřete ústa,“ upozorňuje Hanna. Dodává, že otevřená ústa mají zabránit poškození ušních bubínků.

Podle ní je nejbezpečnějším úkrytem metro, ale i tam je potřeba dávat pozor. Třeba před ušlapáním. „Podívejte se na vchod. Je úzký, může tam dojít k zácpě. Lidé by neměli utíkat, ale pohybovat se v klidu,“ ukazuje Hanna jeden z vchodů do metra.

Rusko podle ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova shromáždilo u hranic s Ukrajinou 149 tisíc vojáků a dalších několik tisíc vojáků má dorazit v nejbližší době. Zároveň zpochybnil ruská prohlášení o stahování ruských jednotek od hranic s Ukrajinou.

Více v úvodním videu.

Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.

Reklama

Doporučované