Hlavní obsah
Online

V létě bude méně testů zdarma, řekl Arenberger

Foto: vláda.cz

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

7. 5. 6:29
aktualizováno • 7. 5. 16:18

Dění okolo koronavirové pandemie v Česku i ve světě sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět:

- „Ve středu začne registrace k očkování pro lidi od 45 let,“ potvrdil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

- Dodal, že sice pokračuje otevírání registrace po „pětiletkách“, ale očekává, že od června bude možné otevřít očkování úplně pro všechny zájemce.

- V létě se podle ministra zdravotnictví začne méně testovat, přesněji řečeno stát přestane proplácet tolik antigenních testů. „Půjde o změnu frekvence. Nebudou už propláceny testy každé tři dny ani jednou týdně, ale třeba jednou za čtrnáct dní. Je to logické, protože vzhledem k očekávané incidenci případů již tolik testů nebude třeba,“ uvedl Arenberger.

- Laboratoře ve čtvrtek odhalily 1559 nově nakažených. Je to o necelých 700 případů méně než o týden dříve. Všecha čísla najdete ZDE.

- Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a Ministerstvo zdravotnictví.

- Pokud to vláda v pondělí schválí, od 17. 5. budou možné venkovní kulturní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků a v týdnu od 24. 5. se pak tato kapacita navýší na 1000 venku a 500 vevnitř vždy při kapacitě 50 %. Vše s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

  Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince.

 • V Praze se otevírají další muzea a výstavy pro návštěvníky

  Muzea a galerie v Praze postupně otevírají své prostory pro návštěvníky. Mohla stejně jako v dalších šesti krajích otevřít už 3. května, jen málokterá instituce ale dokázala svůj provoz připravit pro první diváky během několika málo dní. Od víkendu či příštího týdne se přidají další, třeba Uměleckoprůmyslové muzeum, Centrum DOX nebo Galerie Rudolfinum. Od pondělí 10. května se mohou otevřít muzea a galerie v celé zemi.

 • Plaga: Školy v přírodě se budou moci konat nejspíš od 31. května

  Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví. Plaga to dnes ráno řekl v rozhovoru s Radiožurnálem. Podle místopředsedy představenstva Asociace dětské rekreace Romana Houšky děti jezdí do škol v přírodě hlavně v květnu a červnu, alespoň jeden měsíc by tak byl nadějí pro poskytovatele těchto služeb. Důležité bude, kolik z ubytovacích kapacit budou smět poskytnout.

 • Týdenní počet nakažených covidem v Moravskoslezském kraji dál klesá

  V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 1 696 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Je to nejméně za posledních 31 týdnů, tedy od počátku října. Ve srovnání s minulým týdnem je sedmidenní přírůstek nižší o 352 nakažených, v minulém týdnu týdenní nárůst představoval 2 048 nově nemocných.

 • Vakcína Sputnik V obstála v testech v Maďarsku, kam ji poslalo Slovensko

  Ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 obstála v testech v Maďarsku, které ji zkoumalo pro Slovensko. Bratislava s rozhodnutím o používání zmíněné očkovací látky ještě čeká na vyjádření Ruska, jež analyzuje vzorky vakcíny, která byla dříve dodána na Slovensko.

 • Musel zavřít hospodu, tak začal vařit zabijačkové speciality

  Poprvé musel René Lána zavřít svou restauraci Plzeňka v Perninku na Karlovarsku loni na jaře. A v říjnu znova. Místo čekání na konec vládních opatření se rozhodl zkusit něco jiného a začal v restauraci připravovat zabijačkové speciality. Prodává je nejen z okénka restaurace, ale jezdí s nimi i na farmářské trhy. „Chtěli jsme to zkusit. Někdy v prosinci mezi svátky jsme si usmysleli dělat zabijačkovou výrobu, což v restauracích nebývá neobvyklé. Nejdřív jsme si pozvali řezníka a mělo to ohlas. Načež jsme řezníka pozvali ještě jednou a po třech čtyřech dnech znovu vyprodáno. Pak už jsme to dělali bez řezníka sami. Učili jsme se to a ne každý výrobek se zpočátku povedl. Začali jsme to dodávat a dnes se možná rýsuje to, že až otevřeme, budeme mít živnosti dvě,“ popsal Lána.

 • Masarykova nemocnice v Ústí se vrátila k téměř běžnému provozu

  Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem se vrátila k téměř běžnému provozu. V největším zdravotnickém zařízení na severu Čech bylo v jednu chvíli až 200 pacientů s covidem-19, z toho zhruba 65 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Kritické chvíle pomáhalo překonat semknutí kolektivu, podpora veřejnosti i psycholog.

  V nemocnici byl před rokem hospitalizován první pacient s koronavirem v republice. Situace pak věrně kopírovala vývoj pandemie. „Nemocných byly jednotky, pak nízké desítky, ale to jsme netušili, co nás čeká na podzim a na jaře,“ řekl primář Josef Škola, který se stal krajským koordinátorem intenzivní péče.

 • V Krkonoších se chystají na spuštění lanovek, první se rozjede v Peci pod Sněžkou

  Provozovatelé lanovek ve východních Krkonoších se chystají na jejich spuštění. První začne fungovat v Peci pod Sněžkou, a to kabinová lanová dráha na Sněžku. Vláda rozhodla o tom, že lanovky mohou obnovit provoz od 10. května společně s maloobchodem a dalšími službami. Epidemie koronaviru v ČR nyní slábne.

 • V Praze epidemie dál slábne, očkováno bylo ve čtvrtek rekordních 11 320 lidí

  V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. V celé republice zdravotníci ve čtvrtek aplikovali přes 81 700 dávek, což je dosavadní rekord.

 • Covid donutil Čechy šetřit

  Pandemie drasticky omezila možnosti, jak utrácet peníze. České domácnosti díky tomu ušetřily skoro 170 miliard a převážná většina z nich hlásí – máme se dobře.

 • Babiš: Ve čtvrtek rekordní denní počet očkovaných

 • Číslo R kleslo

  Reprodukční číslo R, které udává počet dalších lidí nakažených jedním infikovaným, kleslo na hodnotu 0,81. V předchozích dnech se pohybovalo i kolem hodnot 0,89. Pokud se drží pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

 • Sněmovna bude schvalovat nový kurzarbeit

  Sněmovna dnes bude schvalovat nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Aktuální návrh pravidel zkrácené práce předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. O podobě předlohy by mohla dolní komora hlasovat nejdříve příští týden.

  Na podobě kurzarbeitu se koaliční ANO a ČSSD dlouho neshodovaly, ve hře byly různé konkurenční úpravy. Předloha se kvůli tomu ve Sněmovně vracela z finálního kola k dalšímu projednání. Nynější návrh sestavily ANO, ČSSD a KSČM.

Sdílejte článek